• Emre Ata

EOS Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

EOS Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


EOS, Ethereum'un önde gelen rakibi olarak lanse edildi ve şu anda piyasa değeri açısından en büyük 10 kripto para biriminden biri. Ethereum gibi, geliştiricilerin platformlarında dApps olarak bilinen merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarına izin verir. İster bu blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor olun, ister halihazırda jetonla işlem yapmaya başlamak istiyorsanız, bu makale EOS ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi içerir.


EOS Tam Olarak Nedir?


Özetle, EOS, ticari ölçekte merkezi olmayan uygulamaların (dApps) ağında geliştirilmesine, barındırılmasına ve dağıtımına olanak tanıyan merkezi olmayan bir altyapıdır. EOS çalıştıran EOS.IO yazılımı, Cayman Adaları merkezli block.one adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Block.one’un baş teknoloji sorumlusu Daniel Larimer, BitShares ve Steem gibi diğer saygın projelerin de kurucusuydu.


EOS, web tabanlı uygulamalara benzer şekilde, işletmelerin ve bireylerin temel hizmetler sunarak blok zinciri tabanlı uygulamalar geliştirmelerine olanak tanır. Bunlar, güvenlik ve kimlik doğrulama, izinler verme, veri barındırma ve sistemdeki farklı uygulamalar arasında iletişim sağlamayı içerir. App Store veya Google Play'e benzer kendi kendine yeten bir uygulama geliştirme ve dağıtım platformu haline getiren kendi web araç seti arayüzü ile birlikte gelir.EOS Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
EOS Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


EOS Nasıl Üretilir?


EOS, Bitcoin gibi madenciliği kullanmaz. Proof-of-Work olarak bilinen bu teknik çok fazla elektrik kullanır ve yalnızca bu kadar çok işlemi işleyebilir. Bunun yerine, EOS bir dizi satışta bir milyar EOS Token dağıttı. Bundan sonra EOS, blok zincirini oluşturan blokları oluşturmak için Distributed Proof-of-Stake adlı bir şey kullanır. Bu sistemde topluluk, işlemlerin doğrulanmasından sorumlu Şahitlere oy verir. Bu sistemde, bir Şahit uygunsuz bir şekilde hareket ederse, topluluk onları oylayabilir ve onun yerini başka biri alır.


EOS.IO ve EOS Arasındaki Fark Nedir?