top of page

Monero

Monero Nedir? Nasıl Alınır?
Monero Al

Monero

Monero, Nisan 2014'te oluşturulmuş, değiştirilebilirlik, gizlilik ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanan açık kaynaklı bir kripto para birimidir.

Monero Nedir? Nasıl Alınır?


Monero, tamamen anonim bir kripto para birimidir. Bu, yalnızca sözde anonim olan Bitcoin'in tam tersidir. Monero, piyasadaki en tartışmalı kripto para birimlerinden biridir, fiyat veya popülerlik nedeniyle değil, güvenli ve kimlik koruma mekanizmaları nedeniyle tartışılmaktadır. Monero, tıpkı Bitcoin gibi bir kripto para birimidir, ancak onu Bitcoin'den farklı kılan tek şey izlenememesidir. Monero'da gerçekleşen tüm işlemler güvenlidir ve ağı koklamaya çalışan herkesten uzaktır. Adresler, kriptografik olarak ne kadar güvenli olursa olsun, her zaman halkın gözünden gizlenir. 


Bitcoin'de durum böyle değil. Bir kullanıcı herhangi bir halka açık forumda Bitcoin adresini açıklarsa, mevcut bilgilerle tüm geçmişini izlemek çok kolay hale gelir. Geçmiş, sahip olduğu Bitcoin sayısını, işlem yaptığı veya aktardığı numarayı veya başka adreslerden gönderdiği veya aldığı numarayı içerebilir. Bitcoin ağını çok savunmasız ve riskli yapan şey budur. Aksi takdirde adres, sayıların ve alfabelerin karmakarışık bir karışımına benziyor. Ancak bu adresin kime ait olduğu dünya tarafından bilinir hale gelirse, o kişinin bilgileri artık özel değildir. Bu, Monero'nun oldukça şaşırtıcı bir şekilde uğraştığı bir konudur. Monero coin tüm adresleri, alıcı ve göndericinin adresleri alıcılardan ve göndericilerin kendisinden bile gizlenecek şekilde gizler. Ağdaki hiç kimse hiçbir şeyi görüntüleyemez. 


Monero Hakkında Her Şey (XMR)


Monero madeni para (XMR), 2014'te jeton başına 2 dolarlık bir fiyatla başladı ve şu anda, 2018'in başlarından itibaren, 3 yıl öncesine kıyasla yaklaşık 20 katı olan 400 dolarlık bir yerde işlem görüyor. 20 kat verimli bir getiri ve yüksek profilli şirketlerin bile bu kadar kısa sürede sağlayamayacağı bir miktardır. Monero kripto para birimi, işlemleri görünmez kılmak için halka imzaları kullanır. İşlem setlerini, kimsenin hangi adresin kime ait olduğunu anlayamayacağı şekilde karıştırır. Adresler halkın gözünden bu şekilde gizlenir. Bakiyeleri ve para tutarlarını gizlemek için Monero coin, tek seferlik rastgele adresler olan gizli adresler kullanır. Herhangi bir kişiyle bağlantılı veya ilişkilendirilemezler. Monero kripto para biriminin iki anahtarı vardır - harcama anahtarı ve görüntüleme anahtarı. Harcama anahtarında, kullanıcı Monero coinlerini harcayabilir, View tuşunu kullanırken belirli kişilere seçici görünürlük sağlayabilir. Seçici şeffaflık, kullanıcıya kripto para birimini istediği şekilde kontrol etme özgürlüğü ve gücü verir.


Monero (XMR) - Bitcoin (BTC)


Monero'nun Bitcoin'e göre birçok avantajı vardır ve bazı önemli avantajlar aşağıdaki gibidir;


Özel İşlemler - Tam gizlilik ve mutlak anonimlik ile Monero coinleri kullanıcılara Bitcoin'in sağlayamadığını sağlar. Ve bu - para birimlerini istedikleri yerde harcama özgürlüğü.


Kovri Teknolojisi - Kovri, Monero'nun bir kullanıcının IP seviyesinde kullandığı bir şeydir. Her web tarayıcısındaki tüm bilgileri gizler. O kadar etkilidir ki, hangi IP Adresinin hangi işlemi yaptığını takip etmeyi imkansız kılar.


Serbest boyutlu blok boyutu - Dinamik blok boyutu olarak da bilinen Monero'nun bloklarının statik bir boyutu yoktur. Bloğun boyutu, işlem sayısına ve ağdaki trafiğe bağlı kalarak kolayca ayarlanabilir. Bu sadece işlemleri doğrulama sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda Monero madencilerinin uyum içinde çalışmasına da yardımcı olur.


Hızlı İşlemler - Serbest boyutlu blok ile işlemler Bitcoin'den daha hızlı, sağlam ve daha dinamiktir.


ASIC Prova - Bitcoin madencilerinin aksine, Monero madencilerinin Monero madeni parası çıkarmak için yüksek hesaplama gücüne ihtiyacı yoktur. Ayrıca bir GPU veya hatta bir CPU kullanılarak kolayca çıkarılabilirler.


Gizliliğin Avantajları


Bazı kullanıcılar, anonimliğin kullanıcıları yasa dışı faaliyetlerde bulunmaya teşvik ettiğinden endişe duyuyor, ancak asıl endişe bundan daha da büyük. Tam şeffaflık, binlerce ve milyonlarca kullanıcıyı tehlikeli bilgisayar korsanlarına ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasız hale getirir. Özellikle hükümet, kullanıcıların tüm bilgileri üzerinde casusluk yapmakta özgürdür, çünkü bunlar hazırdır. WhatsApp'ta bulunan eksiksiz uçtan uca şifreleme ile asla düz metin mesajlaşmaya geri dönmek istemezsiniz. Anonimliği o kadar mükemmel bir şekilde sağlayan Monero madeni parasında durum böyledir, kullanıcılar bir kez rahatça işlem yaptıklarında, asla başka bir kripto para birimine geçmek istemeyeceklerdir.


Monero Nasıl Çalışır?


Monero, Bitcoin veya Ethereum gibi bir iş kanıtı madenciliği algoritması kullanır. Bununla birlikte, Monero, yukarıda belirtilen kripto para birimlerinden önemli ölçüde farklıdır. Monero, ağ kullanıcılarının kimliklerini ve faaliyetlerini gizlemek için kullanılan farklı kriptografik teknikler nedeniyle tamamen anonimdir. Bu tekniklere Halka İmzalar, Gizli İşlemler, BulletProoflar ve Gizli Adresler denir. Gizlilik etkileri aşağıdaki gibidir;


Ağdaki herhangi bir işlemde işlem gören miktar bilinmemektedir.

 

  • Herhangi bir işlemin göndereni bilinmiyor

  • Herhangi bir işlemin alıcısı bilinmiyor

  • Monero'daki herhangi bir adresin bakiyesi bilinmiyor

Yukarıdaki gerçekler, kolluk kuvvetlerinin Monero ağındaki para akışının ne olduğunu belirlemesini zorlaştırıyor. Bu nedenle, geleneksel blok zinciri analiz araçları, Monero'nun ağdaki hareketi hakkında istatistikleri derleyemez.
Monero'ya özgü gelişmiş gizlilik mekanizmaları dışında, bu kripto para birimiyle yapılan işlem, diğer herhangi bir kripto para birimiyle yapılan işlemlere çok benzer. Genel ve özel anahtardan oluşan bir cüzdanınız var. İşlemleri özel anahtarınızla imzalarsınız ve genel anahtarınıza para gönderirsiniz. Monero bakiyenize xmrchain.net gibi çevrimiçi bir blok gezgini üzerinden gerçekten bakmak istiyorsanız, özel görünüm anahtarı adı verilen özel bir Monero anahtarı kullanabilirsiniz. Bu, borsalara ve borsalardan Monero işlemlerinizi kontrol ederken faydalı olabilir.


Monero Nasıl Satın Alınır?


Monero, Binance vb. Gibi birçok borsada geniş bir desteğe sahiptir. Bu borsalar yalnızca Monero coin'i desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcının bunu saklamasına ve bir Monero cüzdanını taklit etmesine de izin verir. Gelecekte kullanmak üzere Monero coin saklamak için özel Monero cüzdanları da mevcuttur. En popüler Monero jeton cüzdanı, yalnızca Monero coinlerine özel olan MyMonero'dur. Monero paraları, Jaxx ve Electrum gibi diğer çevrimdışı kripto para birimi cüzdanlarında da saklamak kolaydır. Kullanıcıya, cüzdanı yönetmeyi kolaylaştıran özel bir anahtar sağlarlar. Uzman önerilerine göre, Monero coinleri herhangi bir çevrimiçi Monero borsasında uzun süre kalmamalıdır. Çünkü saldırı olasılığı ve güvenlik açığı yüksektir. Çevrimdışı cüzdanlar daha iyidir ve eğer kullanıcı Trezor, KeepKey veya Ledger Nano S gibi donanım cüzdanlarına yatırım yapmaya karar verirse, bu mümkün olan en iyi fırsattır. Donanım cüzdanları, kullanıcının Monero coinlerini çevrimiçi alışverişten donanım Monero cüzdanına aktarmasına yardımcı olan eksiksiz kullanım kılavuzuyla birlikte gelen kalem sürücü gibidir.


Monero'nun önünde uzun bir yol var ve yatırımcılar tarafından büyük bir beklenti içinde olduğu için bazı popüler isimlerden çok fazla destek var. Yatırımcı sayısı arttıkça, Alt coin'ler ve Monero kripto para birimi kesinlikle gelecekte artan bir popülariteye tanık olacak. Bununla birlikte, Monero madeni para fiyatının, herhangi bir malın değerini belirleyen birçok faktör nedeniyle gelecek için tahmin edilmesi zordur. Talep ve arz, herhangi bir pazarı büyük ölçüde etkiler, bu nedenle gerçek Monero değeri veya diğer herhangi bir kripto para birimi değeri de yalnızca halkın popülerliğine bağlı olacaktır.

Monero Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page