top of page

Bitcoin

Bitcoin nedir nasıl alınır
Bitcoin Alın

 Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanan bilinmeyen bir kişi veya bir grup insan tarafından 2008 yılında icat edilen ve 2009 yılında uygulamasının açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürülmesiyle başlayan bir kripto para birimidir.

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?


Bitcoin, tarihte ilk kez, bir grup yazılım kullanıcısının herhangi bir hükümetin veya bankanın kontrolü dışında bir dijital para arzı yaratmasını ve yönetmesini sağlayan bir buluştur. 2009'da piyasaya sürüldüğünde devrim niteliğinde bir fikir olan Bitcoin, günümüzde teknoloji uzmanları ve ekonomistler tarafından anlaşılmaya ve araştırılmaya başlayan etkilere sahip olmaya devam ediyor.
Bu, kime sorduğunuza bağlı olarak "Bitcoin nedir?" gibi sorulara farklı yanıtlar alabileceğiniz anlamına gelir.  Başlangıç ​​olarak, Bitcoin'i günlük etkileşimde bulunduğunuz gibi bir yazılım protokolü olarak düşünmek yardımcı olur - SMTP'yi ve HTTP'yi düşünün. Bitcoin protokolü, yazılımını çalıştıran bilgisayarların bir veri setini (blok zinciri) yönetmesine ve bu verileri kıt ve değerli kılan bir dizi kuralı uygulamasına olanak tanır. Bitcoin protokolü temel yapı taşları olarak şunları kullanır;


Açık anahtarlı kriptografi - Cüzdan yazılımı, bitcoin sahiplerine hem bir genel anahtar (protokol tarafından Bitcoin'e sahip olduğunuzu kanıtlamak için kullanılır) hem de özel bir anahtar (iyi korunursa bitcoin'lerinize yalnızca tarafından erişilebileceğini garanti eden bir tür parola) sen).


Eşler arası ağ - Düğümler (yazılımı çalıştıran bilgisayarlar), yazılımın kurallarına uyulduğundan emin olmak için işlemleri inceler. Madenciler (özel bilgisayar çipleri kullanan düğümler) daha sonra bu işlemleri blok zincirine periyodik olarak eklenen bloklara gruplama hakkı için rekabet eder.


Sınırlı bir tedarik - Yazılım kurallarına göre, yalnızca 21 milyon bitcoin üretilebilir, bu da bitcoin değeri veren bir sınırdır.


Bitcoin blok zinciri, Bitcoin yazılımını (düğümleri) çalıştıran kişiler tarafından doğrulanan ağ geçmişinin tam bir kaydıdır. Bu, serbestçe kopyalanabilen ve değiştirilebilen çoğu dijital verinin aksine, bitcoinlerin olamaz. Bitcoinler kıt, bölünebilir ve devredilebilir olduğundan, bitcoinler para olarak kullanılır.


BTC Değeri Ne Verir?


Bitcoin, geleneksel mallara ve devlet parasına değer veren birçok özelliği paylaşır - kıtlık, dayanıklılık, taşınabilirlik, bölünebilirlik, değiştirilebilirlik ve kabul edilebilirlik. Hatta bu kategorilerin çoğunda BTC'nin devlet paraları ve emtialarına göre bir avantajı olduğu bile iddia edilebilir.


Kıtlık


BTC arzı, gümüş ve altın arzından daha sınırlıdır, çünkü ağın ekonomisine yalnızca 21 milyon BTC uygulanacaktır. İlk blok 2009'da çıkarıldığında, 50 BTC serbest bırakıldı. Bu süreçte 2020 itibariyle 18 milyondan fazla BTC kullanıma sunuldu. Her blokta salınan BTC sayısı, yarılanma (veya yarılanma) olarak bilinen bir olayda, toplam arzı sınırlı tutmak için her dört yılda bir kabaca yarıya indirilir.


Dayanıklılık


Herhangi bir nakit türü, tekrar tekrar kullanılacak kadar dayanıklı olmalıdır. BTC özel anahtarları, paslanmaz çeliğe damgalanabilen, yedeklenebilen veya parçalara bölünerek dayanıklılıklarını artıran sayılar ve harflerdir.


Taşınabilirlik


BTC ile tüm servetinizi bir flash sürücüde taşıyabilir, beyninizde ezberleyebilir veya internet üzerinden anında aktarabilirsiniz.


Bölünebilirlik


Tüm para birimleri mezhepler taşır, böylece insanlar farklı değerler taşıyan mallar satın alabilir. Örneğin ABD doları, 100 dolarlık banknotlardan kuruşlara bölünebilir. BTC de bölünebilir ve sekizinci ondalık basamağa kadar alt bölümlere ayrılabilir. En küçük para birimi, Bitcoin'in yaratıcısından sonra Satoshi olarak adlandırılır. 1 BTC, 100.000.000 satoshiye (sats) eşittir.


Değiştirilebilirlik


Tüm para birimleri aynı ve birbirinin yerine kullanılabilir olmalıdır. Kağıt para veya altın gibi, BTC'nizi nasıl aldığınıza bağlı olarak değişen derecelerde değiştirilebilirliğe sahip olacaktır. Örneğin bir suça karışmış olan BTC, borsalar veya tüccarlar tarafından kabul edilmeyebilir. (Bu, Bitcoin geliştiricileri için aktif bir araştırma alanı olmaya devam etmektedir.)


Kabul Edilebilirlik


Bir şeyin değer depolaması için, insanların bunun bir değere sahip olduğunu kabul etmesi ve kabul etmesi gerekir. Şu anda Microsoft'tan Subway'e Bitcoin ödemelerini kabul eden binlerce kişi ve satıcı ve Bitcoin ile ödeme ve bağış alan diğer binlerce küçük işletme var. Ayrıca, alım satımlarınıza uyması için 7 gün 24 saat çevrimiçi olan Kraken gibi borsalarda daha geleneksel para birimlerinin yanı sıra diğer kripto para birimleri için BTC alıp satabilirsiniz.


Bitcoin Nasıl Alınır / Satılır / Yatırım Yapılır?


Bitcoin'e yatırım yapmak için tek yapmanız gereken biraz bitcoin satın almak. Bunu yapmanın birçok yolu var. İşte ana yöntemler.

Bitcoin (BTC) parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye ) sitesinden aldığınız bilgiler ile Binance Borsasında kolayca edinebilirsiniz.


Merkezi Değişim. Bu, bitcoin satın almak ve satmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini, genellikle banka hesabınıza doğrudan bağlantı veya banka havalesi yoluyla satan birçok şirket vardır. Bunların en büyüğü Binance & Coinbase, Kraken ve Bitstamp'tır.


P2P Değişimi. P2P veya kişiden kişiye değişim, alıcıları doğrudan satıcılarla ilişkilendirir. En iyi bilinen P2P borsalarından bazıları localbitcoins.com ve paxful.com'u içerir. Bu şekilde, şahsen nakit olarak veya web sitesinde yerleşik emanet hizmetleri aracılığıyla PayPal ve diğer transfer hizmetleri dahil olmak üzere birçok başka yöntemle bitcoin satın alabilirsiniz.
Madencilik. Bitcoin'in ilk günlerinde, herkes bir PC'de madencilik yapabilirdi. Günümüzde madencilik, son derece özel ekipman gerektirir ve bir hobiden çok tam zamanlı bir iş gibidir.


Kendi kendini yöneten IRA. Birçok alternatif yatırım şirketi artık "Bitcoin IRA" sunuyor. Bu şirketler, kripto para birimleri için kendi kendini yöneten IRA'lar kurma konusunda uzmanlaşmıştır. Kripto IRA bayileri, hesabınızı oluşturmak, emeklilik fonlarını devretmek ve IRS vergi kurallarına uyduğunuzdan emin olmak için SDIRA saklama görevlileri ve kasa depolama sağlayıcıları ile birlikte çalışır.


Bitcoin'e Yatırım Yapmanın En İyi Stratejisi Nedir?


Genel olarak, bitcoin'e yatırım yapmak için en güvenli strateji, onu uzun vadede güvenli bir yerde, büyük olasılıkla bir donanım cüzdanı veya kağıt cüzdanda tutmaktır. Fiyat dalgalanmaları nedeniyle, bazı yatırımcılar maliyet ortalamasını önermektedir. Bir seferde büyük miktarda bitcoin satın almak yerine, maliyet ortalaması, bazen haftalık veya aylık olarak düzenli alımlar yapmayı gerektirir. Bu, yüksek satın alma riskini ve gelecekte daha iyi satın alma fırsatlarını kaçırma riskini azaltır. Bitcoin ticareti yapmak çok kolaydır - düşük al, yüksek fiyatla sat. Basit, değil mi? Gerçekte, günlük tüccarların çoğu para kaybeder, ancak çok azı çok iyi işler. Buradaki durum, günlük alım satım hisse senetlerine benzer.


Gelecekte Neler Var?


Bitcoin'in geleceği belirsiz. Ancak kesin olan bir şey var: Bitcoin dünyayı değiştiriyor ve zamanı geri çevirmek yok. Merkez bankaları kripto para devrimine kendi dijital para birimleri üzerinde çalışarak yanıt vermeye başlıyor. Bununla birlikte, para politikasını kontrol etme güçlerinden vazgeçmeye istekli olmaları olası değildir. Bankacılara güvenmeyen insanlar olduğu sürece, bitcoin büyük olasılıkla cazibesini koruyacaktır.


Bir teknolojinin değeri, genellikle çözdüğü sorunun boyutu ile orantılıdır. Bitcoin'in patlayıcı büyümesi yapısal sorunlardan kaynaklanıyor ve Bitcoin dünya sahnesinde zaten bir sıçrama yapmış olsa da, aynı sorunlar hala çok açık ve mevcut. Birçok analist, kripto para birimindeki patlamayı 1990'ların dotcom patlamasına benzer olarak görüyor. Öyleyse Bitcoin bir sonraki Amazon mu yoksa Facebook mu? Olma ihtimali kesinlikle var. Ve internetin gelişiminde bu aşamanın etkilerinin daha da büyük olma ihtimali var.

İnternet, perakende ve medya endüstrilerinde devrim yaratırken, bitcoin gibi kripto para birimleri finans, bankacılık ve hatta paranın kendisini aynı şekilde bozuyor. Para ve finansı bozmak, internetin hayatımızı henüz etkilemesinin en büyük yolu olabilir.

Bitcoin Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page