top of page
 • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

IoTeX (IOTX) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Güncelleme tarihi: 29 Tem 2022

İçerikler

 1. 1 IoTeX Nedir?

 2. 1.1 IoTex: Öne Çıkanlar

 3. 1.2 Roll-DPoS Konsensüsü

 4. 2 IOTX Token

 5. 2.1 IoTeX’in Arkasındaki Fikir ve Ekip

 6. 3 IOTX Nereden Alınır ve Depolanır?

Nesnelerin İnterneti (IoT), teknolojideki bir sonraki büyük şey olarak lanse ediliyor. IoT, bize daha iyi kullanım için cihazları birbirine bağlama konseptidir. Hiç de karmaşık değil: uyandıktan 5 dakika sonra sıcak duşunuzun başladığını veya bundan 20 dakika sonra kahve makinenizin kahve yapmaya başladığını düşünün. Hayatlarımızı kolaylaştırmak için arkamızdaki teknolojiden yararlanmak için tasarlanmış bir konsept. Halihazırda IoT canlı ve dünya çapında çeşitli biçimlerde çalışıyor. Sorun, mevcut IoT cihazlarının merkezi olmayan sistemlerde çalışması, ölçeklenebilirlik sorunları, yüksek maliyetler, gizlilik ve güvenlik endişelerini artırmasıdır. Blockchain tabanlı bir IoT sistemi, daha fazla ölçeklenebilirlik, daha iyi gizlilik ve uygun maliyetli operasyonları kolaylaştırarak bunu çözebilir. Verileri blok zincirinde depolamak, saldırıya uğrama veya kötüye kullanılma olasılığını azaltır. Ayrıca, blok zinciri destekli akıllı sözleşmeler, cihazlarla otomatik koordinasyonu sağlayarak daha sorunsuz ve işlevsel bir sistem oluşturabilir. Ancak, ölçeklenebilirlik sorunları olan mevcut blok zincirleri sorunu da var. Örneğin, en popüler blok zinciri – Bitcoin blok zinciri, saniyede yalnızca 7 işlemi gerçekleştirebilir; bu, her saniye dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı desteklemek için ölçeklenebilir bir sistem olarak kabul edilebilecek eşiğin çok altındadır. IoTex bu sorunu çözmek isteyen bir projedir. Kendisini “yeniden tasavvur edilen nesnelerin interneti” olarak adlandırıyor. Bu makale, alana getirdiği yenilikleri ortaya çıkarmak için IoTex ağını araştırıyor. IoTeX (IOTX) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

IoTeX (IOTX) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum
IoTeX (IOTX) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

IoTeX (IOTX) Nedir Nasıl Alınır Analiz ve Yorum


IoTeX Nedir?


IoTex, hem sanal hem de fiziksel şeylerden oluşan daha güvenilir, dünya çapında bir ağ oluşturarak Nesnelerin İnterneti konseptinin tamamını değiştirmek isteyen bir blok zinciri çabasıdır.

IoTex ekibi, kripto para birimi, mühendislik ve Facebook ve Google gibi sosyal medya devlerinde engin deneyime sahip kişilerden oluşur. IoTex ekibi, “veri toplama, taşıma, depolama ve kullanım dahil olmak üzere bir IoT ağında tüm yaşam döngüsü boyunca uçtan uca güven sağlamak” istiyor. IoTex bunu dört buluş yoluyla başarmak istiyor;

 1. Dağıtılmışlığı, ölçeklenebilirliği ve gizliliği mümkün olan en uygun maliyetli şekilde destekleyen bir “blockchains-in-blockchain” çözümü.

 2. Güvenilir bir ödeme modeli, halka imzaları ve “kurşun geçirmez” kodla desteklenen gerçek gizlilik.

 3. Anında kesinlik ile işlemlerin hızlı onaylanması, ağın verimini önemli ölçüde artırır ve işlem ücretlerini düşürür.

 4. Çeşitli endüstrilerdeki en önemli uygulamalar için hafif bir mimari tasarım.

IoTex: Öne Çıkanlar


Roll-DPoS Consensus: Delegated Proof of Stake’in, ademi merkeziyetçilik ve güvenlikten ödün vermeden yüksek ölçeklenebilirliği idare etmek için tasarlanmış bir varyasyonu.

Hizmet olarak Katman 2 zinciri: Yoğun bilgi işlem ve yüksek düzeyli depolamayı desteklemek için blok zinciri içindeki blok zincirlerini kullanan bir teknoloji. Edge güvenilir bilgi işlem: paylaşılan ekonomiyi güveni ve gizliliği destekleyecek şekilde güçlendiren bir teknoloji.

Çapraz ağ birlikte çalışabilirliği: IoTex çekirdek zinciri, daha büyük IoTex ağındaki Katman 2 zincirlerinde olduğu gibi diğer blok zincirleriyle çapraz zincir etkileşimleri için tasarlanmıştır. Bu, zincirler arası yönetişimin yanı sıra diğer zincirlerdeki varlıkların daha iyi gizliliğini sağlar.


Roll-DPoS Konsensüsü


IoTex, yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlamak için Roll-DPoS fikir birliği mekanizmasını kullanır. Roll-DPoS ile herhangi bir düğüm, ağ katılımcıları kendi seçtikleri düğüme oy vererek kendilerini blok üreticisi olarak aday gösterebilir. Mekanizma, ‘dönemler’ olarak bilinen dönemlerde çalışır. Yeni bir çağ başlamadan önce, en fazla oyu alan düğümler bir ‘aday havuzu’ oluşturur ve bunların arasından bir Deterministik Rastgele Bit Üreticisi (DRBG) kullanılarak blok üreticileri rastgele seçilir. .


Blok üreticileri, blok önerme ve onaylamada dönüşümlü olarak ve bir fikir birliğine varmak için Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT) mekanizmasını kullanır. Her çağda yaklaşık 360 blok üretilir. Siyah üreticiler, ademi merkeziyetçiliği ve güvenliği teşvik etmek için her çağın başında değiştirilir.


IOTX Token


IOTX, IoTex ağının yerel kripto para birimidir. Aşağıdaki rolleri ve daha fazlasını oynayarak ağın önemli bir parçasıdır:

 1. Bir yönetişim mekanizması olarak – ağ katılımcıları, blok üreticileri, ağ referandumları ve çeşitli ağ kararları için oylamaya katılmak için IOTX’te pay sahibi olmalıdır.

 2. Gaz ücretleri için ödeme olarak: Gönderilen işlem için IoTex’te akıllı sözleşmeler yürütmek için ‘gaz’ ücretleri ödenmelidir

 3. Katman 2 zincirleri için işletim maliyeti ödemesi olarak: bir ağ kullanıcısı, bir Katman 2 zinciri sağlamadan önce IOTX’te pay sahibi olmalıdır

Binance komisyon indirimi


IoTeX’in Arkasındaki Fikir ve Ekip


Juniper Research’ten alınan son verilere göre, bağlı Nesnelerin İnterneti (IoT) sensörlerinin ve cihazlarının sayısı 2022’ye kadar 50 milyarı geçmeli. IoT’deki bu patlama ile birlikte süreçleri otomatikleştirmek için güvenli yöntemlere ve gerçek hayatta bilgi alışverişine ihtiyaç duyuluyor. zaman.


Şu anda IoT’nin toplu olarak benimsenmesini geciktiren başlıca zorluklar arasında şunlar yer alıyor: ölçeklenebilirlik; Gizlilik eksikliği; yüksek işletme maliyetleri ve işlevsel değer eksikliği. IoTeX, alt zincirlerin kullanımına ek olarak devredilen hisse ispatına dayalı kendi hızlı konsensüs mekanizmasından yararlanan esnek, gizlilik merkezli bir blok zinciri altyapısıyla bu zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlıyor.


IoTeX’in IOTA gibi bazı rakipleri, düşük güçlü cihazlar için hafif bir çözüm sunmanın yanı sıra ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için DAG (Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik) kullanıyor. Sorun şu ki, bunu bir bedel karşılığında yapıyor: küresel fikir birliği. IoTeX, bunun ödenemeyecek kadar yüksek bir bedel olduğuna inanıyor. Bunun yerine, birden fazla blok zinciri, tüm ağın yönetiminden sorumlu bir kök ve otonom araçlarla işlemler (Uber’i düşünün) gibi farklı amaçları olan yan zincirler içeren bir blok zinciri mimarisi tasarlamayı amaçlamaktadır.

IoTeX ekibi, hem kripto para birimi hem de kriptografi konusunda geniş deneyime sahiptir. Kurucu ortak Raullen Chai’nin kriptografi alanında doktorası var ve şu anda Waterloo Üniversitesi’nde araştırma bilimcisi. Eskiden Uber’de kriptografi Ar-Ge başkanı ve Google’da güvenlik mühendisiydi. Kurucu ortak Qevan Guo ayrıca Singapur Ulusal Üniversitesi’nden makine öğrenimi ve bilgisayarla görü alanında doktora derecesine sahiptir. Aynı zamanda Facebook’ta mühendislik yöneticisi ve araştırma bilimcisiydi. Jing Sun, blockchain, güvenlik ve IoT alanlarında 40’tan fazla yatırıma liderlik eden tecrübesiyle üçüncü kurucu ortaktır. Çeşitli şirketlerin yönetim kurulunda yer aldı ve Silikon Vadisi ile Asya’yı birbirine bağlamaya odaklanan bir risk sermayesi şirketi olan Sparkland Capital’in kurucu ortağıdır.


IOTX Nereden Alınır ve Depolanır?IOTX’i şu borsalardan herhangi birinden satın alabilirsiniz: Binance, MXC, HotBit, VCC Exchange, CITEX, KuCoin, WazirX, CoinDCX, Upbit, Gate.io, Coinone, IDEX, Bittrex ve Uniswap. Belirteç, BTC, ETH, USDT, WETH ve KRW gibi para birimlerine sahip bir piyasa çifti olarak listelenir. Depolama için seçenekler arasında Trust Wallet, Cobo, IoTex Mobile, IoTex Desktop ve imToken wallet bulunur. IoTex çığır açan bir şey yapmıyor, ancak güvene dayalı modeli ve kalıcı ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir blok zinciri içinde blok zinciri modeliyle IoT oyununa meydan okuyor. Bununla birlikte, ekibin hem IoT hem de blok zinciri alanlarında rekabetçi kalabilmek için yenilik yapmaya devam etmesi gerekecek.


Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

22 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page