top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Bitcoin gibi Dash kripto para birimi, ödeme göndermek veya almak için kullanılabilen dijital bir para birimidir. Aslında Dash, Bitcoin'in kullandığı blockchain teknolojisi üzerine inşa edildi, ancak bazı önemli iyileştirmeler yapıldı. Dash, Bitcoin'den daha iyi gizlilik ve daha yüksek işlem hızları sunduğu için popülerlik kazandı. Bunu, "Ana Düğümleri" içeren benzersiz bir modelin yardımıyla başarabilir. Dash kripto para birimi bu avantajları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendi kendini yöneten ve kendi kendini finanse eden bir model üzerinde çalışır. Bitcoin'in aksine Dash'in ağı, DASH teknolojisinde daha fazla iyileştirme yapmak için kendini finanse edebilir. Dash, 18 Ocak 2014'te Evan Duffield tarafından "Xcoin (XCO)" adıyla yayınlandı. 28 Ocak 2014'te, 25 Mart 2015'te nihayet "Dash" olarak yeniden adlandırılmadan önce adı "Darkcoin" olarak değiştirildi. Dash Litecoin'den, Litecoin ise Bitcoin'den çatallandı. Çatal olduğunda bir hata ortaya çıktı ve ilk iki gün içinde 1,9 milyon DASH madeni paranın çıkarılmasına neden oldu. 1,9 milyon, şimdiye kadar var olacak toplam Dash paralarının yaklaşık % 10'udur!


Bu teknik hatanın ardından Evan Duffield, madeni parayı yeniden başlatmayı teklif etti, ancak Dash topluluğu teklifi onaylamadı ve bu nedenle proje olduğu gibi devam etti. 2014'teki lansmanından bu yana, DASH kripto para birimi 2016'nın sonuna kadar 10 doların altında fiyatlandırıldı.Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


DASH Nasıl Kullanılabilir?


Dash, Bitcoin ve Litecoin gibi diğer kripto para birimleri üzerinde bir avantaj sağlayan birçok özelliğe sahiptir. Dash, şu üç özellik sayesinde daha özel ve hızlı bir şekilde işlem yapmak için kullanılabilir: Masternode, PrivateSend ve InstantSend.


Masternode


Bitcoin blok zincirinde, blok zincirinde gerçekleşen işlemleri doğrulayan ve karşılığında çalışmaları için ödül alan madenciler var. Benzer şekilde, Dash kripto para birimi blok zincirinde madenciler de vardır, ancak sistem iki bölüme ayrılmıştır - Masternode ve madenciler.


Bir kullanıcının Masternode olabilmesi için minimum 1000 DASH yatırması gerekir. Masternode, Dash kripto ağındaki kritik işlevleri yerine getiren özel sunucular olarak hareket eder. Özel İşlemler (PrivateSend), Anında İşlemler (InstantSend) ve yönetim ve hazine sisteminden sorumludurlar.


Bu Masternode, ağın güvenliğini artırır ve işlemlerin nakit işlemler kadar hızlı olmasını sağlar. Bu, Masternodlardan para ve çaba gerektirir, bu nedenle ağ tarafından ödüllendirilirler. Bir Masternode, DASH madeni parası madenciliğinden alınan toplam ödülün % 45'ini alır. Öyleyse, 1 DASH jetonunun madenciler tarafından çıkarıldığını varsayalım, aşağıdaki şekilde bölünecektir:


  • % 45 ödül (0.45 DASH kripto para birimi) madencilere gidiyor;


  • % 45 ödül (0.45 DASH kripto para birimi) Masternode'a gider;


  • % 10 (0.10 DASH kripto para birimi), daha fazla ağ iyileştirmeleri için fon sağlamaya gider.


PrivateSend


Bitcoin blockchain ile ilgili sorunlardan biri, tamamen halka açık olmasıdır. Bunun anlamı, bir Bitcoin işlemi yaparsanız, dünyada internet erişimi olan herkes bununla ilgili aşağıdaki şeyleri öğrenebilir;


  • Her Bitcoin işleminin göndericisinin ve alıcısının genel adresi;


  • İşlemin değeri ne kadardı;


  • Bitcoin'in dahil olduğu önceki işlemler.


Sorunu görebiliyor musun? Her işlemin ayrıntılarının yalnızca ilgili taraflarca bilindiği fiat işlemleri gibi değildir. Ancak Dash, işlemlere gizlilik ekleyen PrivateSend adlı bir hizmet sunar. Bu nedenle Dash işlemleri geriye doğru izlenemez ve kullanıcıların kimlikleri dünyaya açıklanmaz. Daha önce belirtildiği gibi, özel işlemler Masternode'lar tarafından kolaylaştırılır.


InstantSend


Ortalama olarak, bir Bitcoin işleminin onaylanması yaklaşık 10 dakika sürer. Öte yandan, Visa veya Mastercard kullanılarak yapılan bir işlem yalnızca birkaç saniye sürer.

Bu, Bitcoin'in ölçeklenebilirliği ve kitlesel olarak benimsenmesi hakkında birçok soruyu gündeme getirdi. Dash, "InstantSend" adlı özel bir hizmet sağlayarak bu sorunu çözer. InstantSend kullanılarak Dash işlemleri, Masternode ağı tarafından neredeyse anında onaylanır.


Normal bir Dash işlemine göre InstantSend hizmetinin ekstra bir maliyeti vardır. Normal bir Dash işlemi yaklaşık 2,5 dakika içinde temizlenir ve bu hala Bitcoin'e göre bir gelişme. Ama kim sadece ödeme yapmak için bir markette 2,5 dakika beklemek ister ki? Hiç kimse. Yani, küçük bir ücret ödeyerek, Masternode'lardan işleminizi birkaç saniye içinde temizlemelerini isteyebilirsiniz. Bu 3 kullanışlı özellik, Dash kripto para birimine Bitcoin ve Litecoin gibi diğer pek çok kişiye göre muazzam fayda sağlar.


DASH Güvenli mi?


Dash kripto para birimi, diğer kripto para birimleri gibi, herhangi bir üçüncü taraf aracısına ihtiyaç duymadan işlem yapmak için güvenli bir yol sunar. Örneğin, Visa kredi kartınızla bir ödeme yaparsanız, Visa işlemin güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Ayrıca ileride başvurmak üzere tüm işlemleri kaydeder.


Ne yazık ki, Visa veya diğer bu tür aracıların güvenliği ihlal edilirse, tüm kullanıcıları risk altındadır. Aslında, son zamanlarda bilgisayar korsanlarının bankalara ve finans kurumlarına saldırdığı ve hesap sahipleri için servet kaybına neden olduğu birçok olay oldu. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen Dash kripto para birimi, bu süreci merkeziyetsiz hale getirerek güvenli bir seçenek sunuyor. Dash işlemleri, banka gibi merkezi bir varlığa güvenmek yerine, dünya çapında barındırılan 4.943 sunucu tarafından onaylanır.


Bu nedenle, teknolojinin kendisinde bir hata oluşturulmadığı sürece, Dash'in lansmanı sırasında olana benzer şekilde Dash güvenli kabul edilebilir. Bu genellikle "Instamine tartışması" olarak adlandırılır. Dash piyasaya sürüldüğünde, lansmandan sonraki 48 saat içinde 2 milyon Dash çıkarıldı. Hatırlarsanız, yalnızca 18 milyon Dash çıkarılabilir. Bu hatadan en büyük yararlananlardan biri Dash'in yaratıcısıydı. O zamandan beri Dash başka herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmadı, ancak yatırımcıların kafasında bir şüphe uyandırıyor. Yine de Dash'in diğer en iyi kripto para birimleri kadar güvenli olduğunu söyleyebiliriz.


Dash İyi Bir Yatırım mı? Nasıl Satın Alınır?


Dash, şu anda çevrimiçi ödemeler için uygun olan ve geleneksel finans piyasalarına erişimi olan en uygun ve ölçeklenebilir dijital para birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca proje, PayPal ve Visa gibi en büyük ödeme işlemcilerinin ağ yetenekleri seviyesine ulaşmak için blok boyutunu ileride bir noktada 400 MB'a çıkarma beklentisiyle net bir geliştirme planı oluşturdu. Dash parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye) sitesinden aldığınız bilgiler ile kolayca edinebilirsiniz.Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Dash Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.


%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

Artık Dash kripto para biriminin neden gizlilik parası olarak adlandırıldığını ve Bitcoin'e göre başka ne gibi faydalar sağladığını biliyorsunuz. Dash işlemlerinin nasıl çalıştığı ve ne kadar güvenli olduğu konusunda adil bir fikriniz var.


Kuşkusuz Dash, kendisine birçok kripto para biriminde üstünlük sağlayan benzersiz ve güçlü bir teknoloji kullanıyor. Bununla birlikte, dikkat etmeniz gereken olumsuz şeyler de var. Suçlular tarafından suistimal edilebilmesi ve düzenleyiciler için potansiyel bir hedef haline getirilebilmesi olanlardan biri. Bu yazıda, Dash'in geçmiş performansını ve geleceğin neye benzediğini de öğrendiniz. İlk yatırımcılarına 2017'de % 14000'in üzerinde muazzam getiri sağladı. Var olacak 18.9 milyon DASH'den 8.009.502 DASH zaten dolaşımda. DASH'a sahip olmak için onları satın alabilir veya madencilik yapabilirsiniz.


Kripto Para TR Kurucusu Emre Ata ( LinkedIn hesabı )Emre Ata
Emre Ata

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page