top of page
 • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

SushiSwap (SUSHI) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2022

İçerikler

 1. 1 SushiSwap (SUSHI) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

 2. 1.1 SushiSwap Dolaşım Arzı Ne Kadar?

 3. 1.2 SushiSwap Nedir?

 4. 1.3 SushiSwap Nasıl Çalışır?

 5. 1.3.1 SUSHI Ödülleri Nasıl Dağıtılır?

 6. 1.3.2 Protokol

 7. 1.3.3 Sushiswap’ta Nasıl Hesap Kurulur?

 8. 1.3.4 Sushiswap Güvenli Mi?

SushiSwap (SUSHI) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum


SushiSwap, “Uniswap” olarak bilinen en popüler DeFi protokolünün mekaniğini kopyaladı ve yeni kripto para birimi ticareti özellikleriyle açıkça meydan okudu. SushiSwap’ı bir Uniswap rekabeti olarak düşünebiliriz. SUSHI token sahiplerine SushiSwap ticaret komisyonundan bir pay verilir ve likidite sağlayıcılarına teşvikler verilir. SUSHI sahipleri yönetişim kararları verme gücüne sahip olduğundan, topluluk tarafından yönetilen bir kripto para ticaret platformudur. SushiSwap, ilk iki haftalık likidite sağlayıcılarına geçici olarak ekstra büyük SUSHI ödülleri ödeyerek Uniswap’a zorlu bir rekabet sağlamak için güçlü bir strateji yaptı.


SushiSwap (SUSHI) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum
SushiSwap (SUSHI) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

SushiSwap Dolaşım Arzı Ne Kadar?


Dolaşan Arz 127,244,443.00 SUSHI 51% Maks Arz 250,000,000 Toplam Arz 242,032,940


SushiSwap Nedir?


SushiSwap, token takaslarını işleyen ve bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) akıllı sözleşmesi aracılığıyla çiftçilik sağlayan merkezi olmayan bir borsadır. Ethereum üzerinde çalışan değişim, aynı AMM sistemiyle çalışan başka bir DEX olan Uniswap protokolünün gelişmiş bir çatalıdır. Borsa, likidite sağlayıcılarını ücretlerle ödüllendirerek platforma jeton getirmeye finansal olarak teşvik ediyor. Spesifik olarak, bu kullanıcılar, diğer tüccarların token takası yapmak için ödediği maliyetlerle ödüllendirilir.


Fiyatları bildirmek için SushiSwap, bir dizi merkezi olmayan oracle kullanır. Liste, SushiSwap TWAP oracle’ı, Compound’un Open Price feed oracle’ını ve Chainlink tarafından oluşturulan oracle’ları içerir. Ayrıca, arbitrajcılar, tüm ticaret çiftlerindeki fiyat farklılıklarını en aza indirerek doğru fiyatların “teslim edilmesinde” de rol oynarlar. Yazma sırasında, SushiSwap, DeFi Pulse lider panosunda altıncı sırada yer alıyor ve teminatlı varlıklarda toplam 3.69 milyar dolarlık büyük bir tutara ev sahipliği yapıyor. En büyük rakibi Uniswap ise beşinci sırada yer alıyor ve 3,97 milyar dolara ev sahipliği yapıyor.


DEX, başarısının çoğunu akıllı ve taktiksel düşünmeye borçludur. Rakiplerinden daha iyi özellikler getiren SushiSwap, bir aydan kısa bir sürede 1,6 milyar dolardan fazla likiditeye ulaştı. Ancak özellikler geçici olduğu için platformun popülaritesi de öyleydi. Birkaç tartışma da yardımcı olmadı ve SushiSwap, DeFi’nin en iyi projesi olmaktan en kötüsü olmaya gitti. Sonuç olarak aylarca kimse protokole dokunmak istemedi. Ancak yeni geliştiriciler SushiSwap üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, borsa topluluğun güvenini tekrar kazanabildi.


SushiSwap Nasıl Çalışır?


SushiSwap’ı anlamaya başlamadan önce Uniswap hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Uniswap, herhangi bir emir defteri olmadan işlemleri yürüten bir DeFi değişim protokolüdür. Fonların havuzlarda likidite sağlayıcıları tarafından serbest bırakıldığı, otomatik piyasa yapımı (AMM) olarak bilinen bir modeli takip eder.


SushiSwap, Uniswap’ın benzer bir kopyasıdır ve esas olarak birkaç farklılık vardır – SUSHI belirteci. Bu belirteçlerin piyasaya sürüldüğü sırada büyük ölçüde iki işlevi vardır: sahibine yönetim hakları vermek ve protokol komisyonundan onlara bir ücret payı ödenir. Basit bir deyişle, SUSHI token sahipleri protokolün “sahipliğine” sahiptir. Topluluk, SushiSwap’ı büyük ölçekte kabul etti çünkü bunun tarafından dağıtılan tokenler, sahiplerine yönetim hakları veren likidite teşvikleri sağlıyor. Ayrıca, SUSHI sahipleri protokolde tüccarlar tarafından ödenen ücretlerden bir pay ile ödüllendirilir.


Bu yönetişim haklarıyla, belirteç sahipleri önerilen herhangi bir SushiSwap İyileştirme Teklifi (PIP) için oy kullanabilir. Bu nedenle, protokolde küçük veya büyük değişikliklerin getirilmesinde büyük rol oynarlar. Bu nedenle, SushiSwap’ın tüm geliştirme ve yürütme süreci SUSHI sahiplerine bağlıdır ve herhangi bir başarılı token projesi için güçlü bir topluluk her zaman gerçek bir varlıktır.


SUSHI Ödülleri Nasıl Dağıtılır?


‘Likidite madenciliği’, Sushi’nin dağıtıldığı moddur. SUSHI, özellikle 13 Uniswap havuzuna yatırım yapan likidite sağlayıcılarına verilir. Daha sonra, Uniswap LP jetonları, bu tür likidite sağlayıcıları tarafından SUSHI kazanmak için SushiSwap stake sözleşmelerine yatırılabilir. Başlangıçta, 13 Uniswap havuzu aşağıdaki gibiydi;


USDT-ETH, USDC-ETH, DAI-ETH, USD-ETH, COMP-ETH, LEND-ETH, SNX-ETH, UMA-ETH,

LINK-ETH, BAND-ETH, AMPL-ETH, YFI-ETH, SUSHI-ETH


SUSHI-ETH havuzu, yatırımcılara karşılığında çifte ödül sağlar. Protokole göre, Ethereum’un ağında bir blok her çıkarıldığında yeni bir jeton delinecek ve dağıtım 10.750.000 Ethereum bloğu ile başlatılacak. Hedef, her blok için 100 yeni SUSHI jetonu çıkarmaktır, ancak başlangıç ​​100.000 blok için blok başına 1000 SUSHI jetonu oluşturulacak ve bundan sonra ödüller azaltılacaktır. Bu prosedür, Likidite Göçü için onları teşvik etmek amacıyla protokoldeki erken yatırımcılara teşvik sağlamak için benimsenmiştir.


100.000 Ethereum bloğu çıkarıldıktan ve üretilen tokenler, likidite için SushiSwap sözleşmesine taşınacaktır. Bu süreçte, üzerinde stake edilen tüm Uniswap jetonları, yeni bir jeton havuzu başlatmak için geri alınacaktır. İlk SushiSwap havuzlarını beslemek için likidite geçişi sona erdiğinde, protokolde acil işlemler etkinleştirilecektir. Yatırımcılar, herhangi bir ekstra çaba harcamadan, daha sonraki işlemler için likidite sağlamak üzere SUSHI token payı alacaklardır.


SushiSwap, Uniswap adlı mevcut en başarılı DeFi protokolüne meydan okudu. Bu şirket, token sahiplerine yüksek getiri ve topluluğuna yönetim hakları sağlıyor. SushiSwap’ın başarısından bağımsız olarak, DeFi’deki hiçbir protokolün doğru olmadığını kanıtladı.


Protokol


Ekip, mevcut Uniswap likidite sağlayıcılarının $SUSHI protokolüne geçişe başlamasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için token dağıtım mekaniklerini tasarladı. 32.374,807 SUSHI dolaşım arzı olacaktır. Likidite sağlamaya ve SUSHI jetonları kazanmaya başlamak için, Uniswap LP jetonlarına sahip olan herkes, bu LP jetonları ile ilgili ilk havuz listesine yatırabilir. Tamamlandığında, 10750000 blokta ödüller başladığında jeton kazanmaya başlayacaklar. Uygun LP jetonlarının listesi, zincir içi yönetişim başına eklenebilir. Her blokta 100 SUSHI jetonu oluşturulacaktır. Bu jetonlar, desteklenen havuzların her birinin stake edenlerine eşit olarak dağıtılacaktır.


İlk 100.000 blok için, üretilen SUSHI jetonlarının sayısı 10x olacak ve blok başına 1000 SUSHI jetonunun çıkarılmasıyla sonuçlanacak. Bu, erken getiri çerçeveleyenleri ve protokolü benimseyenleri teşvik etmek ve Likidite Geçişine yardımcı olmak içindir. Mevcut havuzların ilk seti;

 1. CeFi Stablecoin’ler: USDT-ETH, USDC-ETH

 2. DeFi Stablecoinleri: DAI-ETH, sUSD-ETH

 3. Borç verme protokolleri: COMP-ETH, LEND-ETH

 4. Sentetik Varlıklar: SNX-ETH, UMA-ETH

 5. Oracles: LINK-ETH, BAND-ETH

 6. Ponzinomik: AMPL-ETH, YFI-ETH

 7. Lezzet (2x ödül): SUSHI-ETH

Sushiswap’ta Nasıl Hesap Kurulur?


Sushiswap’ta takas ve alım satım yapmak için önce hesabınızı oluşturmanız gerekir ve adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Önce Sushiswap Web Sitesine kaydolarak kaydolmanız gerekir.

 2. Ad, cep telefonu numarası, e-posta kimliği ve diğerleri gibi bilgilerinizi girmeniz gerekir.

 3. Hesabı oluştururken varsa bir tavsiye kodu da girebilirsiniz.

 4. Formu gönderdikten sonra, Sushiswap’ta hesabın aktivasyonunun onaylanması için size bir e-posta gönderecekler.

 5. Onaylamak için e-postadaki bağlantıya tıklamanız gerekiyor ve işte başlıyorsunuz.

 6. Hesabınız etkinleştirilecek ve oturum açmak ve jetonlarınızı değiştirmek için platformu kullanmak için e-postanıza gönderilen şifreyi kullanabilirsiniz.

Binance indirim ile hesap aç


Sushiswap Güvenli Mi?


SushiSwap, Eylül 2020 itibariyle denetlenmemiş bir projedir. Denetlenmiş ve çok güvenilir projeler için bile, varlıkları akıllı bir sözleşmeye yatırmak, kusur ihtimalini beraberinde getirir. SushiSwap ise, kimliği belirsiz geliştiriciler tarafından kuruldu ve mevduatları son derece riskli hale getirdi. Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla para yatırmayın. Ayrıca, Ethereum’un olağanüstü yüksek gaz fiyatları nedeniyle, daha küçük mevduatlar, kar elde etmeden önce önemli miktarda çiftçilik gerektirebilir.


Sushiswap, benzersiz özellikleri ve yatırımcılar için sunduğu olanaklar nedeniyle her geçen gün popüler hale geliyor. Ödüller ve jeton dağıtımı çok kazançlı. Platformun güvenliği ve güvenliği, likidite sağlayıcılarının yararınadır. Burada bu platformda birden fazla kripto varlığı stake edebilir ve başka hiçbir yerde olmadığı gibi holdinginizden faiz kazanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu borsanın gidecek çok yolu var, piyasada sadece bir acemi ve daha iyi olanaklar sağlamak için kendi üzerinde çalışması gerekiyor.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505Binance indirim ile hesap aç

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page