top of page
 • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Injective Protocol (INJ) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2022

İçerikler

 1. 1 Injective Protokolü Anlamak

 2. 1.1 Injective Protokolün Önemli Noktaları

 3. 1.2 Injective: Ürünler ve Teknik Altyapı

 4. 1.2.1 Injective Zincir

 5. 1.2.2 Ethereum Üzerindeki Akıllı Sözleşmeler

 6. 1.3 Injective API Düğümleri

 7. 1.4 Ön Uç Arayüzü

 8. 2 INJ Token

 9. 2.1 Injective Protokol Nasıl Satın Alınır?

 10. 2.2 Injective Protokol Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 11. 3 INJ Satın Alma ve Saklama


Injective Protocol (INJ) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum


Bu DeFi çağında, proje üstüne proje, dünyanın her yerindeki kullanıcılara en yenilikçi ürünleri sunmak için rekabet ediyor. Katman 2 merkezi olmayan değişim olan Injective Protocol, bunlardan biridir. Injective, kripto para türevlerinin ve sınırsız merkezi olmayan finansın potansiyelini ortaya çıkarmak istiyor. Protokol, sürekli takaslar, vadeli işlemler, CDF’ler ve daha fazlası gibi birden fazla kripto ürünü için zincirler arası türev ticaretini destekler. 2018’de protokol, Binance Labs tarafından kuluçka için seçilen projelerin kazananları listesine girdi. Injective, günümüzde çoğu borsanın karşılaştığı yüksek gecikme, verimsizlik ve zayıf likiditeyi çözmek istiyor.


Injective Protocol (INJ) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum
Injective Protocol (INJ) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum


Binance indirim ile hesap aç


Injective Protokolü Anlamak


2018’de başlatılan Injective Protocol, merkezi olmayan ve zincirler arası spot ticaretini ve kalıcı takaslardan CDF’lere, vadeli işlemlere ve daha fazlasına kadar finansal ürünlerin türev ticaretini etkinleştirmek isteyen bir DeFi projesidir. Platform, zincirler arası bir ticaret altyapısını gerçekleştirmek için ‘sabit bölgeleri’ kullanır. Bu ortam aynı zamanda güvenilmez, sansüre dayanıklı, şeffaf ve düşük ücretlidir.


Injective Protokolün Önemli Noktaları


Injective Protokol aşağıdaki önemli noktaları içerir:

 1. Katman 2 merkezi olmayan türev işlemleri: Injective, hızlı, özerk ve şeffaf ticareti destekleyebilir

 2. Alım Satım fırsatları: Injective’de, herkes yalnızca bir fiyat akışı kullanarak kendi seçtikleri bir türev piyasa oluşturabilir ve bu piyasada alım satım yapabilir. Bu, diğer borsalarda bulunmayan alım satım fırsatlarını artırır.

 3. Zincirler arası ticaret: Injective, çeşitli ağlarda çok çeşitli ticaret ve getiri yaratma faaliyetlerini destekler

 4. Topluluk yönetişimi: Injective Protokol topluluk tarafından yönetilecektir – gerçek bir ademi merkeziyetçilik tarzında. Protokolde yapılacak herhangi bir değişiklik veya güncelleme, merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) yapısına dayalı bir oylama ile belirlenecektir.

 5. Likidite madenciliği teşvikleri: Injective kullanıcılar, çeşitli likidite madenciliği havuzları aracılığıyla değer kazanma yeteneğine sahip olacaktır.

Injective: Ürünler ve Teknik Altyapı


Injective protokolü dört temel bileşenden oluşur;

 1. Injective Zincir

 2. Ethereum’da Akıllı Sözleşmeler

 3. API düğümleri

 4. Ön uç arayüzü

Her birine yakından bakalım;


Injective Zincir


Bu, türev ticaretine güç veren ve bir Ticaret Yürütme Koordinatörünü (TEC) ve merkezi olmayan bir sipariş defterini destekleyen merkezi olmayan bir yan zincir çözümüdür. Injective Chain, işlemleri onaylamak ve doğrulamak için bir Tendermint konsensüs mekanizması kullanır.


Zincirde, kullanıcılar iki yolla türevler oluşturabilirler: Injective Vadeli İşlemler Protokolü ve akıllı sözleşmeler. Injective Vadeli İşlemler Protokolü, tüccarların merkezi olmayan kalıcı takaslar ve CFD’ler oluşturmasına, girmesine ve yürütmesine olanak tanır.


Ethereum Üzerindeki Akıllı Sözleşmeler


Belirteç tabanlı bir protokol olarak, Injective, yerel belirteci olan INJ ile karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle, ana protokol etkileşimleri ve belirteç ekonomisi, aşağıdaki gibi çeşitli akıllı sözleşmeler aracılığıyla uygulanır;

 1. Injective Koordinatör Sözleşmesi: Emirleri ve Injective türev işlemlerini hem Ethereum hem de Injective Zincir üzerinde uygular

 2. Stake Sözleşmesi: Belirteç ödülleri, delege seçimi ve yönetişim gibi temel işlevleri yönetir

 3. Injective Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Yatırımcıların piyasada kalıcı takas sözleşmeleri oluşturmasına ve ticaret yapmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeler

 4. Injective Köprü Sözleşmeleri: Injective Zincir ve Ethereum ağı arasındaki bilgi akışını yöneten bir akıllı sözleşmeler paketi

 5. Injective Token Sözleşmesi: INJ token için bir ERC-20 sözleşmesi

Injective API Düğümleri


Injective’ın API düğümleri iki şeyden sorumludur: işlem aktarma hizmetlerini desteklemek ve protokolün veri katmanı olmak.

 1. İşlem Aktarma Hizmeti – Bu, işlemleri formüle eden ve bunları Injective Zincire ileten bir araçtır. Ayrıca stake etme, oylama ve yönetişim gibi işlevleri de basitleştirir.

 2. Veri katmanı – API düğümleri ayrıca harici istemcilerin protokolle etkileşime girebileceği bir veri katmanı görevi görür.

Ön Uç Arayüzü


Injective protokolü tamamen merkezi değildir, yani bireyler ve şirketler bunu izinsiz bir şekilde kullanabilir. Injective, bunu yapabilecekleri kolay bir ön uç arayüzü sağladı.


INJ Token


INJ, Injective ağı için yerel belirteçtir. Aşağıdakileri içeren birkaç rol oynar;

 1. Protokol yönetişimi: INJ belirteci bir yönetişim mekanizması olarak kullanılacaktır. Token sahipleri, bir DAO yapısı aracılığıyla projenin geleceği, ağ parametreleri ve protokol yükseltmeleri hakkında oy kullanabilecekler.

 2. Deflasyon mekanizması: INJ tokeni, deflasyonist bir önlem olarak, piyasaya taşmaması için periyodik olarak geri alınacak ve yakılacaktır.

 3. Teminat desteği: INJ, protokolün türev ticaretinde sabit paralara alternatif olarak kullanılabilir ve ayrıca kullanıcılar faiz kazanmak için jetonları kilitlediğinde bir teminat desteği olarak kullanılabilir.

 4. Teşvik mekanizması: INJ belirteci, katılımcıları ağın fikir birliğine katıldıkları için ödüllendirmek için kullanılır

 5. Güvenlik Kanıtı (PoS): Düğümler INJ’de pay aldığında ve ağı güvence altına alan ağ konsensüsüne katılma hakkını elde ettiğinde, blok ödülleriyle ödüllendirilirler.

Injective Protokol Nasıl Satın Alınır?


Injective Protokol satın almayı basitleştirmek için hem fiat hem de kripto para birimini destekleyen bir borsa arayın.

 1. INJ’yi destekleyen bir borsada hesap açın.

 2. Popüler seçenekleri karşılaştırmak için tablomuza atlayın – çoğu borsanın kaydolmak için bir e-posta adresi, telefon numarası ve kimlik belgesi gerektirdiğini unutmayın.

 3. Hesabınıza para yatırın.

 4. Injective Protokol satın almak için hesabınıza bir banka havalesi ile para yatırın, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapın veya bir kripto cüzdanından kripto para birimi yatırın.

Injective Protokol satın alma işleminizi tamamlayın ve ardından INJ’yi saklamak için en iyi cüzdanı bulun.


Injective Protokol Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kripto para birimlerine yatırım yapmak riskli olabilir, bu nedenle ilgili riskleri anlamanız önemlidir. INJ jetonlarını satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler;

 1. Arz: Başlangıçta, INJ madeni paralarının arzı 100 milyon jetonla sınırlandırıldı. Injective Protocol web sitesine göre, INJ tokenleri için enflasyon hedefi başlangıçta %7’dir ve zamanla %2’ye inecektir. Zamanla, INJ tokenlerinin toplam arzı, geri alımlar ve yanmalar nedeniyle ilk arzdan daha az olabilir.

 2. Staking: Mart 2021’de Injective Protocol, INJ sahiplerinin ödül kazanmak için INJ jetonlarını kilitlemelerine olanak tanıyan Equinox Staking’i başlattı. INJ belirteçlerini staking için temel yıllık yüzde getirisi (APY) %15’tir, ancak Injective Protocol bloguna göre %29’a kadar kazanabilirsiniz.

 3. Kılıfları kullanın. Staking dışında, INJ tokenleri için diğer kullanım durumları arasında protokol yönetimi, değişim ücreti değeri yakalama, türev teminatlandırma ve likidite madenciliği yer alır.

INJ Satın Alma ve Saklama


INJ tokenini Binance, HotBit, Poloniex, DCoin, Uniswap (V2), VCC Exchange ve Pancake Swap dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok borsada bulabilirsiniz. Belirteç USDT, BTC, BNB, BUSD ve WBNB ile bir piyasa çifti olarak listelenir.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505Binance indirim ile hesap aç

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page