top of page

Bitcoin SV

Bitcoin SV Nedir? Nasıl Alınır?
Bitcoin SV Al

Bitcoin SV

Bitcoin SV hakkında Bitcoin Satoshi Vision (SV), 2018'in sonlarında oluşturulan bir kripto para birimidir

Bitcoin SV Nedir? Nasıl Alınır?


Bitcoin SV, en iyi 10 para birimi ve en önemli Bitcoin forklarından biri olarak kesinlikle onu izleyen çok göze sahip. Bu ilgi her zaman iyi niyetle değildir, ancak bu madalyonun büyük ve sadık bir takipçiye sahip olduğu gerçeğinden çıkarılmaz. Öyleyse BSV neden tüm şöhrete layık? 


Bitcoin SV Nedir?


Bitcoin SV (BSV), teknik olarak Bitcoin'den ayrılan bir Bitcoin Cash fork'u olan bir kripto para birimidir. Ancak bu bölünmenin nedeni, Satoshi Nakamoto'nun orijinal Bitcoin teknik incelemesinde açıklanan ilkelere geri dönme ihtiyacıydı. Bu nedenle, madeni para adındaki "SV", "Satoshi Vision" anlamına gelir.
Peki, BSV topluluğunun ulaşmaya çalıştığı vizyon nedir? İlk olarak ve en önemlisi, Bitcoin, whitepaper başlığının da önerdiği gibi "eşler arası dijital nakit" olarak tasarlandı. Bitcoin ile yapılan işlemler, günlük nakit alışverişi kadar kolay olmalıydı, bu nedenle para birimi güvenli ve ölçeklenebilir olmalıdır. Bu, orijinal Bitcoin'in ölçeklenebilirliği sorununa yönelik çözümlerle ilgili süregelen tartışmaya yol açtı. BSV topluluğu esas olarak, orijinal zincirdeki blokların üzerindeki sert kapağın bu sorunun çözümünün önündeki ana engel olduğuna inananlardan oluşmaktadır.


BitcoinSV'nin Tarihi


Toplulukta blok boyutu sınırı konusundaki ekşi anlaşmazlıklar, düzenli olarak ağ tıkanıklığı yaşamaya yetecek kadar Bitcoin kullanıcısının olduğu 2014 yılında başladı. Bunun yanı sıra, ücretlerin arttığı ve bir işlemin sonuçlandırılması için bir saat gerektiren ödeme ağının günlük ödeme aracı olarak pek kullanılamayacağı ortaya çıktı. Bu nedenle 2016'da Bitcoin Cash ayrı bir zincire bölündü. Ancak bu anlaşmazlığın sonu değildi. Bitcoin Cash topluluğunun bir kısmı 8 MB'lık blok artışını yetersiz buldu. Calvin Ayre ve Craig Wright gibi topluluğun bu kısmının önde gelen üyeleri, yeni iş modeline bir alternatif oluşturmaya başladılar: madenciliğin bir işletme olarak daha verimli olacağına ve uygulama geliştiricilerin mal ve hizmet sağlayan tüccarlar olarak hareket edeceğine karar verdiler.


Kasım 2018'de çatışma zirveye ulaştı ve zincir yeniden bölündü. BCHABC (ABC, Ayarlanabilir Blok Sınırı anlamına gelir), bölünmeden sonra bir süre devam eden "hashrate savaşını" kazandı ve orijinal ticker'ı korudu. BSV, para birimi adına "Satoshi Vision" eklemeye karar verdi. Ayre ve Wright hala topluluğun en önde gelen üyeleridir. Ayre'nin işletmeleri, geliştirmeye, CoinGeek medya çıkışına, Bitcoin SV haberlerinin ana kaynağına ve konferanslara muazzam finansal destek sağlıyor. BSV ekosisteminde gelişen işletmeleri birleştiren Bitcoin Vakfı da var. Topluluğun diğer bilinen üyeleri arasında baş geliştirici Daniel Connolly ve Teknik direktör Steve Shadders bulunmaktadır.


Bitcoin Satoshi Vision Nasıl Çalışır?


Ana madeni paraları, Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi, BSV, eşler arası ağdaki günlük işlemler için kasıtlı olarak dijital bir ödeme sistemi olarak geliştirildi. BSV, herhangi bir Merkezi Otorite olmaksızın merkezi olmayan bir ağ altında çalışır; bu nedenle, tüm işlemler dağıtılmış defterinde saklanır. Bu defter, Proof-of-Work mutabakat protokolüne dayanılarak oluşturulmuştur ve tüm yerleşik blokları yeniden yapmadan ağa saldırmayı imkansız kılar. Ortalama olarak, BSV ağ hızı, Bitcoin ve Bitcoin Cash'in neredeyse iki katıdır ve bu, en azından şimdilik, ana madeni paralarına kıyasla ölçeklenebilir hale getirir.


BSV, 21M'de Bitcoin Cash ile aynı toplam arza sahip, ancak yayınlanma anında yalnızca 18.2M dolaşıma girdi. BSV ağını destekleyen madenciler için blok ödülü 12,5 BSV'dir.


BSV'yi Özel Kılan Nedir?


Metanet Protokolü


Bitcoin SV, yalnızca değer aktarımı değil, veri aktarımı aracı olarak orijinal Bitcoin blok zinciri konseptini kullanır. Orijinal protokolün yanı sıra, üst üste binen yönlendirilmiş döngüsel olmayan bir grafik yan zincir çalışır, bu da BSV ağını zincir üzerinde geliştirme için kullanılabilir hale getirir. Metanet, iki katmanlı bir çözümdür ve amacı, değer tabanlı İnternet için bir temel oluşturmaktır.


Ödeme Kanalları


Ödeme Kanalları, bir aracıya ihtiyaç duymadan katılımcı taraflar arasında keyfi olarak açılıp kapatılabilen yan zincir “tünellerdir”. Amaçları, birkaç işlemi daha hızlı yapmak ve kapanışta sonucu zincir üzerinde kaydetmektir. Tanıdık geliyorsa, bunun nedeni yüzey seviyesinde Lightning Network'ün aynı şekilde çalışmasıdır.


Ücret Piyasası


Bitcoin SV'nin nihai amacı, 2020'deki Genesis güncellemesinde uygulanan bir blok boyutunda sabit sınıra sahip olmamaktır. Bir sonraki bloğa dahil edilebilecek işlem sayısı sınırı olmadan, kontrol edilemeyen ağ ücreti yoktur. Bu kullanıcılar için harika ama madenciler ne olacak? Geliştiriciler, işlem ücretlerini son kullanıcılara daha net hale getirmeyi ve madencilerin ne kadar ücret talep edeceklerine karar vermelerine izin vermeyi teklif ettiler, bu daha sonra kullanıcılara iletildi, böylece hangi hizmet sağlayıcının karşılayabilecekleri ücreti alacağını seçebilsinler.


Bitcoin ve Bitcoin Cash'ten Farkı Nedir?


Blok Boyutu ve Sınırı


Bundan önce birkaç kez bahsedildiği gibi, BSV ile çatalladığı zincirler arasındaki temel ve temel fark, blok boyutunda sabit bir sınırın olmamasıdır (orijinal Bitcoin hala 1 MB'de ve Bitcoin Cash şimdi bir 32 MB sınırı).


Yan Zincir Çözümleri


Çoğunlukla aynı nedenden ötürü, önceki blok zincirleri değer aktarımına bağlı kalma eğilimindeyken, BSV ayrıca ağı üzerine inşa edilecek bir araç haline getirerek bir değer interneti yaratma hedefini de takip ediyor.


İşlem Ücretleri


Blok boyutunda sabit üst sınırın olmaması ve yüksek verim sayesinde BSV'de ağ ücretini artırmaya gerek yoktur. Sonuç olarak, ağ ücretleri sürekli olarak BTC veya hatta BCH'den daha düşüktür.


İşlemler ve Verim


Verimlilikten bahsetmişken, BSV ağı orijinal Bitcoin'den yaklaşık iki kat daha fazla işlemi ve geniş bir marjla BCH'den çok daha fazlasını barındırıyor. Bunun nedeni, bunların büyük bir kısmının BSV ekosistemindeki uygulamalar tarafından yapılan veri aktarımları olmasıdır. 


Bitcoin SV Nasıl Saklanır? Satın Alınır?

 

Bitcoin SV (BSV) parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye ) sitesinden aldığınız bilgiler ile  Borsalardan edinebilirsiniz.


BitcoinSV, CentBee, CashPay veya RelayX gibi zincir içinde mükemmel çalışabilirliğe sahip uzun bir BSV'ye özel cüzdan listesine sahiptir. İkincisi, ne kadar yapabildiğine bakıldığında kendisini bir süper cüzdan olarak konumlandırıyor: Dimely veya Baemail gibi BSV zincirindeki diğer uygulamalarla çalışabilir ve kullanıcılar bunu diğer kripto para birimleriyle doldurabilir ve BSV bakiyelerinden herhangi bir jeton gönderebilir.


Atomic, Guarda, Edge ve Exodus gibi bazı çok para birimine sahip kripto cüzdanları da Bitcoin SV'yi destekliyor. Exodus cüzdanında, BSV ile alışveriş yapabilirsiniz.


Bitcoin SV Nasıl Kullanılır?


Daha önce bahsedildiği gibi, BSV mikro dönüşümlerinin etkinleştirildiği yüzlerce uygulama vardır. En çok kullanılan sosyal ağ (Twitter'a benzer) Twetch'tir. Ayrıca oyunlar (Kronoverse, Peergame) ve akış (Filmlerim, Streamanity) da vardır. MoneyButton, herhangi bir yere entegre edilebilen Bitcoin SV ile bahşiş vermek için kullanışlı bir araçtır.


Dijital nakit vizyonu ve ödeme yöntemine gelince, BitcoinSV'nin hala büyümek için yeri var. CoinGate ve Coinify gibi birkaç ödeme ağ geçidi, BSV ile satın alımlara olanak tanır. Haritada, onu kullanan yüzlerce tüccarın bir kısmını bulabilirsiniz.


Bitcoin SV'nin Geleceği Nedir?


Genesis yükseltmesinin ortadan kalkmasıyla, ekibin planları daha bakım odaklı. Şu an itibariyle güncel olan kamuya açık resmi bir yol haritası bulunmamaktadır.


Ekosistem geliştirmedeki odak noktası, geliştiricilerin uygulama geliştirme ihtiyaçları için BSV ağını kullanabildikleri Metanet genişlemesine kaydı. Temmuz ayı itibarıyla, BSV ekosisteminde eSpor, akış, oyun, sosyal ağ ve tabii ki finansal hizmetler alanlarını kapsayan 400'den fazla bilinen proje ve kaynak bulunmaktadır. Herhangi bir Bitcoin SV haberi beklemek istiyorsak, muhtemelen ekosistem genişlemesi ile ilgili olacaktır.

Bitcoin SV Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page