top of page

IOTA

IOTA Nedir? Nasıl Alınır?
IOTA Al

IOTA

IOTA, nesnelerin interneti için tasarlanmış açık kaynaklı bir dağıtılmış defter ve kripto para birimidir. İşlemleri defterinde saklamak için yönlendirilmiş çevrimsiz bir grafik kullanır.

IOTA Nedir? Nasıl Alınır?


IOTA bir kripto para birimidir, ancak aynı zamanda mikro ödemeleri anında ve ödemelere bağlı herhangi bir ağ ücreti olmadan yapmak için bir araçtır. Bu, onu diğer kripto paralardan önemli ölçüde farklı kılar ve ağ ücretlerinin olmaması, gerektiğinde 0.0001 $ veya daha düşük işlemlerin yapılmasını mümkün kılar. Bu, bir ağ üzerinde en küçük ağ görevlerinin bile gerçekleştirilebileceğini garanti ettiği için bir dönüm noktasıdır. Ağ bağlantısına her geçen gün daha fazla cihaz katıldıkça, bu işlevsellik giderek daha önemli hale gelecek ve geniş ağa bağlı her şeyi kontrol etmemize izin verecek.


IOTA, 2015 yılında sadece 1.337 Bitcoin toplayan bir ICO ile başladı. Daha yeni ICO'larla karşılaştırıldığında, bu gerçekten küçük bir miktar gibi görünüyor, ancak 2015'te ICO'ların nadir olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Yine de, Haziran 2017'de IOTA, dünyanın en büyük kripto para birimi borsası Bitfinex'e eklendi. Daha sonra 2017 sonbaharında IOTA büyük şirketlerle ortaklık kurmaya başladı ve Volkswagen, Samsung, Microsoft, Deutsche Telecom ve Fujitsu gibi firmalarla anlaşmalar yapıldı. IOTA ana akım benimseme yolundaydı.


IOTA Nasıl Çalışır?


IOTA bir kripto para birimi olsa da, diğer blockchain projelerinden çok farklıdır çünkü o bir blockchain değildir. Bunun yerine, Directed Acylic Graph (DAG) olan The Tangle adını verdiği bir şeyi kullanır. Blok zincirlerinde her işlem ağ katılımcıları tarafından doğrulanır ve ardından bloklar halinde kaydedilir. IOTA’nın Tangle bloğu yoktur. Bunun yerine, işlem bilgileri önceki işlemlerle doğrulanır. Bu, her yeni işlemin (bu işlemi A olarak adlandırın) iki eski işlemi (B ve C işlemleri) onaylamasını sağlayarak çalışır. Doğrulama dolaylı olarak da olabilir - örneğin A ve koşullu Z'yi onaylayan D işlemi. Ancak dolaylı olarak B ve C'yi de doğruladı.


Bunun gibi bir sistem, ağı çift harcama sorunundan korumaya yardımcı olan ve aynı zamanda daha fazla verimlilik sağlayan devasa bir doğrulama ağı oluşturur. IOTA Tangle ile ağda ne kadar çok işlem gerçekleşirse ağ o kadar güvenli ve hızlı hale gelir.


IOTA aynı zamanda çoğu blok zincirinden farklıdır çünkü madencilik imkansızdır. Şimdiye kadar var olacak tüm belirteçler, oluşum aşamasında derhal serbest bırakıldı. Bu yaklaşık 2,8 trilyon jetondur, ancak JavaScript'te özellikle MAX_SAFE_INTEGER değeri olarak tanımlanmıştır. Borsalarda işlem yaparken daha büyük MIOTA kullanılır, bu da 1 milyon IOTA anlamına gelir.


Nesnelerin İnterneti ve IOTA


IOTA'ların başarısı için olasılıklar, daha büyük Nesnelerin İnterneti'nin başarı olasılığına veya çoğu fiziksel nesnenin internetin etkin olduğu ve yerleşik teknolojiler aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebildiği küresel bir ağa doğrudan bağlıdır. Şu anda ağ etkin cihazlardan sadece küçük ceplerimiz var, ancak tam teşekküllü bir küresel ağa giden yol büyümeye devam ediyor.
Örneğin, diğer şeylerin yanı sıra ısıtma, elektrik kullanımı ve aydınlatmayı otomatik olarak düzenlemek için artık NEST teknolojisi gibi şeyleri kullanabilen modern daireyi düşünün. Çünkü bu tekli daireler, kendileri kasabalar ve şehirler yaratan daha büyük apartmanlarda birleştirilebilir ve şehirler küresel ağda birleşir.


IOTA ile Nesnelerin İnterneti ekosistemindeki hemen hemen her işlev veya süreç birbirine bağlanabilir. Bu, işlem zincirlerinin, mikro işlemlerin büyük miktarlarda ve maliyetsiz olarak gerçekleşebileceği şekilde yapılandırılmasıyla gerçekleştirilir. Platform, kesintisiz internet bağlantısının ağa katılmak için bir gereklilik olmaması için de geliştirilmiştir. Bazı cihazlar için yılda bir bağlantı yeterli olabilir, bu da elektrikten ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.


IOTA'nın Bitcoin'den Farkı Nedir?


Bitcoin dünyaya iki temel kavram getirdi: merkezi olmayan dijital para birimleri ve blok zinciri. IOTA, internete bağlı makinelerin veya akıllı cihazların genişleyen ağı için tasarlanmış yeni bir tür altyapı oluşturmak için bu fikirlerin her ikisini de temel aldı. Bitcoin gibi eşler arası işlemlere odaklanmak yerine, IOTA öncelikle makineden makineye gerçekleşen işlemler için tasarlanmıştır.


IOTA Bir Kripto Para Birimi Mi?


IOTA kripto para birimi, daha büyük IOTA platformunun bir yönüdür. Kitlesel olarak benimsenme düşünülerek tasarlanan IOTA, Nesnelerin İnterneti boyunca gerçekleşecek dijital işlemler için bir temel sağlamayı umuyor. IOTA kripto para biriminin, IOTA ağında gerçekleşen makineden makineye işlemlerin geleceği için evrensel bir ödeme yöntemi olarak kullanılması amaçlanmıştır.


IOTA Tangle


IOTA'nın en eşsiz ve heyecan verici bölümlerinden biri de arapsaçıdır. Günümüzün blok zincirlerinin merkezi bir bileşeni olan dağıtılmış bir defter fikri üzerine inşa edilen karışıklık, yeni bir tür veri yapısı olarak ortaya çıktı. Karışıklık, "bloklara", madenciliğe veya harici bir uzlaşma sürecine dayanmayan merkezi olmayan, eşler arası bir ağdır. Bu, güvenli veri aktarımlarının, işlem ücreti olmadan, kendi kendini düzenleyen bir şekilde, doğrudan dijital cihazlar arasında gerçekleşmesini sağlar.


IOTA Nasıl Alınır?


Hala nispeten yeni bir kripto para birimi olduğundan, gelecekte daha fazla borsa sunması muhtemeldir.


IOTA İle Para Kazanabilir Miyim?


IOTA’nın gelişiminin bu aşamasında, IOTA sunan bir borsaya erişimi olan bir ülkede bulunan tüccarlar para birimini satın alabilirler. Özellikle proje hala çok yeni olduğu için, teknoloji geliştikçe erken yatırımcıların kar elde etmesi olasıdır. Herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi, risklerin bulunduğunun, garantilerin bulunmadığının ve kripto para piyasasının herkesin bildiği gibi istikrarsız olduğunun farkında olmak önemlidir.


IOTA ağı toplu dağıtıma hazır olduğunda, kullanıcılar başkalarının bağlı cihazlarının kullanılmayan gücünden yararlanmasına izin vererek para kazanma potansiyeline sahip olacaklar. Proje şu anda bu aşamada olmasa da, IOTA, insanlara platformla etkileşim şansı vermek için Mayıs 2017'de halka açık bir test ağı başlattı. IOTA çerçevesinde hata bulan kişilere ödül veren bir "bug-bounty" programı devam etmektedir.


IOTA'nın ICO'sundan kripto borsalarında piyasaya sürülmesi yaklaşık 2 yıl sürdü, ancak tüm kripto para birimi piyasalarının piyasa değerinin yaklaşık % 3'ünü yakalaması yalnızca 6 ay daha uzun sürdü. Bu, Temmuz 2018 itibarıyla piyasanın kabaca % 1'ine düştü, ancak IOTA tüm kripto para birimleri arasında ilk onda kalıyor. IOTA şu anda sadece 1,11 $ 'dan işlem görüyor, bu da proje nihai hedefini gerçekleştirebilirse bir pazarlık olabilir. Sadece birkaç ay önce IOTA'nın 2018 sonunda 150 dolara ulaşacağı tahmin ediliyordu. Elbette tüm kripto para birimi piyasaları, 2018'in büyük bir bölümünde kripto para birimine zarar veren bir düşüş trendi içindeydi. IOTA için en yüksek fiyatın 5,23 ABD doları olduğunu da unutmayalım, bu nedenle 150 ABD doları gibi yüksek bir tahmin oldukça iyimserdir. Kur Tarihi: 22.11.2020


İyimser evet, ancak bunun olasılık dışı olduğuna inanmayanlar var. Ve Nesnelerin İnterneti genişlemeye ve büyümeye devam ederse, IOTA'nın büyük bir etkisi olabileceği doğrudur. Proje zaten güçlü bir temel oluşturdu ve olumlu adımlar atmaya devam ediyor, bu nedenle bu, doğru şekilde olgunlaşması için yeterli zamana ihtiyaç duyduğu bir durum olabilir. Şirketlerin müşterileriyle işlem yapabilecekleri veri üretiminden para kazanmaya izin verecek bir site halihazırda geliştirme aşamasındadır. Proje ayrıca özel işlemler, yeni bir anlık işlem oluşturma yöntemi ve IOTA'nın ek işlem platformlarında bir ödeme aracı olarak kullanılması üzerinde çalışıyor.

İota Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page