top of page

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Teknoloji, insanların çalışma, iletişim kurma, alışveriş yapma ve hatta mallar için ödeme yapma şeklini değiştirdi. Şirketler ve tüketiciler artık her zaman nakit parayı tercih etmiyor ve bu davranış Apple Pay gibi temassız ödemelere yol açıyor. Bir akıllı telefonun hızlı dalgası ile tüketiciler, dijital kayıtlardaki öğeler için ödeme yapabilirler. Şimdi yeni bir ödeme sistemi ortaya çıkıyor: kripto para birimi.Kripto para, işlemleri doğrulamak için bankalara güvenmeyen dijital bir ödeme sistemidir. Bu, herhangi bir yerdeki herkesin ödeme gönderip almasını sağlayabilen eşler arası bir sistemdir. Kripto para birimi ödemeleri, gerçek dünyada taşınan ve değiştirilen fiziksel para olmak yerine, yalnızca belirli işlemleri tanımlayan çevrimiçi bir veritabanına dijital girişler olarak var olur. Kripto para birimi fonlarını aktardığınızda, işlemler halka açık bir deftere kaydedilir. Kripto para biriminizi dijital bir cüzdanda saklarsınız.

Kripto para birimi, işlemleri doğrulamak için şifreleme kullandığı için adını aldı. Bu, gelişmiş kodlamanın, cüzdanlar arasında ve halka açık defterlere kripto para birimi verilerinin depolanması ve iletilmesiyle ilgili olduğu anlamına gelir. Şifrelemenin amacı güvenlik ve emniyet sağlamaktır.

Kripto para birimi, güvenli ve çoğu durumda anonim olacak şekilde tasarlanmış bir dijital para biçimidir. Satın alımları ve transferleri izlemek için okunabilir bilgileri neredeyse kırılmaz bir koda dönüştürme işlemi olan kriptografi kullanan internet ile ilişkili bir para birimidir. İlk kripto para birimi, 2009 yılında oluşturulan ve hala en iyi bilinen bitcoin idi. Son on yılda kripto para birimlerinde bir artış oldu ve şu anda internette 1000'den fazla kripto para mevcut.

Kripto Para Birimleri Nasıl Çalışır?

Kripto para birimleri, kullanıcıların adlarını kullanmalarına veya bir bankadan geçmelerine gerek kalmadan güvenli ödeme yapmalarına ve para depolamalarına izin vermek için merkezi olmayan teknolojiyi kullanır. Para sahipleri tarafından güncellenen ve tutulan tüm işlemlerin bir kaydı olan blok zinciri adı verilen dağıtılmış bir halka açık defter üzerinde çalışırlar.

Kripto para birimleri, madeni para üreten karmaşık matematik problemlerini çözmek için bilgisayar gücünün kullanılmasını içeren madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur. Kullanıcılar ayrıca para birimlerini komisyonculardan satın alabilir, ardından bunları kriptografik cüzdanlar kullanarak saklayabilir ve harcayabilir. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisinin uygulamaları, finansal açıdan hala gelişmekte ve daha fazla kullanım beklenmelidir. Tahviller, hisse senetleri ve diğer finansal varlıkları içeren işlemler, sonunda bu teknoloji kullanılarak alınıp satılabilir.

En Yaygın Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin

2008 yılında oluşturulan Bitcoin, ilk kripto para birimiydi. Bitcoin ile ilgili ilginç olan şey, onu kimin yarattığını kimsenin bilmemesidir. Tek bildiğimiz, Satoshi Nakamoto takma adıyla gittikleri.

Bitcoin, burada hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz, blockchain adlı dağıtılmış bir defter teknolojisine dayalı dijital bir para birimidir. Bitcoin, elektronik ödemeler yaparken bankalar ve kredi kartı şirketleri vb. Gibi merkezi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Arkadaşınıza 1 BTC ödemek istiyorsanız, bunu bankanızı dahil etmek zorunda kalmadan doğrudan yapabilirsiniz. Yani, Bitcoin'i tanımlayan iki kelime merkezi olmayan ve dijital olacaktır. Amacı USD, GBP, JPY vb. Gibi itibari para birimleri için bir alternatif oluşturmaktır.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin'den sonra en değerli ikinci kripto para birimidir. 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından oluşturulan Ethereum, aslında bir dijital para biriminden çok daha fazlasıdır.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler geliştirmek için blok zinciri tabanlı bir platformdur. Ether, Ethereum'un blok zincirindeki tüm işlemler için kullanılan yerel kripto para birimidir.

Ripple

Ripple, yalnızca bir endüstriyle - Uluslararası Ödeme Transferleri ile ilgili sorunları çözmeye odaklandığı için çok benzersiz bir kripto para birimidir. 2012 yılında uluslararası işlemleri hem hızlı hem de ucuz hale getirmek amacıyla kurulmuştur. Bu, madeni paraların çoğunluğunu elinde tutan merkezi bir varlığın bulunmadığı diğer ilk 10 kripto para birimine kıyasla çok farklı bir yaklaşımdır.

Litecoin

Litecoin, 2011'de eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından yaratıldı. İyileştirmek amacıyla Bitcoin'in blok zinciri üzerine inşa edildi. Dolayısıyla, Bitcoin gibi Litecoin de sadece dijital bir para birimidir ve akıllı sözleşmeler için bir platform sağlamaz. Litecoin, zamanın testine dayandığı ve 7 yılı aşkın süredir piyasada olduğu için en popüler kripto para birimlerinden birine sahiptir.

Neden Bir Kripto Para Birimi Kullanırsınız?

Kripto para birimlerinin güvenli olduğu ve bir düzeyde anonimlik sağladığı bilinmektedir. İçlerindeki işlemler sahte veya tersine çevrilemez ve düşük ücretler vardır, bu da onu geleneksel para biriminden daha güvenilir kılar.

Merkezi olmayan yapıları, herkesin erişebileceği anlamına gelir, ancak kurulumları karmaşık olabilir ve çok az mağaza bunları harcama için kabul eder.

Yeni bir nakit türü olarak, kripto para piyasalarının aniden patladığı biliniyor, bu da küçük bir yatırımın bir gecede büyük bir meblağ olabileceği anlamına geliyor. Bu, bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapan profesyonel ve amatör spekülatörlerin, onları geri dönüş yapmanın hızlı bir yolu veya bir yatırım portföyünün parçası olarak görmelerine neden oldu.

Ama aynı şey diğer şekilde de geçerli. Kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyenler, piyasanın oynaklığının ve satın alırken aldıkları risklerin farkında olmalıdır. Birkaç kez önemli ölçüde düştüler ve potansiyel olarak yatırımcılara milyonlara mal oldu. Sundukları anonimlik seviyesi nedeniyle, kripto para birimleri, özellikle karanlık ağda, genellikle yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirilir. Para birimlerini satın almayı seçerken kullanıcılar çağrışımlara dikkat etmelidir.

Kripto Ne Kadar Güvenli?

Kripto para birimleri genellikle blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Blockchain, işlemlerin "bloklara" kaydedilme ve zaman damgalı olma şeklini açıklar. Oldukça karmaşık, teknik bir süreç, ancak sonuç, bilgisayar korsanlarının kurcalaması zor olan kripto para birimi işlemlerinin dijital bir defteridir.

Ek olarak, işlemler iki faktörlü bir kimlik doğrulama süreci gerektirir. Örneğin, bir işlem başlatmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenebilir. Ardından, kişisel cep telefonunuza metin yoluyla gönderilen bir kimlik doğrulama kodunu girmeniz gerekebilir.

Kripto Ticaretine Güvenle Yatırım Yapmak İçin İpucu

Yatırımlar her zaman risklidir, ancak bazı uzmanlar, Tüketici Raporlarına göre kripto para biriminin en riskli yatırım seçeneklerinden biri olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, dijital para birimleri de en sıcak ürünlerden bazılarıdır. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlıyorsanız, bu ipuçları eğitimli seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Araştırma Değişimleri

Bir dolar yatırım yapmadan önce kripto para borsaları hakkında bilgi edinin. Bitcoin.com'a göre, bu platformlar dijital para birimlerini satın almak ve satmak için araçlar sağlıyor, ancak seçim yapabileceğiniz 500 borsa var. Araştırmanızı yapın, yorumları okuyun ve ilerlemeden önce daha deneyimli yatırımcılarla konuşun.

Dijital Para Biriminizi Nasıl Saklayacağınızı Bilin

Kripto para satın alırsanız, saklamanız gerekir. Bunu bir borsada veya dijital bir "cüzdanda" saklayabilirsiniz, örneğin Blog gönderimizde açıklanan kripto cüzdanlarından biri Hangi kripto para birimi cüzdanını seçmelisiniz. Pek çok farklı cüzdan türü varken, her birinin kendine özgü avantajları, teknik gereksinimleri ve güvenliği vardır. Borsalarda olduğu gibi, yatırım yapmadan önce depolama tercihlerinizi araştırmalısınız.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Çeşitlendirme, herhangi bir iyi yatırım stratejisinin anahtarıdır ve kripto para birimine yatırım yaparken de geçerlidir. Örneğin, bildiğiniz ad bu olduğu için tüm paranızı Bitcoin'e koymayın. Binlerce seçenek vardır ve yatırımınızı birkaç para birimine yaymak en iyisidir.

Volatiliteye Hazırlanın

Kripto para piyasası değişken bir piyasadır, bu nedenle iniş ve çıkışlara hazırlıklı olun. Fiyatlarda dramatik dalgalanmalar göreceksiniz. Yatırım portföyünüz veya zihinsel sağlığınız bunu kaldıramazsa, kripto para birimi sizin için akıllıca bir seçim olmayabilir.

Kripto şu anda çok popüler, ancak unutmayın, hala emekleme aşamasında. Yeni bir şeye yatırım yapmak zorlukları beraberinde getirir, bu yüzden hazırlıklı olun. Katılmayı planlıyorsanız, araştırmanızı yapın ve başlamak için ihtiyatlı yatırım yapın.

Kripto Para satın al
bottom of page