top of page

Tezos

Tezos nedir? Nasıl Alınır?
Tezos Al

Tezos

Tezos, bir zincir içi yönetişim modeli aracılığıyla ağda minimum kesinti ile kendi kural kümesini değiştirebilen bir blok zinciri dağıtmak için bir teknolojidir.

Tezos nedir? Nasıl Alınır?

 

Tezos, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için bir platformdur. Bu platform, Tezos madeni para sahiplerinin platformu yönetmesine izin vermeye odaklanmıştır. Her kullanıcının duyulduğu bir topluluk yarattılar. Tezos, Ethereum, EOS ve NEO'nun yanı sıra bir blockchain platformudur. Aralarındaki en önemli fark, yönetilme biçimleridir. Sözde zincir içi yönetişim, Tezos'un sürekli gelişmesine izin verir. Sert çatallara neden olabilecek radikal değişikliklerden kaçınmaya yardımcı olur. Bir başka ilginç özellik, akıllı bir sözleşme programlama dilidir. Michelson olarak adlandırılır. Akıllı sözleşmelerin resmi olarak doğrulanmasını sağlar, bu nedenle işlemleri yöneten kodun doğruluğunu matematiksel olarak kanıtlayan bir teknik vardır. Dil ayrıca toplumun isteklerine göre sürekli olarak değişebilir.


Tezos Nereden Geldi?


Tezos, Arthur Breitman tarafından geliştirilmiştir. Fransa'da uygulamalı matematik ve bilgisayar bilimleri okudu ve ardından finansal matematik okumak için ABD'ye taşındı. Eşi Kathleen Breitman da bu projenin geliştirilmesine katıldı. Dağıtık veritabanı teknolojisine odaklanan kurumsal yazılım firmasının eski bir çalışanıdır. 2014'te Arthur Breitman, Bitcoin'in kusurlarını vurguladığı bir makale yayınladı. Ve çözümünü önerdi. Kendi kendini değiştiren kripto para birimiydi. Breitman, 2015 yılında birkaç bankayı çekmek istedi. Ancak bu girişim başarısız oldu. 2016'da Breitman'lar bir ICO yapmaya karar verdi. Yarım yılda 612.000 dolar aldılar. Tezos ICO, 1 Temmuz 2017'de yapıldı ve 13 gün sürdü. Tezos 232 milyon dolar aldı.


Tezos'un Avantajları Nelerdir?

 

 • Merkezi olmayan ve otomatik yükseltmeler

 • Tezos, merkezi olmayan ve otomatik yükseltme yeteneğine sahip tek blok zinciridir.

Sert çatallar olmadan yükseltin


Çünkü yükseltmelere Tezos topluluğu tarafından açık kurallara göre karar verilmektedir. Bu, durgunluktan kaçınmaya ve gelişmeye devam etmeye yardımcı olur.

 

 • Tanınmış geliştirici ekibi

 • Yatırımcılar arasında yüksek düzeyde güven

 • PoS protokolü yüksek düzeyde sistem güvenliği sağlar

 • Akıllı sözleşmelere dayalı ölçeklenebilir bir platform

 • Bu tür bir platform potansiyel olarak her türlü işte kullanılabilir.

 • Tezos'un Dezavantajları Nelerdir?

 • Geliştirme ekibi içindeki anlaşmazlıklar

 • Ağ bölünmesine neden olan zorunlu KYC protokolü

 • Tezos Özellikleri


Tezos'un bazı özellikleri şunlardır;


Tezos Yönetişimi


Yukarıda da belirtildiği gibi, Paydaşlar Tezos Platformunu yönetir. Tüm paydaşlar protokolün yönetimine katılabilir ve önerilen herhangi bir protokol yükseltmesi üzerinde oy kullanabilir. İlk oylama mekanizması önceden tanımlanmıştır, ancak yönetim süreci, ağ ilerledikçe oylama mekanizmasının kendisini bile değiştirebilir. Bir protokol değişikliğini tetikleyebilecek pek çok koşul vardır, en önemlisi basit bir paydaş oyu.


Kendi Kendini Düzeltme


Tezos platformundaki kendi kendine güçlendirme özelliği, herhangi bir sert çatala maruz kalmadan ve zincirleri ikiye bölmeden blok zincirini yükseltmeye yardımcı olur.


Daha Akıllı Sözleşmeler ve Resmi Doğrulama


Tezos, platformlarında ve DApp'lerinde "../what-are-smart-contracts/" target = "_ blank" rel = "noopener noreferrer"> akıllı sözleşmeler yazmak için işlevsel programlama dili olan Michelson'u kullanıyor. Resmi doğrulama, esasen geliştiricilerin akıllı sözleşme kodlarının doğruluğunu matematiksel olarak kanıtlamalarına olanak tanır.


Kendi kendini değiştirme özelliği, sert bir çatala girmeden blok zincirinin yükseltilmesine yardımcı olur. Ve sert çatallar, topluluğun şimdiye kadar uğruna çalıştığı ağ etkilerini yok ettiği için genellikle topluluk için iyi değildir.


Teminat Kanıtı


Tezos, fikir birliğine varmak için Liquid Proof-Of-Stake olarak adlandırılan alternatif bir Temsili Teminat Kanıtı protokolü kullanır. Paydaşların fikir birliğine varmak için belirli sayıda Tezos coin'i almasını gerektirir. 


Tezos Nasıl Elde Edilir?


Aşağıda listelenen borsalar Tezos'u almanın bir yoludur. Elde edildikten sonra, onu pişirme işlemine devretmeye odaklanın. Sonunda, XTZ miktarı, fiyatı ve aktif fırıncıların kombinasyonundan bir yüzde kazanacaksınız.


Tezos Nereden Alınır?


Bu durumda, satın alma, çoğunlukla kripto bağlantısı için bir Tezos'u ifade eder. Borsaların çoğu bu birliği destekliyor. İnsanlara fiat parayla Tezos alma fırsatı veren bazı borsalar da var. 


Ticaret sürecinde, birçok insan her bir madeni paranın maliyetlerindeki farklılıklardan kar elde eder. Genellikle, borsalar sizi bu konuda bilgilendirir ve süreci kolaylaştırmak için size kendi cüzdanlarını sunar. Ellerinizi bu tür bir araca yatırırken, Tezos için desteklenen jetonlar / jetonlar menüsünü kontrol edin. Genellikle kısaltmayla ve ticarete konu olan ortakla, örn. XTZ / BTC.

Bizim Tavsiyemiz Binance kullanmanızdır.


Tezos Nasıl Satın Alınır?


Tezos coin (XTZ) Binance, Kraken ve Bittrex de dahil olmak üzere bir dizi önemli borsadan elde edilebilir. Her borsanın farklı işlem çiftleri vardır, yani ETH, BTC, Tether veya fiat para birimi harcayarak XTZ satın alabilirsiniz.


CoinMarketCap'te Tezos işlem çiftlerinin tam listesi mevcuttur. Ek olarak, çoğu büyük değişimin incelemeleri Unhashed'de mevcuttur. Bu kaynaklar, hangi borsadan para satın alacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.
Aksi takdirde küçük bir borsa olan Gate.io'nun önemli miktarda XTZ token ticareti yaptığı unutulmamalıdır. Bunun nedeni, Gate.io'nun Tezos pişirme sürecine dahil olması ve ödülleri borsa kullanıcılarına dağıtmasıdır.
Gate.io küçük bir borsa olduğundan, bu ödül planı tavsiye edilmez: bunun yerine, tanınmış bir borsadan jeton satın almalısınız.


Tezos Cüzdanlar


Çoğu kripto para biriminin aksine, Tezos ekibi resmi bir cüzdan sunmadı, ne de niyetinde. Tezos istemcisi bu amaca hizmet eden bir komut satırı aracı sağlasa da çoğu kullanıcı, kullanımı kolay, topluluk tarafından geliştirilmiş bir cüzdan seçmelidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır;
Tezbox: Tezbox, onu güvenilir bir seçim yapan ilk Tezos cüzdanıydı. Mobil cihazları ve masaüstlerini destekler, ancak bir masaüstü web tarayıcısı üzerinden de erişilebilir. Adresleri cihazınızda yerel olarak depolar, bu iyi bir güvenlik uygulamasıdır. Tezbox, cüzdanı dApp'leri ile entegre edebilen geliştiricilere de hitap edebilir.


Kukai: Kukai, Windows, Mac OSX ve Linux'u destekleyen bir masaüstü cüzdanıdır. Bir web arayüzü de mevcuttur. Özellikle, güvenliği donanım cüzdanlarına benzer bir şekilde uygulayan çevrimdışı işlem imzalama özelliğine sahiptir.


Tezos.blue: Tezos.blue; Android, iOS ve Windows için kullanılabilir. Tezbox gibi, geliştiriciler tarafından bir uygulamaya bir cüzdanı bağlamak için kullanılabilir.
Galleon: Galleon, Windows, Mac, OSX ve Linux için bir masaüstü cüzdanıdır. Az bilgi ve az talimat içeren oldukça basit bir GitHub sayfasına sahiptir; yeni kullanıcılar için iyi bir seçim olmayabilir.


Wetez: Wetez, Android ve iOS için bir mobil cüzdandır. Kendini güvenlik odaklı bir cüzdan olarak tanıtır. Bununla birlikte, güvenlik özellikleri oldukça basittir: Özel anahtarları yerel olarak depolar, bu da Tezbox ve diğer cüzdanlar tarafından gerçekleştirilen standart bir uygulamadır.


Magnum: Magnum bir web cüzdanıdır. Bazı web cüzdanlarından farklı olarak, yalnızca bir web tarayıcısı üzerinden erişilir ve bozuk paraları veya özel anahtarları çevrimiçi olarak saklamaz. Özel anahtarları, tıpkı masaüstü cüzdanlarda olduğu gibi cihazınızda depolar.
Donanım cüzdanları: Ledger (bir Tezbox eklentisi aracılığıyla) ve Trezor da Tezos'u destekler.


Cüzdanınızı doğru kaynaktan aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Kimlik avcılarının gerçek bir cüzdanı taklit eden sahte yazılımlar yüklemeleri mümkündür.


Tezos henüz böyle bir saldırıya maruz kalmamış olsa da, bu sorun uygulama mağazalarında giderek daha yaygın hale geldi. Mümkün olduğunda, cüzdanları bir uygulama mağazası yerine doğrudan resmi web sitelerinden indirin.

Tezos Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1


Binance 10%: YAVZY1FZ


Binance 15% : IB3V6EOK


Binance 20%: E68Q3TPC

bottom of page