top of page

Cardano

Cardano (ADA) Nedir? Nasıl Alınır?
Cardano Al

Cardano

Cardano (ADA) Kurucusu Charles Hoskinson geçtiğimiz günlerde sorunlu Ethereum Classic (ETC) topluluğuna yardım etmeyi teklif etti, ancak önemli bir koşulla geldi.

Cardano ( ADA ) Nedir? Nasıl Alınır?


Kripto meraklılarının dikkatini çeken bir kripto para birimi Cardano. Bu makalede, neden kripto para birimini ve hatta daha fazlasını önemsemeniz gerektiği sorusuna cevap vereceğiz. Okumaya devam edin ve Cardano'yu nasıl satın alacağınızı, depolayacağınızı veya cep telefonunu nasıl kullanacağınızı öğrenin. Cardano Nedir? Cardano projesi, adını 16. yüzyıl matematikçisi ve bilge Gerolamo Cardano'dan almıştır. Fikir, Ethereum'un kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskin tarafından 2015 yılında kavramsallaştırıldı. Bunun merkezinde Cardano, finansal işlemlerin yanı sıra dağıtılmış hesaplama için kullanılabilen açık kaynaklı, çok katmanlı, blok zinciri tabanlı bir sistem olarak tanımlanabilir. Cardano şu anda ADA olarak bilinen yerel bir kripto para birimi belirtecine güç veriyor. ADA, adını 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'den almıştır ve 2017 yılında piyasaya sürülmüştür.


Cardano'nun Amacı Nedir?


Ethereum'a benzer şekilde, Cardano akıllı bir sözleşme platformudur. En büyük fark, Cardano'nun daha fazla ölçeklenebilirlik ve güvenlik sunmak için katmanlı mimari kullanmasıdır. Cardano ayrıca merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı yazılımlar oluşturabilir ve barındırabilir.


Proje, akıllı sözleşmelerin kullanımıyla ADA madeni parasının işlemlerini farklı katmanlara ayıran dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak amacıyla başlatıldı. Sonuç olarak, sistem Ethereum ve Bitcoin'in eksikliklerini iyileştirir.


Cardano'yu Özel Kılan Nedir?


Ethereum ile konsept olarak benzer olsa da, Cardano, çeşitli işlevleri ayırmak için kullandığı çeşitli katmanları oluşturması açısından farklıdır. Eşler arası işlemler bir katmanda, akıllı sözleşmeler başka bir katmanda işlenir.
Cardano'nun geliştiricilerine göre ADA, "bilimsel felsefe ve araştırma odaklı yaklaşım" kullanan tek sanal para birimidir. Cardano, diğer blockchain projelerinde olduğu gibi yalnızca bir teknik belgeden değil, bir dizi akademik makaleden oluşturuldu.


Bu, sıra dışı bir şey gibi görünmese de, sözlerine sadık kalsa da, Cardano, açık kaynak ağını iyileştirmeye yardımcı olmak için hem bilim adamlarını hem de programcıları içeren kapsamlı bir hakemlik süreci kullanır. Ayrıca Cardano Vakfı akademik kurumlarla ortaklıklar kurdu. Bu önemli hakem denetimi çabalarının ve yaygın akademik ortaklıkların nihai amacı, Cardano'nun niteliksel, "yüksek güvence kodu" kullanılarak inşa edilmesini sağlamaktır.


Cardano Nasıl Üretilir?


Cardano’nun ADA para birimi Bitcoin gibi madencilik yapılmaz. Madenciler yerine, şu anda sahip oldukları ADA para birimine bağlı olarak ağ tarafından seçilen doğrulayıcılar var.


Bloktaki işlemleri doğrulamak için seçilirlerse, tüm işlemleri doğrulayabileceklerinden ne kadar emin olduklarına dair bir bahis oynarlar. Blok zinciri doğrulayıcı bloğunu doğrularsa, bahsi etkin bir şekilde kazanır ve ADA'da bir ödül alırlar.


Cardano'nun Avantajları


İlk hakemli blok zinciri - Cardano, bilimsel olarak test edilmiş teorilere dayanan ilk blok zinciridir. Bitcoin'in üstün işlem niteliklerini Ethereum tarafından icat edilen akıllı iletişim sistemi ile birleştirmeyi amaçlamaktadır.


Çok katmanlı sistem - Cardano ağını farklı katmanlara ayırarak, geliştiriciler her katmandaki sorunları ayrı ayrı ele alabilirler.


Açık kaynak temeli - Cardano tamamen açık kaynaklıdır ve herhangi bir programcı veya bilim insanı projeye katkıda bulunabilir. Ayrıca IOHK, bir kriptograf olan Profesör Aggelos Kiayias'ın yanı sıra protokole her gün katkıda bulunan bir bilim insanı ve araştırmacı ekibini istihdam etmektedir.


Cardano'nun Dezavantajları


Merkezileştirmeyle ilgili endişeler - Proof of Stake protokolü sistemi doğrulamayı kolaylaştırsa da, aynı zamanda merkezileştirmeyle ilgili endişeleri de ortaya çıkarır, çünkü yalnızca birkaç doğrulayıcının hangi bloğun doğrulamayı geçtiğine karar vermesi mümkündür.


Test edilmemiş ve kanıtlanmamış programlama dili - Cardano, kendi programlama dili olan Plutus'u icat etti. Bu yeni dil, oldukça yeni olan bir alanda kanıtlanmamış ve denenmemiş olarak kalır.


Cardano Nasıl Satın Alınır?


Cardano'yu ABD doları, euro veya pound karşılığında satın almanıza izin veren çok az sayıda kripto para birimi piyasası var. Neyse ki, sizi koruduk. Sadece şu dört basit adımı izleyin;

 

  • Bir kripto para birimi değişimi bulun

  • Bir kripto para birimi değişimi için kaydolun

  • ABD doları, euro veya pound kullanarak Cardano satın alın

  • Cardano'yu güvenli bir şekilde saklayın

  • Bir Cardano Borsası Bulun


Bir kripto para birimi borsası seçmeden önce, bir borsada ne aradığınızı bulmak iyidir. Kullanımı kolay mı, en iyi fiyatlara mı yoksa harika ödeme seçeneklerine mi sahip olmalı? Aşağıdaki liste, ihtiyaçlarınıza uygun bir pazar için kararınızı etkilemesi gereken temel faktörleri özetlemektedir;


Kullanıcı deneyimi: Kripto para birimlerinde yeniyseniz, daha bilinçli yatırım kararları vermenize yardımcı olan ve gereksiz hata riskini azaltan harika bir kullanıcı arayüzüne sahip bir borsa seçmek iyi bir fikirdir.


Ücret yapısı ve oranları: Harika bir kullanıcı deneyimi, ancak çoğu zaman bir masrafla gelir - ticaret ücretleri ve ödeme ücretleri, kullanımı kolay pazarlarda genellikle daha yüksektir. Ücretler genellikle işlem başına% 0,1 ile işlem başına % 10 ve daha fazlası arasında değişebilir. Bu nedenle, her zaman fiyatlandırma ve kullanıcı deneyimi arasında iyi bir denge bulun.


Ödeme yöntemleri: Tercih ettiğiniz kripto para birimi değişiminin isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun ödeme yöntemleri sunduğundan emin olun.
Güvenlik ve güven: Bir kripto para birimi ticaret platformu en iyi güvenlik uygulamalarını takip etmelidir. Farklı pazarların sağladığı güvenilirlik ve destek hakkında daha fazla bilgi edinmek için gerçek kullanıcıların incelemelerini okuyun.


Değişim İçin Kaydolun


Bir borsaya kaydolmak, aslında sürecin en kolay kısımlarından biridir. Başlamak için kişisel bilgilerinizi girmeniz yeterlidir.

Ancak kayıttan sonra kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için, ya pazara kimlik belgelerini yüklemeniz istenecek (örneğin, pasaportunuzun bir kopyası ve ikamet kanıtı olarak yeni bir hizmet faturası) ya da bir destek temsilcisi ile kısa bir görüntülü sohbete atlamanız istenecektir. 


Fiat Para Birimlerini Kullanarak Cardano Satın Alın


Sonunda, ilk Cardano satın alma işleminizi yapmanın eşiğindesiniz! Yine de kripto para birimi satın almadan önce pazara para yatırmanız gerekir. Bu, banka havalesi veya kredi kartları veya Skrill gibi anında ödeme yöntemleriyle yapılabilir.


Ödemeniz kripto para borsası tarafından alındığında, devam edip Cardano satın alabilirsiniz. Bu aslında tüm sürecin en kolay kısmı. Çoğu pazarda, satın alma tutarını (ABD doları, EURO veya pound cinsinden) seçmek ve satın al düğmesini tıklamak kadar kolaydır.


Cardano'yu Güvenli Bir Şekilde Saklayın


İsteğe bağlı olarak, satın alma işleminizden sonra Cardano'yu yönettiğiniz güvenli bir cüzdana çekebilirsiniz. Hackerların popüler hedefleri oldukları için büyük miktarlarda kripto para birimlerini pazar yerlerinde bırakmamanız gerektiğini unutmayın.


Cardano'nun geliştiricileri, kripto para birimlerinin karşılaştığı bazı büyük sorunları 2019'un sonuna kadar daha geniş bir şekilde çözmeyi umuyorlar. Cardano, kripto para birimlerine olan titiz yaklaşımının blockchain dünyasına büyük işler getirebileceğini kanıtlayabilirse, önümüzdeki yıllarda kripto devrimi yaratabilir.

Cardano Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page