top of page
  • Yazarın fotoğrafıKripto Haber Editörü

El Salvador Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu

El Salvador Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu


Egemen milletler küresel olarak kripto para birimlerinin etkisiyle boğuşmaya devam ederken, El Salvador, Bitcoin'i mevzuat yoluyla yasal bir ihale olarak kabul eden ilk ülke olacak. Karar, ülkenin Başkanı Nayib Bukele tarafından Miami'de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında bir video yayını sırasında konuşurken açıklandı. Başkan ayrıca ülkenin, Bitcoin teknolojisini kullanarak ülkeyi modern bir finansal altyapı inşa etmek için ünlü dijital cüzdan şirketi Strike ile bir ortaklığa girdiğini açıkladı. Başkan Bukele, Twitter'da profil resmini lazer göz olarak değiştirdiği bir dizi tweet'te kararının nedenini destekledi. Tweete göre;


Bitcoin'in 680 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. %1'i El Salvador'a yatırılırsa, bu GSYİH'mızı %25 artıracaktır. Öte yandan Bitcoin, yaklaşık 10 milyon potansiyel yeni kullanıcılara ve yılda 7 milyar dolar havale transferi etmenin en hızlı büyüyen yollarına sahiptir.”


Strike'ın kurucusu Jack Mallers, "Bitcoin'i elinde tutmanın gelişmekte olan ekonomileri fiat para enflasyonunun olası şoklarından korumanın bir yolunu sağladığını" belirtti. Mallers ayrıca, hareketin bireysel kişilere, kamu sektörüne ve işletmelere fayda sağlayan açık bir ağda günlük kullanım durumlarına bitcoin'in potansiyelini ve gücünü açığa çıkarmaya yardımcı olacağını söyledi.


Nakit bağımlı büyük bir ekonomi olan El Salvador, Bitcoin'in benimsenmesi, eyalet vatandaşları için daha fazla finansal içermeye yol açacaktır. Başkan, “Finansal içerme sadece ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda ülke ekonomisini büyütmenin, krediye, tasarrufa, yatırıma ve güvenli işlemlere erişim sağlamanın bir yoludur” dedi.

El Salvador Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu
El Salvador Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu

Kripto Topluluğu Sevinçle Patlıyor


Kripto meraklıları bu gelişmenin haberini sevinçle karşıladılar, çünkü birçoğu bunun önde gelen kripto varlığının küresel olarak zemin kazandığının bir göstergesi olduğunu düşünüyor. TRON'un kurucusu Justin Sun'a göre, Amerikan ülkesinin bu hamlesi daha fazla kripto yatırımcısının ve girişimcinin oraya taşınmasına yol açacak.


MicroStrategy'nin CEO'su ve Bitcoin için önde gelen bir ses olan Michael Saylor da "Bitcoin'e Hoş Geldiniz" tweetini attı. Aynı zamanda Avanti Bank CEO'su Caitlin Long, duyuruyu Bitcoin tarihinde tarihi bir gün olarak selamladı.


Bu makalede yer alanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

#ElSalvador #Bitcoin #NayibBukele

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bu bölümdeki haberler, lider kripto para birimlerinin aylık, haftalık önemli gelişmelerine göre güncellenmektedir.

Kripto Para Haberleri

Binance 20 komisyon indirimi kodu

Türkiye'deki en iyi kripto para TR haber & bilgi platformuna hoş geldiniz. Web sitemizde en güvenilir kripto para birimleri hakkında bilgileri kolayca bulabilirsiniz . Kripto para nasıl satın alınır? Kredi kartı veya diğer ödeme sistemleri. Biz bir borsa değiliz, sadece yatırımcıların en doğru bilgiye ulaşması için gönüllü olarak çalışan bir platformuz. Yeni başlayanlar için kripto para birimi rehberi. Ücretsiz Kripto para Eğitim videoları ve kripto satın alma rehberleri. gezegenin dev borsası Binance'da nasıl %20 komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz? Bütün detaylar, ayı ve boğa sezonları hakkında detaylı bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Kripto Para TR

Kripto Para TR
bottom of page