top of page

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Rehberi

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Rehberi

Adım Adım Kripto Para Rehberi

Kripto para, başka mallarla takas edilebilen veya takas edilebilen bir sanal para birimidir. Piyasada çok çeşitli kripto para birimleri var; aslında 3.000'den fazla kripto türü mevcuttur.  Kripto, çok karmaşık matematik ve bilgisayar mühendisliği etrafında inşa edildi, bu yüzden anlaşılması genellikle karmaşık olabilir. Kripto para birimi yaratma kodu aslında 80'lerde geliştirilmiş olsa da, aslında çok daha sonrasına kadar kullanılmadı.

Nasıl Kripto Satın Alırsınız?

Tüm kripto işlemlerini kaydeden ve depolayan bir blok zinciri kullanır. Blok zinciri, kripto madencileri, daha karmaşık denklemler ve bilgisayar sistemleri aracılığıyla kripto para birimi yaratan kişiler tarafından çalıştırılır. Genellikle, bir kripto para birimi işleminin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer. Bu işlemler, kullanıcı tarafından oluşturulan ve kırılması çok zor olan kodlar aracılığıyla son derece güvenli tutulur.

Kripto para birimi satın almak, Amazon'dan bir şey satın almak kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken, kripto satın almak için kullanmak istediğiniz bir hizmeti seçmek ve buradan kripto para birimi satın almak ve takas etmek için banka kartınızı kullanabilirsiniz. 

Kripto Değeri Nedir?

Kripto para biriminin borsa gibi olduğunu düşünün: değeri güne bağlı olarak artar ve azalır. Belirli kripto para birimlerinin değerini kontrol etmek, satın almadan önce atılması gereken önemli bir adımdır. Yatırım yaptığınız belirli kripto paranın istikrarlı olduğundan emin olmak istersiniz.

Ancak belirli bir kripto para biriminin istikrarlı olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunu açıklamak için çok basit bir ekonomi ilkesine hızlıca bakalım. Bir şeye olan talep daha yüksek olduğunda, fiyat daha yüksek olur, ancak talep daha düşükse, fiyat daha düşük olacaktır. Yani ne kadar çok kripto çıkarılırsa fiyat o kadar yüksek olur. Ve sınırsız arzı olan normal para biriminin (fiat para birimi olarak da bilinir) aksine, kripto para birimi belirli bir noktada kapanır. Kripto değerinin değişmesinin bir diğer nedeni, ne kadar yararlı olduğuna dayanmasıdır. Bir kripto para birimi diğerlerinden daha fazla kabul edilirse, değeri önemli ölçüde artacaktır.

Kripto ile Ne Yaparsınız?

Çevrimiçi alışverişe gittiğinizde, genellikle bir kredi kartı ile ödeme yapma seçeneği görürsünüz. Şimdi, bazı çevrimiçi perakendeciler kripto para birimi ile ödeme seçeneği sunuyor. Dolayısıyla, kripto satın aldıysanız ve biraz alışveriş yapmak istiyorsanız, bu harcamanın harika bir yoludur. Çoğu site, alışveriş sepeti özelliğine girdiğinizde, kabul edip etmediklerini gösteren bir kripto para birimi simgesine sahip olacaktır.

İnsanların kripto para birimini kullandıkları en popüler şeylerden biri, kendileri için bir yatırım portföyü oluşturmaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi kriptonun değeri artabilir ve azalabilir. Kripto yatırımı yaparak, bu yatırımı daha da büyütme ve bundan büyük kazançlar elde etme potansiyeline sahipsiniz.

Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Kripto para birimi, ülkeden ülkeye daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yatırım yapmaya başlamak kötü bir fikir olmayabilir. Diğerleri bunu daha önce yaptı ve olumlu bir sonuç gördü. Ne kadar çok yatırım yaparsanız, para biriminin değeri o kadar artacaktır.

Kripto Para İşlemine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kripto ticareti hakkında bildiğiniz tek şey yukarıdakiler ise, kripto para birimi alım satımına başlamak için yeterince bilgi sahibisiniz. Bununla birlikte, yukarıda belirtilenlerin ötesinde kripto para ticareti hakkında bilmeniz gereken ve hazırlanan kripto ticaretine girmenize yardımcı olabilecek birkaç şey vardır;

Borsada işlem yapmak, sipariş türlerini anlamanız gerektiği anlamına gelir. Bir komisyoncu hizmeti kullanmadığınız sürece, limit emri ile piyasa emri arasındaki farkı anlamanız gerekecek. Ve bazı borsalarda, stopların nasıl çalıştığını da anlamanız gerekir. Bir borsada işlem yapıyorsanız, kayma kavramını da tazelediğinizden emin olun. Kripto piyasalarında likidite olmayabilir, bu yüzden lütfen büyük piyasa siparişleri verirken çok dikkatli olun! Sipariş türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hesaplarınızı güvence altına almak gerçekten önemlidir. Kriptoda, hesabınız ele geçirilirse veya cüzdanınıza erişimi kaybederseniz, her şeyi kaybedersiniz. Pek çok durumda kurtarmanın bir yolu yoktur, bu nedenle güvenlik çok önemlidir. Güçlü bir parola, 2FA ve diğer iyi uygulamalar bir zorunluluktur. 

Kripto para birimi piyasası delicesine değişken. İster Bitcoin, ister başka bir madeni para veya hatta GBTC Bitcoin Trust gibi bir hisse senedi ticareti yapsanız da, bir anda bir servet kazanabilir ve bir sonrakinde kaybedebilirsiniz. Riskleri azaltmayı, riskten korunmayı, biraz teknik yardım öğrenmeyi ve yatırım yapılabilir tüm fonlarınızla fazla kalmamayı düşünün. Yalnızca en yüksek paraları piyasa değeri (Bitcoin ve Ethereum gibi paralar) veya GBTC ile takas ederseniz, bir gecede her şeyi kaybetme şansı zayıftır (imkansız değil ama zayıftır). Diğer kripto para birimleri daha risklidir (ancak iyi bir günde hızlı kazançlar sağlayabilir). Genel olarak, daha düşük piyasa hacmine sahip madeni paralar daha büyük bir risk / ödül sunma eğilimindedir.

Marj üzerinden işlem yapmak yeni başlayanlar için mantıklı değildir. Yeni gelenler büyük olasılıkla iyi likiditeye sahip büyük paralara bağlı kalmak ve marj ticaretinden kaçınmak isterler. Hesabınızı havaya uçurmanın altcoinleri kullanmaktan daha iyi bir yolu yoktur, ancak kripto kültürünün derinliklerine inen bazı kişiler, günaha hızlı bir şekilde katılacaktır. 

Türevlerin kendi kural grupları vardır. Bir opsiyon sözleşmesini sadece HODL edemezsiniz çünkü piyasayı yanlış anladınız ve kalıcı bir uzun veya kısa sözleşmeye sahip olmak ücretlere mal olabilir. Kazançları en üst düzeye çıkarma şansı çekici olabilir, ancak aldığınız risk ve ihtiyacınız olan beceri, türevleri yeni başlayanlar için uygunsuz hale getirir.

Kripto Güvenlik İpuçları

Kendinizi korumayı öğrenmek, kendinizi en iyi kripto araçlarından oluşan bir cephanelikle donatmak, temel bir strateji geliştirmek, kendinizi eğitmek ve güncel kalmak hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Dikkatlice okuyun ve değerli zamanınızdan tasarruf edin.

Kendinizi Koruyun

Her şey sırayla. İzlerini kapat. Kimliğinizi gizleyin. Bu, alçakça veya yasa dışı herhangi bir şey yapmakla ilgili değil. Kendinizi korumakla ilgilidir. Kripto alanında, teknolojinin ön saflarında yer alan insanlarla uğraşıyorsunuz ve bazılarının kötü niyetleri var. Bu nedenle, kendinizi bilgisayar korsanlarından koruyun ve yeni bir dijital kimlik oluşturun. Bu adım aynı zamanda kripto işlerinizi hayatınızın geri kalanından ayrı tutarak düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır.

Güvenli Bir e-posta Hesabı Edinin

Mükemmel bir kripto ticareti yapmak istiyorsanız, yeni, yeni bir e-posta adresiyle başlamalısınız. Tüm kripto hesaplarınız için bu e-posta adresini kullanın. Bazı e-posta sağlayıcıları diğerlerinden daha güvenlidir. Bazı sağlayıcıları kullandığınızda, bilgilerinizin yanlış ellere geçmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bir VPN Hizmetine Abone Olun

Kendinizi dijital alanda korumak için atabileceğiniz bir diğer adım da bir VPN hizmeti kurmaktır. VPN, Sanal Özel Ağ anlamına gelir. VPN'ler, ziyaret ettiğiniz internet sitelerini gizlemeye yardımcı olur, böylece kimse çevrimiçi etkinliklerinizi takip edemez. İnternette çok çeşitli VPN hizmetleri mevcuttur. İnternette kripto işleri yapmak istediğinizde bir VPN hizmeti kullanmak ve ardından normal işinize giderken onu kapatmak akıllıca olacaktır.

2FA'yı Kurun

Kripto dünyasında güvenlik çok önemlidir. Bir hesabı önemli görürseniz, üzerinde 2 Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Bu, dolandırıcıların yalnızca telefonunuz tarafından oluşturulabilen bir kod isteyerek hesaplarınızı ele geçirmesini zorlaştırır.

Kripto Ticaretine Nasıl Başlanır?

Hangi kripto para birimine yatırım yapıyorsunuz? Nereden alıyorsun? Nasıl satın alıyorsun? Ya ondan kurtulmak ve farklı bir jeton satın almak istiyorsanız? Burada yeni başlayanlar için bunu yoğunlaştırmaya çalıştık.

Yatırımınızı Anlamak İçin Araştırma Yapın

Bu en önemli noktadır ve olası yatırımcılardan biri çoğu zaman gözden kaçırır. Neye yatırım yaptığınızı tam olarak bildiğinizden emin olmalısınız: Tanıtım belgesini okuyun, yaratıcıları ve şirketi araştırın ve bunun bir aldatmaca değil, değerli olduğunu düşündüğünüz bir şey olduğundan emin olun.

Forumları okuyarak ve halihazırda yatırım yapmış insanlarla konuşarak, paranızı neye yatıracağınıza dair iyi bir fikir edinmeniz muhtemeldir. Kripto dünyası sürekli değişirken, haberleri takip etmek de hayati önem taşıyor. Ve sadece dalgalanan fiyatlar hakkında değil. Yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yeni teknolojiler, yasalarda yapılan değişiklikler ve seçtiğiniz madeni para veya jetonla ilgili en son ürünler göz önünde bulundurmanız gereken her şeydir.

Hangi Kripto Para Biriminin Sizin İçin İşe Yaradığını Öğrenin

Bu, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda jeton ve jeton olduğu için önemlidir. Sadece size makul finansal getiri sağlayacak bir madeni para bulmanız değil, aynı zamanda yararlı olabilecek bir para bulmanız gerekir.

Bazı kripto para birimleri belirli ülkelerde yasaklanmıştır. Ve bu kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir şey. Mal varlığınıza el konulmasını istemiyorsunuz. Bazı ülkelerdeki bazı kripto para birimleri yasa dışı olabileceği, ancak diğerleri yasa kapsamına girmediği için buna dikkat edin.

Bir Kripto Borsası Bulun

Kripto para birimine bağlı olarak nereden satın alacaksınız? Bazı kripto para birimleri belirli borsalarda bulunamaz ve aslında bulunması düpedüz zor olabilir. Hatta bazı borsalar bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Büyük ihtimalle itibari para birimini kabul eden bir borsa bulmak isteyeceksiniz ve o zaman bile ülkenizdeki yasalara bağlı olarak zor olabilir. Cep telefonunuzda kullanabileceğiniz bir tane ister misiniz? Size Tavsiyemiz Binance olacaktır. Ülkemizde de vergisini ödeyen ve kurallara uyan Binance'a BURADAN abone olabilir ve %20 Komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Güvenlikten emin olmak da önemlidir. Değişim ideal olarak müşteri mevduatlarını soğuk depoda çevrimdışı tutmalıdır. Bu, fonları bilgisayar korsanlarından korur. Elbette, bazı borsalar diğerlerinden daha iyi bir güvenliğe sahip olabilir. Bazı borsalar, kullanıcıların fonlarını da sigortalayabilir.

Yine, yeterli araştırma, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir değişim bulmanıza yardımcı olacaktır, ancak bazılarının gezinmesi çok zor olabilir. Kriptoya yatırım yapan yeni başlayan biri olarak Kripto Para TR rehberleri yeterli olacaktır. Sürecin olabildiğince kolay olacağı bir yer bulmak isteyeceksiniz.

Bir Kripto Cüzdanı Alın

Doğru cüzdanı bulmak da çok düşünmeyi gerektiren bir görevdir. Kripto cüzdanları, temel olarak, açık ve özel anahtarlarınızı depolayan ve çeşitli blok zincirleriyle arayüz oluşturan, bakiyeyi izlemenize, para göndermenize ve diğer işlemleri gerçekleştirmenize olanak tanıyan programlardır.

Farklı cüzdan türleri olmasına rağmen ve yatırımınıza bağlı olarak doğru cüzdana sahip olmak çok önemlidir. Telefonunuzdaki mobil cüzdanlar, günlük satın alımlar için idealdir, ancak büyük miktarlarda kripto depolamak için harika değildir. Bir kullanıcının özel anahtarlarını USB gibi bir donanım cihazında saklayan donanım cüzdanları, büyük miktarlarda kripto para birimi için iyidir. Bir PC veya dizüstü bilgisayara indirilip yüklenen masaüstü cüzdanlar iyi bir güvenlik sunarken, bilgisayarınız çökerse başınız belada demektir.

Çevrimiçi cüzdanlar, anahtarlarınızı bir bulutta sakladıkları ve herhangi bir konumdan erişilebilir oldukları için kullanışlıdır. Ancak saldırılara karşı da savunmasızdırlar. Açık farkla en güvenli cüzdan, bir kağıt cüzdandır - genel ve özel anahtarlarınızın fiziksel bir kopyası veya çıktısı veya daha sonra yazdırılan bir çift anahtarı güvenli bir şekilde oluşturmak için kullanılan yazılım. Mal ve hizmetlerin bedelini ödemek için kullanabilecekleri günlük bir cüzdan veya uzun vadeli bir depolama çözümü isteyebilirsiniz. Kripto para birimi satın almak ve saklamak için hibrit bir cüzdan da bir seçenektir.

Kripto Cüzdan Türleri

Birkaç farklı dijital cüzdan türü vardır:

Masaüstü cüzdanları kişisel bilgisayarınıza yüklenir. Depolama kendi bilgisayarınızda olduğundan, bilgiler çevrimiçi cüzdanlardan daha güvenlidir.

Çevrimiçi cüzdanlar bulut üzerindedir ve herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Kullanmaları daha uygundur, ancak özel anahtarınız çevrimiçi olarak saklanır ve üçüncü bir tarafça kontrol edilir. Bu onları daha az güvenli hale getirir.

Mobil cüzdanlar. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür cüzdan, akıllı cihazınızdaki bir uygulamadır. Çeşitli kripto para birimlerinin kabul edildiği alışverişlerde kullanılabilme avantajına sahiptirler.

Donanım cüzdanları. Bunlar, özel anahtarınızı USB cihazı gibi bir donanım cihazında depolar. Daha güvenlidirler çünkü özel anahtar, yetkisiz kişilerce erişilebildiği çevrimiçi ortamda depolanmaz. Ayrıca, kripto para biriminize birden fazla cihazdan erişmenize izin verir.

Hangi dijital cüzdanı seçeceğiniz, güvenlik ve rahatlık arasında bir denge kurma isteğinize bağlı olacaktır. Bazı kripto para birimi borsaları, kriptolarınız için dijital cüzdanlar da sunar.

Bir Blockchain Topluluğu Bulun

Araştırma bölümünde değinildiği gibi, insanlarla konuşmak yalnızca hangi kripto para birimini satın almak istediğinizi bulmak için değil, kripto para birimine gerçekten sahip olduğunuz ve onu nasıl kullanacağınızı bilmek istediğiniz zamanlar için de gereklidir. Bir topluluğa sahip olmak - forumlar, sohbet grupları veya Twitter'daki mesaj dizileri ve işlerin nasıl yürüdüğünü size söyleyebilecek kişilere erişimin, yeni başlayanlar için kesinlikle gereklidir. 

Kripto Para Birimini Seçin

Bu, kripto para biriminin gerçek komplikasyonlarından biridir. Sadece bir tane değil, yüzlerce var. Belki binden fazla. Sorunu karmaşıklaştıran şey, her zaman daha fazlasının çevrimiçi hale gelmesi. Bunun, yüzlerce kripto para biriminin gelip gittiği gerçeğiyle dengelenmesi gerekiyor. Ve tüm kripto para kavramı sadece on yıl kadar önce başladı.

Şu anda en büyük kripto para birimi Bitcoin'dir. Aynı zamanda en çok dikkat çeken ve en çok yatırım yapan kripto para. Çok uzak bir ikinci pozisyonda Ethereum ve Zcash, Dash, Ripple ve Monero gibi başkaları da var. Baskın konumu göz önüne alındığında, Bitcoin, mevcut tüm kripto para birimleri arasında en güvenilir gibi görünüyor. Aslında, Bitcoin pratik olarak "kripto para birimi" ile eşanlamlı hale geldi. Bağlantıyla ilgili ilginç olan şey, medya Bitcoin'in fiyat hareketini dikkatlice takip ederken, bazı kripto para birimlerinin daha da iyi performans göstermesidir.

Bitcoin'in baskın konumu nedeniyle, kripto para birimi konumunuz esas olarak bu kriptoda olmalıdır. Diğer kripto para birimleri portföyünüzde çok daha küçük bir konumda yer almalıdır. Ve kripto para biriminin en önemli özelliği Bitcoin bir spekülasyon ise, sahip olduğunuz diğer kripto para birimleri daha da spekülatif olarak görülmelidir. Bu varsayım küçümsenmemelidir. Geçtiğimiz on yılda piyasaya çıkan kripto para birimlerinin çoğu ya sabit kaldı ya da tamamen ortadan kalktı. Bu, yaptığınız herhangi bir yatırımın sıfıra kadar gidebileceği anlamına gelir. Kripto para birimlerinde yaygın olan fiyat oynaklığı göz önüne alındığında, yatırımınız çok az bildirimle tamamen ortadan kalkabilir.

Kripto para biriminizi nerede ve nasıl almaya, satmaya ve saklamaya karar verirseniz verin, istikrarsızlığa tamamen hazırlıklı olmanız gerekir. Kripto para birimleri geleneksel yatırımlardan çok daha az tahmin edilebilir.

Kripto Para satın al

Kripto Para TR aracılığı ilşe BURAYA tıklayarak Binance'a gidin ve 30 saniyede kayıt olun.

IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nas

Seçeceğiniz ödeme sistemi ile TL yatırın. Veya istediğiniz kripto para birimini hemen satın alın.

IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nas

İlgili kripto para biriminin Binance sayfasında AL - Sat yapmaya güvenle başlayın.

IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nas

Kripto Para nasıl satın alınır? Adım Adım Viedo anlatım;

bottom of page