top of page

USD Coin

USD Coin Nedir? Nasıl Alınır?
USD Coin Al

USD Coin

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş dijital bir sabit madeni paradır. Her USDC, yedekte tutulan bir dolar ile desteklenir.

USD Coin Nedir? Nasıl Alınır?


USD Coin (USDC) nedir? USDC, ABD Dolarının dijital bir prototipi olan yeni bir kripto para birimidir. Bu bir stabilcoin'dir ve oranı, güçlü itibari para birimine bağlıdır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri yasalarına uygun olarak çalışan "açık" bir simgedir. Stabilcoin olarak dalgalanmaları, diğer kripto para birimlerinin oran değişikliklerine bağlı değildir. Özellikle, BTC oranıyla hiçbir bağlantıları yoktur. Ethereum platformu, USDC kripto para biriminin temeli olarak kullanıldı ve USDC jetonları ERC-20 standart jetonlarıdır. Talihsiz durumlara neden olan USDT dengesizliği vakaları olduğu için USDC'nin Tether'in yerini alması ihtimali var. USD Coin, Binance, OKEX, Poloniex, KuCoin, Coinbase Pro ve diğerleri gibi en büyük kripto para birimi borsaları tarafından desteklenmektedir.


Stablecoin Nedir?


Stablecoinler, değeri harici bir varlık tarafından desteklenen bir kripto para birimi sınıfıdır. Stabilcoinlerin arkasındaki fikir, kripto para birimleri tarafından sunulan güvenliği ve gizliliği korurken Fiat para biriminin fiyat istikrarını sunmaktır. Bir stabilcoin, bir Fiat para birimine, başka bir kripto varlığına veya bir emtiaya sabitlenebilir. Diğer sabit paralar, tıpkı merkez bankalarının doğal para birimlerinin arzını kontrol etmesi gibi, arzı kontrol ederek oynaklığı azaltır.
İdeal olarak, bir para birimi, ödemeler dahil olmak üzere günlük işlemler için kullanılma yeteneğine sahip olmalıdır. Ancak kripto para birimlerinin son derece değişken doğası, onları bu tür günlük kullanım için uygunsuz hale getiriyor. 
Stablecoins bu sorunu çözmek için devreye giriyor. Kullanıcılar bu coin'ler aracılığıyla yarın para biriminin değerinin düşmeyeceğine ve işlemlerinin güvenli ve özel olduğuna güvenerek işlem yapabilirler.


USD Coin Nereden Geldi?


USDC, en yeni stabilcoinlerden biridir. Ekim 2018'de satışa sunuldu. USD Coin projesi, Circle ile işbirliği içinde Coinbase tarafından oluşturuldu. Gelişmenin kendisi Center Consortium'u (Coinbase ve Circle ortak birliği) içeriyordu. Yatırımcıları Digital Currency Group, Bitmain, Pantera ve diğerleriydi.


USD Coin Nasıl Çalışır?


Ethereum tabanlı kripto para birimi USDC, USDT gibi çalışır. Ancak USD Coin herhangi bir spekülasyondan etkilenmeyecek ve diğer kripto para birimleri kadar kırılgan olmayacaktır. Circle CEO'su Jeremy Allaire'ın sözlerine bir göz atalım;
USDC, düşük maliyet, yüksek güvenlik ve hız sunan küresel bir itibari para birimidir. Bu, dünya çapında para gönderip alan ve ödemeleri dijital olarak kabul eden müşteriler için büyük bir gelişmedir. "


Circle’ın USDC Amacı


USDC'nin mimarı Circle, yaklaşık 7 milyon kullanıcılı küresel bir portföye sahiptir. Circle’ın diğer hedeflerinden biri de Circle Payment ve Trade ile entegre olarak USD Coin çalıştırmaktır.


Circle, yakın zamanda satın aldığı Poloniex borsasına istikrarlı bir şekilde USDC eklemeyi planlıyor. Circle'ın kurucu ortağı Sean Neville, USD Coin dolaşımını artırmak için yatırım yapan kullanıcılar için işlem ücreti alınmayacağını açıkladı.


USDC Diğer Stablecoinlerden Nasıl Farklıdır?


USDC'nin hangi stabilcoin kategorisine ait olduğunu belirlemek için, önce dört stabilcoin kategorisini tanımlamamız gerekir;


Fiat teminatlı: bunlar, Fiat para birimi tarafından desteklenen ve doğası gereği merkezileştirilmiş sabit paralardır. Örnekler arasında Tether (USDT), Gemini Dollar (GUSD) ve Paxos Standard Token (PAX) bulunur.


Kripto teminatlı: Bunlar, kripto varlıkları tarafından desteklenen sabit paralardır. Örnekler arasında Makercoin (MKR) ve Havven (HAV) bulunur


Teminatlandırılmamış algoritmik: bunlar, fiyatın değişken bir piyasada sabit kalması için gerekirse jetonun arzını değiştiren mekanik olarak oluşturulmuş bir algoritmaya dayanan stabilcoinlerdir. Bu stabilcoinler, merkez bankalarının ulusal para birimlerini nasıl düzenlediğine göre modellenmiştir. Örnekler arasında Basis ve Kowala bulunur.


Hibrit: Bunlar, modeli yukarıdaki yaklaşımlardan herhangi birini birleştiren stabilcoinlerdir. Örnek bir proje Carbon.


USDC, stabilcoinlerin birinci kategorisine girer. Genel olarak, bu sabit paralar yalnızca yapı veya yönetişim açısından ince bir şekilde farklılık gösterir.


USD Coin'in Avantajları Nelerdir?


USDC, ERC-20 standardı üzerine inşa edilmiştir, bu, para transfer hızının ETH'nin sahip olduğu kadar iyi olduğu anlamına gelir.


Resmi Circle web sitesinde de söylendiği gibi, insanlar USDC'nin yardımıyla saniyeler içinde dünya çapında ABD Doları transfer edebilirler.


Ciddi finansmanı olan deneyimli geliştirici ekibi


USD Coin'i yaratan şirket, kripto para alanında uzun yıllardır çalışıyor, bu yüzden daha fazla güven alıyorlar.


Bireyler ve kuruluşlar banka hesaplarından ABD Doları yatırabilir, daha sonra parayı jetonlara dönüştürebilir ve ardından USDC jetonları satın alıp bir banka hesabına çekebilirler.


USD Coin'in Dezavantajları Nelerdir?


USD Coin belirsiz perspektiflere sahip çok yeni bir proje ve gelecekte nasıl işleyeceği belli değil


Bu kripto para biriminin talep edilip edilmeyeceğini tahmin edebiliriz.
USDC, itibari para biriminin analogu olmaya çalışan ilk stabilcoin değil
Diğer tüm stablecoin'lerin bazı sorunlarla karşı karşıya olduğu ve USD Coin'in bunlardan kaçınacağının hiçbir garantisi olmadığı söylenebilir.


Stabilcoinler arasında yüksek bir rekabet var


USDC'nin rakiplerinden üstün olmak için önemli faydaları olmalıdır. USDC'nin rakiplerinden kaçıp kaçamayacağı veya yatırımcılarla ilgilenmeyen stabilcoinlerden biri olup olmayacağı henüz bilinmiyor.


USD Coin (USDC) Nasıl Satın Alabilirim?


Binance İle USDC Satın Alın


USD Coin satın almanın en kolay yolu Binance'tır.


Binance hesabınızda oturum açın. Henüz Binance'da değilseniz buradan başlayabilirsiniz.


Binance web sitesinde USDC sayfasına gidin.


Sayfanın sağ tarafında, satın almak istediğiniz USDC miktarını girin.
Ödeme yönteminizi seçin ve "Satın Almayı Önizle" yi tıklayın.


Sipariş ayrıntılarınızı onaylayın ve "Şimdi Satın Al" ı tıklayın.


Kripto Ticareti Yaparak USDC Satın Alın


USD Coin, piyasadaki en iyi oranlardan bazılarında USD Coin karşılığında Bitcoin ve Ether gibi en sevdiğiniz kripto para birimlerini takas edebileceğiniz 10'dan fazla yaygın olarak kullanılan ve sıvı kripto para birimi borsalarında desteklenmektedir. USD Coin elde etmeleri için en popüler seçenekler Binance ve Coinbase'dir.


USD Coin Nasıl Kullanılır?


USDC bir ERC20 belirtecidir ve bu nedenle herhangi bir ERC20 uyumlu uygulama ile uyumludur. Circle USDC platformunu kullanmaya başlamak için bir hesap açmanız ve bunu banka hesabınıza bağlamanız gerekir. Bu, aşağıdakilerden herhangi birini yapmanızı sağlar;


ABD doları şifrelenme


USD paralarını kullanın


Herhangi bir Ethereum cüzdan adresine USDC gönderin ve alın
USD'yi belirtmek ve USDC'yi kullanmak ücretsizdir. Ancak, herhangi bir hatalı veya reddedilen banka havalesi için sizden 50 $ ücret alınacaktır.

Kullanabileceğiniz minimum USD jeton miktarı 100'dür, ancak istediğiniz kadar ABD doları belirtebilirsiniz. Her iki işlem de yalnızca iş günlerinde gerçekleşir.
USDC sadece iki yaşında ama şimdiden pazar sıralamasında ilk 20'ye yükseldi. Belki de bu, para biriminin bireysel gücünün ve potansiyelinin bir kanıtıdır veya genel olarak stablecoin'lerin potansiyelinin bir göstergesidir. Her iki durumda da, USDC yakında yavaşlayacak gibi görünmüyor ve kullanıcılarına istikrarlı ve güvenilir bir kripto para birimi garanti edilebilir.

USD Coin Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page