• Emre Ata

Ankr Coin nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz

Ankr Coin nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz


Dünya çapındaki işletmeler, maliyetleri azaltmak, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve dağıtımı artırmak için bulut bilişimi kullanıyor. Amazon'un AWS, Microsoft Azure, IBM Cloud ve diğerleri gibi bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP'ler) yıllardır dünya çapındaki şirketlere çevrimiçi depolama hizmetleri sağlıyor. Ancak bu büyük şirketler sektöre hakim olsa bile, veri merkezlerinin potansiyeli büyük ölçüde yeterince kullanılmamaktadır. Dünyanın her yerinde, daha ucuz ve daha verimli bulut bilişim hizmetleri sağlamak için kullanılabilecek çok fazla atıl bilgi işlem gücü var. Ankr Coin nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz


Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz
Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz


Ankr Nedir?


Ankr, blok zincirinin gücüyle desteklenen bir bulut bilişim platformudur. Blockchain ile artan hızlar, şeffaflık ve daha fazla kapsayıcılık geliyor. Ankr ekibi, boşta kalan bilgi işlem gücünün boşa gitmesine gerek olmadığına ve aslında CSP'lere olan ihtiyacı tamamen değiştirebileceğine inanıyor.


Bunu göz önünde bulundurarak, her yerden insanların başkalarının boşta kalan bilgi işlem gücünü kullanabilecekleri bir sistem oluşturmak istiyorlar. Ve sadece boşta olan bilgi işlem kaynaklarını yeniden tasarlamaya odaklanmıyor: Ankr, Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) ve diğer gelişmekte olan ekonomileri güçlendirmek için bir altyapı sağlamak ve ötesine geçmek istiyor.

İster cep telefonu, ister şirket içi veri merkezi, özel bulut vb. kullanıyor olsunlar, boşta bilgi işlem gücü tedarikçileri bundan para kazanabilecekler. Ankr, şirketlerin insanlardan yararlanabilecekleri bir üretim ortamı oluşturmalarına yardımcı olmak istiyor. Ankr, şu ana kadar tüm dünyada 8.000'den fazla düğüme sahip.


Ankr, kaynak sağlayıcıları, son kullanıcıları, uygulama geliştiricileri ve daha fazlasını içeren bir sektördeki her tür oyuncuyu destekleyen merkezi olmayan bir bulut bilişim platformudur. Ankr ekibi, bulut bilişimin geleceğin en iyi yolu olduğuna ve Google, Microsoft, Alibaba Cloud ve Amazon AWS gibi teknoloji devlerinin tekelinde olmak yerine herkes için bundan kaçınılması gerektiğine inanıyor.


Ankr, geliştiricilere 100'den fazla blok zinciri düğümü dağıtma yeteneği verecek. Buradaki fikir, veri sahiplerinin atıl bulut kaynaklarından para kazandığı ve geliştiricilerin bunları çeşitli hizmetleri daha etkin bir şekilde çalıştırmak için kullanabileceği pragmatik bir iş modeli sunmaktır. Ankr'ın öne çıkan özelliklerinden bazıları şunlardır;


 • Tek tıklamayla düğüm dağıtımı

 • Gerçekten merkezi olmayan altyapı

 • Bulutta yerel teknolojiye ve Kubernetes'e dayalı otomatik yönetim

 • Ankr: Mimarlık


Ankr blok zinciri dört temel katman üzerinde çalışır;


1. Çekirdek Katmanı


Çekirdek katman, ağın tam düğümlerini destekler. Hizmet Düzeyi Kanıtı ve Stake Bizans Hata Toleransı (SLSBFT) fikir birliği mekanizmasını kullanır. SLSBFT, bant genişliği, hesaplama ve dağıtılmış depolamanın en yüksek kalite standartlarını korumasını sağlar.

Bu katmanda, blok üreticileri fikir birliğine varana kadar bloklar üretilir. Kullanıcılar bu katmanla iki yoldan biriyle etkileşime girer: doğrulayıcı düğümler veya normal düğümler olarak. Doğrulayıcı düğümler, ağın DCCN'si (Dağıtılmış Bulut Bilgi İşlem Ağı) tarafından onaylanırken, normal düğümler herkese açıktır.


2. Röle Katmanı


Bu katman, hızlı ağ yönlendirmesini destekler. Röle katmanındaki tüm düğümler, tam düğümleri destekler, ancak bu tam düğümler blok üretmez veya fikir birliğine katılmaz. Kullanıcılar, bu katmanın üzerine daha verimli ağlar ekleme seçeneğine sahiptir. Ayrıca Proof of Network Contribution (PNC) için ANKR jeton ödülleri kazanmaya devam ediyorlar. Ödüllerin miktarı, bir düğümün aktarılan paket numarasına, ağ bant genişliği kararlılığına ve hizmet kalitesine bağlı olacaktır.


3. Erişim Katmanı


Bu katman, veri merkezi düğümlerini, madencilik düğümlerini ve uç bilgi işlem düğümlerini destekler. Tüm bunlar, yasadışı düğüm erişimini önleyerek ağın güvenliğine katkıda bulunur.


4. Mikro Düğüm Katmanı


Bu katman, cihaz düğümlerini ve işlem karmalarını destekler. Telefon tabanlı olanlar gibi daha küçük düğümler, mikro düğümler olarak adlandırılanlardır.


Ankr DCCN Sistemi


Ankr'ın DCCN sistemi, çeşitli coğrafi konumlarda çeşitli bilgi işlem kaynaklarına dağıtılır. Kubernetes sistemi, bu kaynakları Ankr Hub aracılığıyla kümeler halinde düzenleyerek yönetir. Hub, görevlerin çalışan kümelere aktarılmasından ve gönderilmesinden sorumludur.

Ankr ekibi, merkezi bilgi işlem platformlarına benzer bir deneyim sunmak için DCCN'yi kullanmak istiyor. Grafik Kullanıcı Arayüzü ve Komut Satırı Arayüzü aracılığıyla kullanıcılar, uygulamaları, hizmetleri ve hatta bunları desteklemek için altyapıyı dağıtabilir.


SLSBFT Uzlaşması


Ankr, Hizmet Düzeyi Kanıtı ve Stake Bizans Hata Toleransı (SLSBFT) fikir birliği mekanizmasını kullanır. İşlemleri şu üç aşamada doğrular;


Teklif etmek, önermek


Ön oy


Ön taahhüt


SLSBFT ve standart BFT, öncekilerin Blok Üretici 'BP' düğümlerini içermesi bakımından farklılık gösterir. BP düğümleri, ağa katkılarına ve paylarına göre seçilir. Bu, ademi merkeziyetçiliği ve adaleti teşvik eder, çünkü yalnızca büyük token sahipleri ağa katılabilir, ancak olumlu katkıda bulunan herhangi bir düğüm. Ağı saldırılara karşı korumak için doğrulayıcı düğümler rastgele bir şekilde seçilir.


Kaynak Zamanlayıcı


Ankr'daki bir Kaynak Zamanlayıcı, görevleri seçip düğümlere atar ve bunları istenen durumda çalıştırır. Zamanlayıcı, kullanılabilir kaynakları, kullanılabilirliğe ve aciliyet derecesine bağlı olarak düğümlere eşit olarak dağıtan Ağırlıklı Baskın Kaynak Adaleti Algoritmasını (WDRF) kullanacaktır.


Akıllı Sözleşmeler


Ankr ağı akıllı sözleşmeleri destekler. Akıllı sözleşme sistemi aşağıdaki özelliklere sahiptir;

C/C++, JavaScript, Rust, Python ve daha fazlasını içeren birden çok programlama dili desteği

 • WebAssembly 1.0 ile uyumlu bir sanal makine

 • Akıllı sözleşmeler yürütülürken, Ankr protokolü, bir hizmet veri yolu aracılığıyla sözleşmelerin uygulama programlama arabirim araçlarını çağırabilir.

 • Ankr, akıllı sözleşme talimatlarına göre işlem ücretlerini alıyor

 • Akıllı sözleşmelerin Ankr blok zinciri ile etkileşimi için destek

 • Akıllı sözleşmelerin zincir dışı sistemle etkileşimleri için destek

Ankr: Teşvik Mekanizması


Ankr, platformun sağlıklı gelişimini desteklemek ve kullanıcılara üst düzey hizmetler sunmak için bir teşvik mekanizması kullanır. Ödüller, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ölçütlere göre ölçülür:


 • ANKR staking için ödüller

 • ANKR hissesini kullanmanın ödülleri

 • Hizmet üretme ve sunma ödülleri

 • Düğüm itibarı için ödüller


ANKR Token


ANKR, Ankr platformunun yerel kripto para birimidir. Ağ kullanıcılarının ücret ödediği mekanizmadır. Kurumsal müşteriler, belirteç aracılığıyla barındırma ücretlerini ödeyebilir. Bu tür işletmeler kripto borsaları, bahis platformları, fon yönetimi şirketleri vb. olabilir. Bireyler ayrıca BOINC gibi kar amacı gütmeyen Bulut bilişim platformlarına bağış yapmak için ANKR tokenini kullanabilir. Son olarak, bulut hizmeti kullanıcıları, hizmet için ödeme yapmak için ANKR'yi kullanabilir.


ANKR Değeri


20 Ekim 2020'de ANKR tokeni 0,007870 dolardan işlem gördü ve 45.876.543 dolarlık piyasa değeri onu piyasada 156. sıraya yerleştirdi. Jeton, 24 saatlik 9.728.854 dolarlık bir hacme ve 5.829.566.044 dolaşım arzına ve toplam 10 milyar arza sahiptir. ANKR'nin tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.018332 $ (10 Ağustos 2020) ve tüm zamanların en düşük seviyesi 0.000711 $ (13 Mart 2020) oldu.


ANKR Coin Nereden Alınır ve Depolanır?Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 1
Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 1

Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 2
Ankr Coin nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 2