top of page

Bancor

Bancor Nedir? Nasıl Alınır?
Bancor Alın

Bancor

Bancor, kullanıcıların farklı sanal para belirteçlerini Coinbase gibi kripto para borsalarında takas etmek yerine doğrudan ve anında dönüştürmelerine olanak tanıyan bir blok zinciri protokolüdür.

Bancor Nedir? Nasıl Alınır?


Bancor, tüccarlar tarafından alınıp satıldığında ödenen ücretlerin bir payı karşılığında kullanıcıları kripto para varlıklarını havuzlarda kilitlemeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. Böylelikle Bancor, piyasalara likidite sağlamak için tasarlanmış yerleşik bir mekanizma olan otomatik piyasa yapıcı (AMM) adlı mekanizmanın işleyişini kolaylaştırmaya çalışıyor, ancak bir finans kuruluşunun doğrudan yönetmesini gerektirmiyor. Basitçe söylemek gerekirse, Bancor gibi AMM'ler, kullanıcılara varlık havuzları oluşturmaları ve sürdürmeleri için teşvikler sunarak daha niş kripto varlık piyasalarını daha likit hale getirmeyi hedefliyor. Platformunda bir işlem yapıldığında, tokenler ara adım olarak BNT'ye dönüştürülür. Varlıkları yatıran likidite sağlayıcıları, tüccarlar tarafından ödenen ücretlerin bir yüzdesi olarak fonlarından bir getiri oluşturur. Bu, Balancer veya Uniswap gibi diğer popüler DeFi platformlarına benzese de, Bancor, hem EOS hem de Ethereum genelinde hizmetini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Dahası, gelecekte daha fazla blok zinciri platformuyla uyumlu hale getirilebilir. Bancor ayrıca, 2017'de birden fazla kripto para biriminden yararlanan platformların bugün olduğundan daha az yaygın olduğu zamanlarda piyasaya sürülen daha köklü AMM'lerden biridir. Platform 2020'de büyük bir revizyondan geçti. En son sürüm olan Bancor V2, platformda tokenları kilitleyen tüccarlar ve kullanıcılar için iyileştirmeler sunuyor.


BNT Nasıl Çalışır?


Bancor, AMM hizmetini otomatikleştirmek için kullanıcıları varlıkları havuzlara yatırmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Her havuz bir çift jeton ve bir BNT kripto para rezervinden oluşur. Bir kullanıcı bir havuza para yatırdığında, karşılığında yeni bir jeton alır. Bu belirteç, havuz belirteci olarak bilinir ve kullanıcının protokole kilitledikleri orijinal miktarı almasına olanak tanır. BNT jetonları, her bir jeton takas edildiğinde aracı para birimi olarak kullanılır.


Bancor, kullanıcıların havuzlarından birinde (bir çiftin aksine) tek bir jetonu kilitlemelerine izin verir. Diğer AMM'lerde, örneğin, bir kullanıcıdan havuza erişmek için jeton çiftlerini belirli oranlarda birbirine kilitlemesi istenebilir. Bancor'da ETH ve DAI'den oluşan bir havuzda, bir kullanıcı yalnızca ETH veya DAI yatırabilir. Uniswap'te, alternatif olarak, bir kullanıcının hem ETH hem de DAI yatırması gerekir. Ancak, kullanıcılar herhangi bir Bancor havuzuna da BNT yatırmalıdır.


Oracle


Bancor, likidite sağlayıcılarının platforma kilitledikleri paralar için doğru fiyatı almalarını nasıl sağlıyor? Bancor V2, bir fiyatı harici bir kaynaktan mevcut bir sisteme aktarmak için tasarlanmış "oracle" olarak bilinen bir çözümle bunu çözmeyi iddia ediyor. Bu hizmeti kullanan Bancor'un havuzları, token oranını fiyatlarına göre otomatik olarak ayarlayarak, bir likidite sağlayıcısının yatırdıkları aynı değerdeki tokenleri çekmesine olanak tanır.


Neden Bancor Kullanıyorsunuz?


Tüccarlar için çok faydalı bir özellik olan tokenları anında takas etme seçeneğine sahip olmanın rahatlığının ötesinde, Bancor (BNT) sisteminin faydalı olabileceği başka uygulamalar da vardır. Giderek daha fazla şirket kripto para birimlerini iş modellerine entegre etmeye başladıkça, bunları ERC20 paraları olarak modelleme olanağına sahip olmak, son müşterilerin her bir jetonu daha iyi kullanmasına olanak tanıyacaktır. Daha sonra bunları hiçbir kısıtlama olmaksızın sorunsuz bir şekilde değiştirebilirler. Örneğin, bir seyahat acentesinden toplanan bağlılık puanları, başka biri tam o anda tam olarak o tutarı değiştirmeyi düşünse de, belirli bir havayolu şirketinin kendi jetonundaki aynı değerle değiştirilebilir. Az temsil edilen belirteçler bile kolayca değiştirilebilir. Niş kripto para birimlerinin yakında norm haline gelebileceği bir dünyada, Bancor gibi bir aktör gerçekten paha biçilmez olarak ortaya çıkabilir.
Bancor'un ana dezavantajları, tamamen token dönüşümüne adanmış olduğu için hiçbir türden ticareti desteklemeyen nispeten minimalist bir arayüzdür. Bu nedenle, tek durak noktası değildir. Son olarak, fiat para birimleri, Bancor (BNT) ortamında herhangi bir akıllı sözleşmeler tarafından desteklenmez. Bu, ağı kullanmanın akıllı jeton destekli bir kripto para biriminin veya gerçek BNT'nin satın alınmasını gerektirdiği anlamına gelir.


Bancor Özellikleri

 

  • Her Bancor işlemi doğrudan akıllı bir sözleşmede yürütülür. İşlemin gerçekleşmesi için alıcı ve satıcı arasında bir eşleşme gerekli değildir.

  • Bancor'da ticaret hacmi önemli değil, her zaman satın alınabilecek jetonlar vardır. Bunu yapmak için, Bancor'un bir token fiyatını ve her satın alımında arzını artıran otomatik bir fiyatlandırma mekanizması kullanıyor.

  • Bancor formülünün algoritmik fiyat hesaplaması sayesinde alış ve satış fiyatı aynı olacaktır.

  • Nihayetinde, Bancor platformunu kullanmanın, geleneksel değişim platformlarına yatırım yapmak yerine kullanıcılar için çok daha faydalı olabileceğini görebiliyoruz. Bancor sadece ücretlerden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda platformda değişiklik yapmak için zaman çok daha az olacaktır.

Bancor'un Faydaları


Bancor Teknolojisi / BNT Teknolojisi

 

  • Tamamen kripto para piyasasının dışında olan BNT Protokolü, farklı ERC-20 tokenlerini dahili olarak işleyen Akıllı Tokenler oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanır.

  • Bu akıllı sözleşmeler, içlerinde farklı türden kripto para birimlerini bir rezerv olarak tutar ve talep edildiğinde kullanıcıyla değiştirir. Bu şekilde, bir işlemde alıcı ve satıcı ihtiyacını ortadan kaldırıyorlar.

  • Bancor protokolü, Ethereum'un ERC-20 standardını destekler; bu, aksi takdirde, ERC-20 standardına uygun bir ana madeni para veya önceki bir madeni paraya sahip herhangi bir madeni parayı tam anlamıyla dönüştürebileceği anlamına gelir.

  • Bancor madeni para (veya BNT belirteci), dönüşümler için standart ölçü olarak ağ genelinde kullanılır. Bancor Formülü, BNT jetonuna ve BNT jetonundan jeton için devam eden dönüşüm oranını gösterir.

Bancor Nasıl Satın Alınır?


Ethereum blockchain'de bir ERC20 tokenı olduğu için BNT madenciliği mümkün değildir. Ayrıca herhangi bir itibari para birimi ile satın alınamaz. Bunun yerine, popüler borsalarda eşleştirildiği diğer kripto para birimleri kullanılarak satın alınmalıdır. Bu daha sonra Bancor web uygulaması aracılığıyla Bancor kripto para birimine dönüştürülebilir. Binance, Bittrex, Gate.io, OKEx ve daha fazlası gibi platformlar aracılığıyla ellerinizi BNT coin'e aktarabilirsiniz.

Bancor (BNT) parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye ) sitesinden aldığınız bilgiler ile Binance Borsasında kolayca edinebilirsiniz.


Bancor (BNT) Nasıl Saklanır?


Bancor'unuzu (BNT) herhangi bir kripto para biriminin talep ettiği kadar güvenli bir şekilde saklamak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Bancor ağı, birden fazla blok zinciri için gözetim dışı cüzdan görevi gören bir mobil uygulama biçiminde kendi çözümünü sunuyor. Kullanışlı uygulama 8700'den fazla jetonu destekler ve anında dönüştürmeye izin verir.


Bancor, Ethereum blok zincirini kullanan bir ERC20 belirteci olduğundan, BNT uyumluluğu genellikle Ethereum cüzdanlarıyla el ele gider. Her zamanki gibi, kendi özel anahtarlarınız üzerinde tam kontrol sağlayan ve genel güvenlik açısından harika bir geçmiş performansı gösteren birini seçmek isteyeceksiniz.


Yazılım seçenekleri arasında Exodus, Jaxx ve MyEtherWallet bulunur, hepsi çok tatmin edici olasılıklardır, ancak fiziksel cüzdanların sunabileceği güvenlik seviyelerine uymazlar. Örneğin Ledger Nano S veya Trezor, olağanüstü güvenilir depolama sağlar ve büyük miktarda Bancor (BNT) depolamak istiyorsanız her zaman tercih edilmelidir. Bancor kripto paralarınızı Binance cüzdanınızda güvenle saklayabilirsiniz.


Son yıllarda kripto pazarında başlatılan en yenilikçi çözümlerden biri olan Bancor, Market Cap'in ilk 100'ü arasında yer alan BNT'sinin popülaritesinin de gösterdiği gibi çok önemli bir hizmet olma potansiyeline sahiptir. Yıllar içinde Gelecekte, sistem belki de kripto para biriminin çehresini sonsuza dek değiştirerek ekonomimizin genel olarak belirtilmesine katkıda bulunabilir.

Bancor Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page