top of page
  • Yazarın fotoğrafıKripto Haber Editörü

Bitcoin Türkiye'de siyasi bir mesele haline geldi

Bitcoin Türkiye'de siyasi bir mesele haline geldi


Türkiye'nin yeni atanan merkez bankası başkanı, kripto para birimlerini ülkede kullanımını neredeyse imkansız kılan bir yasak getirdikten kısa bir süre sonra, Bitcoin ( BTC ) siyasi bir savaş alanı haline geldi. 30 Nisan'da yeni bir yasak yürürlüğe girecek ve hem kripto ödemelerini hem de Türk ulusal para birimini bir ödeme hizmeti sağlayıcısı aracılığıyla kripto para birimlerine dönüştürmek için yapılan işlemleri yasadışı hale getirecek. Ayrıca, "kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması" yasaktır.


Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aynı gün Bitcoin ve kripto sektörünün tamamını bir kenara atarken, bu dramatik dönüm noktasında açıklamalarda bulundu;

Bitcoin Türkiye'de siyasi bir mesele haline geldi
Bitcoin Türkiye'de siyasi bir mesele haline geldi

Daha sonraki bir tweet'te, etkilenen sektör katılımcılarına danıştıktan sonra Kılıçdaroğlu, kripto endüstrisinin Türkiye'de “tek boynuzlu at” üretme olasılığı en yüksek olan sektör olduğuna dikkat çekti. Kripto para birimlerinin daha sıkı kullanılması bu potansiyeli açığa çıkarabilir. Ayrıca muhalefet lideri yasaktan iktidar partisinin “gençleri anlamadığı” sonucuna varıyor.


Ancak “kripto yasağı” sadece Türk siyaseti için bir yakıt değil, aynı zamanda ülke nüfusu üzerinde de çok gerçek etkilere sahip olması muhtemel. 2019 yılında yapılan bir anket, Türkiye'nin kripto para birimlerini benimsemesinin ön planda olduğunu göstermişti. Halihazırda Türk lirası için kendi stabilcoin'i var ve önde gelen yerli kripto borsası BtcTurk, bazı Süper Lig futbol takımlarına sponsor olduğu için artık iyi biliniyor.


Bununla birlikte, böyle bir düzenleme çoktan ortaya çıkmıştı, çünkü büyük ödeme hizmeti sağlayıcısı PayPal bile 2016 yılında Türkiye'de yasaklanmıştı. Aynı zamanda, bir devlet merkez bankası dijital para birimi için planlar giderek daha somut özellikler kazanırken, hükümet, Türk lirası ile döviz çiftindeki Bitcoin'in bu yıl öncelikle yeni bir rekor seviyeye ulaşmasından muhtemelen daha az memnun.


Bu makalede yer alanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

#BitcoinTurkiye #Bitcoin #Kriptopara

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bu bölümdeki haberler, lider kripto para birimlerinin aylık, haftalık önemli gelişmelerine göre güncellenmektedir.

Kripto Para Haberleri

Binance 20 komisyon indirimi kodu

Türkiye'deki en iyi kripto para TR haber & bilgi platformuna hoş geldiniz. Web sitemizde en güvenilir kripto para birimleri hakkında bilgileri kolayca bulabilirsiniz . Kripto para nasıl satın alınır? Kredi kartı veya diğer ödeme sistemleri. Biz bir borsa değiliz, sadece yatırımcıların en doğru bilgiye ulaşması için gönüllü olarak çalışan bir platformuz. Yeni başlayanlar için kripto para birimi rehberi. Ücretsiz Kripto para Eğitim videoları ve kripto satın alma rehberleri. gezegenin dev borsası Binance'da nasıl %20 komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz? Bütün detaylar, ayı ve boğa sezonları hakkında detaylı bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Kripto Para TR

Kripto Para TR
bottom of page