top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Ethereum Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, ETH Nasıl alınır?

Ethereum Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, ETH Nasıl alınır?


Ethereum Nedir? Nasıl Satın Alınır?


En iddialı blok zinciri projelerinden biri olan Ethereum (ETH), paranın ötesinde çok çeşitli kullanım durumlarında ürün ve hizmetleri merkezden uzaklaştırmak için kripto para birimi kullanmayı hedefliyor. Bitcoin dijital bir altın olarak hizmet etmek istiyorsa, Ethereum farklı bir yaklaşım benimsemiş ve kullanıcılarının operasyonlarını yöneten herhangi bir sayıda özel varlık ve program oluşturabilmesi için genelleme yapmıştır. Bu, Bitcoin'in daha çok e-posta gibi olduğu karşılaştırmalara yol açarken, Ethereum'un web tarayıcısı ile daha fazla ortak noktası vardır. Bu benzetme, ekibinin kendi sanal makinesini ve komut dosyası dilini oluşturması, kendi yeni parasının (eter) satışı yoluyla fon sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum değişiklikleri ve henüz gerçekleşmemiş potansiyel değişiklikleri izler, bu da vizyonunun kalbine giden bir farktır. Ethereum'da bu çok adımlı hesaplama işlevlerine "akıllı sözleşmeler" denir. Pek çok akıllı sözleşmenin daha büyük yapıları da merkezi olmayan uygulamalar (dapps) olarak adlandırılır. Bugün ilkel olsa da, bu tür programların bir gün dünyanın en büyük internet şirketlerinden bazılarının davranışını taklit eden yazılımlar oluşturmak için kullanılabileceğine dair bir inanç var. Örnek olarak Amazon, alıcıları basit bir web arayüzü kullanarak veri tabanlarında depolanan büyük, sürekli güncellenen bir envantere bağlayan bir tür devlet hizmeti olarak düşünülebilir. Bu durumda, kar amacı gütmeyen bir şirket, aracı ve teknoloji sorumlusu rolünü oynar. Ethereum, bu şekilde, şu anda tekelci olan bu hizmetlerin farklı bölümlerini yöneten rekabetçi pazarlar oluşturmak için kripto para birimlerini kullanmaya yönelik erken bir girişim olarak görülebilir. 2020 itibariyle, Ethereum'un geliştiricileri bu fikri sunmanın ilk aşamalarında ve yeni değişikliklere yol açacak olan "Ethereum 2.0" adlı çekirdek kodunun revizyonunu hazırlıyorlar.


Ethereum Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, ETH Nasıl alınır?
Ethereum Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, ETH Nasıl alınır?


Ethereum Nasıl Çalışır? Nasıl Alınır?


Her zaman iki Ethereum olduğu söylenebilir, bugünkü haliyle Ethereum ve geliştiricilerin yol haritalarını tamamladıklarında bir gün tamamlamayı umdukları Ethereum. Dolayısıyla, Ethereum 2015 lansmanından bu yana pek çok şey başarmış olsa da, önerilen tüm özelliklerinin uygulanmadığını hatırlamak önemlidir.


Ethereum ( ETC) parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye ) sitesinden aldığınız bilgiler ile Binance Borsasında kolayca edinebilirsiniz.


Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır
Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır

Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır
Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır

Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır
Ethereum Nedir Nasıl Satın Alınır

Binance borasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.


%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

Ethereum Blockchain


Bugün Ethereum, blok zincirini güçlendirmek için iş kanıtı madenciliğini kullanıyor. Geliştiriciler, projenin programlama dilleri olan Solidity veya Vyper'da programlar (akıllı sözleşmeler) yazarlar ve ardından bu kodu Ethereum blok zincirine yerleştirirler.

Tüm düğümler, Solidity ve Vyper'da yazılan akıllı sözleşmeleri çeviren ve blok zincirindeki işlemlerde değişikliklerini gerçekleştiren bir derleyici olan Ethereum Sanal Makinesi'nin (EVM) bir kopyasını tutar. 2016 yılında, bir grup Ethereum kullanıcısı, eski kodu çalıştırmaya devam etmeyi seçerek önerilen bir kod güncellemesini reddetti. Sonuç olarak, Ethereum Classic adlı yeni bir kripto para birimi oluşturuldu.


Proof-of-Stake


Ethereum 2.0'a geçişle birlikte Ethereum, temel işletim sistemini değiştirmeyi ve Proof of Stake (PoS) adı verilen bir sisteme geçmeyi planlıyor. Teminat kanıtı modelinde, minimum 32 ETH'ye sahip olan herhangi bir kullanıcı, bu fonları bir sözleşmede kilitleyebilir ve daha sonra blok zincirine yeni bloklar eklemek için gereken hesaplamaları çözmek için ödüller kazanabilir.


Ethereum Neden Kullanılıyor?


Birçok kripto para biriminin tek bir kullanım durumu oluşturmak için mücadele ettiği bir zamanda, Ethereum, güçlü talebin birkaç farklı aşamasından geçmesi açısından belki de benzersizdir.


Özel Blok Zincirleri


Ethereum'u ilk benimseyenler arasında, 2015 ve 2016'da kavram kanıtı ve Ar-Ge girişimleri oluşturmak için açık kaynak kodundan yararlanan büyük bankalar ve kurumlar vardı.

Ethereum kodunu kopyalamayanlar, mimarisinin bazı kısımlarını kopyalayan ancak yeni bir kripto para birimine ihtiyaç duydukları fikrini ortadan kaldıran Linux Vakfı'nın Hyperledger ve R3'ün Corda'sı da dahil olmak üzere genellikle yaklaşımından ilham aldı. Büyük bankalar ve şirketler, 2017'de kurulmasının amacı birçok özel banka blok zincirini ana Ethereum blok zinciri ile köprü kurmak olan, kâr amacı gütmeyen Enterprise Ethereum Alliance'ı oluşturarak sonunda Ethereum'u daha doğrudan destekleyeceklerdi.


ICO'lar


Girişimciler daha sonra 2017'de Ethereum'a, platformunun yeni kripto para birimleri oluşturarak ve bunları küresel tüketicilere “ilk para teklifleri” (ICO'lar) olarak adlandırılan şekilde satarak kaynak yaratmak için kullanılabileceği teziyle akın edeceklerdi.

ICO'lar, Ethereum'un geliştiricilere, sıfırdan yeni bir kod tabanı oluşturmadan belirteç standartlarını kullanarak blok zincirinin üstünde yeni kripto varlıkları oluşturma yeteneğinden yararlandı. Artık kendi canlı blok zincirlerine ve kripto para birimlerine (Tron ve OmiseGo gibi) sahip olan girişimci projeler, Ethereum'da token olarak başlayacak ve daha sonra yeni teknolojiler sunacak.


DeFi


Ağdaki en son inovasyon dalgası olan merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel finansal hizmetleri kopyalayan protokoller oluşturmak için Ethereum kullanan girişimciler buldu. Bunlar, ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para biriminin yönetimini merkezden uzaklaştıran bir protokol tasarlayan MakerDAO gibi projeleri içeriyor. Diğer DeFi projeleri, borç verme ve borçlanma gibi finansal hizmetleri otomatikleştirmeye ve merkezden uzaklaştırmaya çalışmıştır.


ETH'yi Nasıl Kullanabilirim?


ETH, Ethereum bilgisayarının yerel kripto para birimidir. Birincil işlevi, Gas adı verilen şebeke ücretlerini ödemektir. Gas, ağı çalıştıran yakıttır. Ethereum dünya bilgisayarındaki işlemler ve hesaplama işlevleri için kullanılır, bu nedenle Ethereum'da dapps oluşturmak veya sistemi tam olarak kullanmak isteyen kişilerin genellikle bir miktar Ethereum bulundurması gerekir.

Bunu para birimi olarak kabul eden birçok mağaza da var. WooCommerce ve OpenCart gibi alışveriş sepeti yazılımını kullanan web siteleri, ETH ödemelerini kabul edecek şekilde ayarlanabilir. Ve fatura ödeme hizmetleri, kullanıcıların faturalarını ETH gibi kripto para birimleriyle ödemelerine olanak tanır. Birçok insan, fiyatının zamanla artması umuduyla spekülatif bir dijital varlık olarak tutmak için Ethereum satın alıyor. Teori, Ethereum son derece yaygın olarak kullanılan bir platform haline gelirse, değerini artırabilecek olan Ether token için çok daha fazla talep olacağıdır. Ayrıca, eşler arası ödemeler için basit bir kripto para birimi olarak da kullanılabilir.


Ether Nasıl Gönderilir?


  • ETH'nin aktarılması, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi çalışır;

  • Cüzdanınızda biraz ETH bulundurun. Resmi Ethereum cüzdanı GitHub'dan veya resmi web sitesinden indirilebilir.

  • Alıcının adresini tarayın veya girin. Size hashing uygulanmış cüzdan adresi veya bir QR kodu vermiş olsalar da, seçtiğiniz cüzdanın üzerindeki basit talimatları izleyin ve hemen işiniz bitti.

  • Miktarı girin ve gönderin. İşlem birkaç saniye içinde doğrulanmalı ve bitirdiniz.

Ether'imi Nasıl Güvenli Bir Şekilde Saklarım?


Bir Ether cüzdanı arıyorsanız, seçenek sıkıntısı yoktur. ETH'nizi, diğer Ethereum tabanlı (ERC20) jetonunuzu ve Bitcoin ve XRP gibi diğer popüler kripto para birimlerini tek bir yerde tutmak için yüksek derecede uyumluluk ve çok sayıda seçenek bekleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınız için en iyi Ethereum cüzdanını bulmanın püf noktası, ne istediğinizi bilmektir. Web tarayıcınız aracılığıyla ETH harcamak ve göndermek için kolay bir yol arıyorsanız, bu MetaMask olabilir. Yüksek güvenlik arıyorsanız, bu bir donanım cüzdanı olacaktır. Bir yatırım portföyünün parçası olarak tutmak istiyorsanız, bu Uphold gibi bir şey olabilir.
Kripto Para TR Kurucusu Emre Ata ( LinkedIn hesabı )Emre Ata
Emre Ata
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page