top of page

Matic Network

Matic Network Nedir? Nasıl Alınır?
MATIC Al

Matic Network

Matic Network, PoS yan zincirleri ve uyarlanmış bir sürümle desteklenen güvenli, ölçeklenebilir ve anında işlemler sağlayan bir blok zinciri ölçeklenebilirlik platformudur.

Matic Network Nedir? Nasıl Alınır?

Mevcut senaryoda Merkezi olmayan uygulamalar popüler hale geliyor ve çok sayıda yeni kullanıcı çekiyor, ancak kullanıcı tabanı büyüdükçe bu uygulamalarda birçok ölçeklenebilirlik sorunu olabilir. Matic ağı, Ethereum'un üzerinde Plazma tabanlı yan zincirler kullanarak bu sorunları çözmek istiyor. Yan zincir, iki yönlü bir çivi kullanan ana blok zincirinin çocuğu gibidir, yani ana zincirdeki bir madeni para, yan zincirdeki bir madeni paraya eşittir ve bunun tersi de geçerlidir. Kullanıcılar yan zincirlere para gönderebilir ve Dapp'leri kullanarak ana zincirdeki baskıyı kaldırabilir ve işlemleri daha hızlı işlemesine izin verebilir. Yan zincir, kullanıcıların coinlerini farklı blok zincirlerinde kullanmalarına da izin verir.

Örneğin: Bir kullanıcı bazı Bitcoin'lere sahipse ve bunu başka bir kripto paranın blok zincirinde kullanmak istiyorsa, sözgelimi litecoin, işlemler burada daha hızlı ve daha ucuzdur. Matic ayrıca, merkezi olmayan uygulamaların kullanıcı deneyimini iyileştirmek istiyor.Mobil / web tarayıcısı için yüksek kaliteli kullanıcı deneyimi kitaplıkları ve işletmelerin gerçek dünya son kullanıcı uygulamalarını büyük ölçekte oluşturmasını sağlayan hançer gibi araçlar oluşturdu.

Matic'i Anlamak

Matic, ademi merkeziyetin gelişmesine izin verirken, blok zincirinin ölçeklenebilirlik ve kullanıcı deneyimi sorunlarını çözmek isteyen bir platformdur. Matic, aşağıdaki temel özelliklerle bunu başarmayı amaçlamaktadır:

Ölçeklenebilirlik: Hızlı, güvenli ve minimum ila düşük maliyetli işlemler sağlayın.


Yüksek verim: yatay ölçeklendirme için birden fazla yan zincirle sağlanan 10.000 TPS'ye kadar ulaşın


Kullanıcı deneyimi: sorunsuz bir arayüz sağlayın ve yerel mobil uygulamalar sağlayın


Güvenlik: Matic token stakerları, ağı kendileri korur 


Genel yan zincirler: Matic, birden çok işlevi destekleyebilen genel ve izinsiz yan zincirleri (ayrı DApp zincirlerinin aksine) destekler

Matic'i Kim Kurdu?

Proje 2017'de Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından kuruldu. Jaynti bir blok zinciri mühendisi ve tam yığın geliştiricidir. Web3, Plasma, WalletConnect'e katkıda bulundu ve daha önce Housing.com'da veri bilimcisi.


Sandeep bir girişimci ve blockchain Programcısıdır. Önceden Scopeweaver ve CTO (E-ticaret) Welspun Group CEO'su. Anurag daha önce IRIS Business'ta Başkan Yardımcısıydı. Dexter Danışmanlık ve Cognizant Teknolojileri ve SNL Finans'ta iş yapmıştır. Ekip, merkezi olmayan ürünleri optimize etme konusunda tutkulu. Mevcut ürünler kullanılabilirlik ve rahatlıktan yoksundur; işlemler yavaş, pahalı ve karmaşıktır.

Matic Mimarisi

Matic ağı, ölçeklenebilirlik ve kullanıcı ölçeklenebilirlik hedeflerine ulaşmasını sağlayan üç katmanlı bir mimariye sahiptir:

⦁    Ethereum'da Staking ve Plasma akıllı sözleşmeleri


⦁    Heimdall (Proof of Stake Katmanı)


⦁    Bor (Blok üretici katmanı)

Matic Akıllı Sözleşmeler

Matic, Ethereum blockchain üzerinde bir dizi akıllı sözleşme yürütür. Bu akıllı sözleşmeler aşağıdaki sorumlulukları yerine getirir:

⦁    Teminat kanıtı katmanı için stake etme işlevlerini yönetme


⦁    Doğrulayıcı paylaşımları dahil olmak üzere çeşitli yönetim rollerini devretme


⦁    Yan zincirler için kontrol noktaları dahil MoreVP için plazma sözleşmelerini yönetme

Heimdall (proof-of-stake doğrulama katmanı)


Bu, Matic'teki PoS mekanizmasını kolaylaştırmak için Ethereum'daki stake sözleşmeleriyle birlikte çalışan PoS doğrulayıcı düğümüdür. Heimdall düğümleri Tendermint üzerine inşa edilmiştir ve blokları doğrularlar, blok yapımcı komitesini seçerler vb.

Bor (Blok Üretici Katmanı)

Bor, Matic ağı için blok üretici katmanıdır. Blok üreticileri kalıcı değildir, bunun yerine "aralık" olarak bilinen sürelerde periyodik olarak karıştırılır.

Potansiyel Kullanım Durumları

Kullanıcılar için ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu bir ortam sağlama hedefiyle Matic ağı, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumlarını destekleyecektir;

Ödemeler

Matic ağı, kullanıcılar, ödeme API'leri, tüccarlar için kripto varlıklarında ödemeleri kolaylaştıracak. Ağ, gelecekte daha fazla kripto eklemeyi planlayan Ether, ERC20 ve ERC721 tokenlerini destekleyecek.

Atomik Takaslar

Matic akıllı sözleşmeleri aracılığıyla kullanıcılar, tercih ettikleri kripto belirtecinde ödeme yapabilecek ve ödeme alabilecekler.

Likidite Sağlayıcıları

Bireyler ve kuruluşlar, Magic’in 0x likidite havuzunu kullanarak başkaları için çeşitli jetonları takas etmek için Matic ağını kullanabilecek. Matic ekibi, Fiat için başlıca para birimlerinde Fiat likidite sağlayıcılarını devreye almayı planlıyor.

Merkezi Olmayan Değişim (DEX)

Matic ağı, güvensiz, güvenilir ve hızlı kripto işlemlerini destekleyecektir. DEX, merkezi borsalara kıyasla daha iyi güvenlik ve ödeme gücü sunar.

Kimlik

Matic ağı, kullanıcıların her bir DApp için özel ekibi göndermek zorunda kalmadan işlemleri imzalayabilecekleri bir Açık Kimlik sistemini destekleyecektir. Sistem, kullanıcılara özel anahtarları üzerinde denetim sağlayacaktır.

Oyunlar

Matic ağı, oyun içi varlıkların satın alınmasını, satılmasını ve ticaretini çoklu yan zincirlerinde destekleyecek. Geliştiriciler, çeşitli oyunları denemek için hızlı, verimli ve güvenli bir platforma erişecekler.

Altyapı

Matic ekibi "basit ve kusursuz" mantığına inanıyor. Bu nedenle, ağ, her iki kullanıcı için kullanıcı dostu kripto cüzdanları, kullanıcı dostu bordro gösterge tabloları, kullanımı kolay ödeme yazılımı geliştirme kitleri ve daha fazlasını içeren kullanıcı dostu bir uygulama veya yapı sunacak.

Dolandırıcılık Kanıtı

Ağın güvenliğini ve bütünlüğünü artırmak için Matic ağı, ana zincir üzerinde Dolandırıcılık Kanıtları uygular. Bu mekanizmayı kullanarak, kullanıcılar hileli olduğundan şüphelendikleri herhangi bir işlemin ayrıntılarını gönderebilirler. İşlemin gerçekten hileli olduğu ortaya çıkarsa, işlem sahibinin hissesi kesilir ve kanıtı gönderen kullanıcıya ödül olarak kesilmiş fonlar verilir. Matic ekibi bunu, ağ katılımcıları arasında iyi davranışları teşvik etmeye yardımcı olabilecek bir tür "kalıcı" hata ödül programı olarak görüyor.

Matic Nereden Alınır ve Saklanır?

MATIC'i Binance, BitForex, BitMax, Poloniex, HitBTC CoinDCX, WhitBit, Folgory, Coinone, Omgfin, CEX.io, Cat.Ex ve Oasis Exchange dahil olmak üzere çeşitli borsalardan satın alabilirsiniz. Depolama için Matic ekibi, iOS ve Android için kullanılabilen Matic Cüzdan'ı sağlar. Üçüncü taraf seçenekleri arasında Trust, MyEtherWallet, Atomic Wallet, Ledger ve Trezor bulunur.

Matic Cüzdan

Matic geliştirme ekibi, anahtarların güvenli bir şekilde saklanmasını, Matic Network tarafından sağlanan özelliklere sezgisel erişim ve ayrıca tarayıcı eklemek için kusursuz bir mekanizma olarak, Wallet Connect ile entegre, kullanımı kolay bir Plazma cüzdan mobil uygulaması oluşturdu. mobil uygulamaya dayalı DApp. Kullanıcılar, DApp ile tarayıcılarda ve gelecekte daha fazla cihazda etkileşim kurabilirken, anahtarlarını mobil cüzdanlarında güvende tutabilir. Matic cüzdan, DApp geliştiricilerinin kullanıcılarını yerleşik olarak teşvik etmeleri ve Matic yan zincirleriyle hızlı ve verimli bir şekilde ilgilenmeleri için hazır bir araç olarak hareket edecek.

Neden Matic?

Matic Network ayrıca halka açık blok zincirleri için yan zincir tabanlı bir ölçeklendirme çözümü olabilir. Plazma çerçevesinin uyarlanmış bir uygulamasını destekledi. Matic, güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde üstün bir kullanıcı deneyimi sağlarken ölçeklenebilirlik sağlar. Kovan Test ağında Ethereum için çalışan bir uygulamadır. Matic, mevcut halka açık blok zincirlerine ölçeklenebilirlik sunmanın yanı sıra birlikte çalışabilirlik özellikleri sağlamasına olanak tanıyan diğer blok zincirlerini uzun vadede desteklemeyi planlıyor.

MATIC İle Para Kazanabilir Miyim?

Evet, MATIC satıp satın alarak para kazanabilirsiniz. Satın alma fiyatınızdan daha yüksek bir fiyatla satış yapın. Geçmişte, MATIC değeri çok arttı, ancak bazı önemli kayıplar da yaşadı. 21 Mayıs 2019'da, MATIC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,040015 € 'ya ulaştı. MATIC'in değişken olduğunun kanıtlandığını unutmayın; kayıplar karları takip edebilir. Daima sorumlu bir şekilde ticaret yapın. 

Matic, yan zincirler, Plazma Çerçevesi ve PoS doğrulama mekanizmasının yenilikçi kombinasyonu aracılığıyla akıllı sözleşme platformları için ölçeklendirme çözümleri sağlamak istiyor. Tekerleği yeniden icat etmeye çalışmak yerine Matic, yaklaşımını tamamlayacak halihazırda çalışan çözümlere odaklanıyor. Ethereum'daki büyük geliştirici topluluğu, Matic çözümünü oldukça kullanışlı ve zamanında bulacaktır.

Matic Network Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page