• Emre Ata

IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


IOTA, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmış kripto para birimidir. IOTA kripto para birimi, IoT üzerindeki hizmetler için ücretsiz, verimli mikro ödemeler sağlamak için blok zincirine bağlı olmayan teknolojiyi kullanır. Bir blok zinciri üzerinde çalışmak yerine IOTA, karışma sistemi olarak bilinen kendi benzersiz altyapısında çalışır. Pek çok insan, büyük ölçüde modüler ve ölçeklenebilir yapısı nedeniyle, karışıklığın önümüzdeki yıllarda blockchain'in halefi olabileceğine inanıyor. IOTA'nın misyonu, blok zincirinin sorunlarını ve verimsizliklerini çözmekti. İster yavaş işlem tamamlama süreleri, ister çok yüksek ücretler, ister en güçlü, kaynak ağırlıklı kullanıcılardan oluşan bir kolektif etrafında belirli blok zinciri ağlarının artan merkezileştirilmesi olsun, IOTA, IoT için yeni nesil merkezi olmayan, izinsiz sistem olarak hareket etmek için karışıklık geliştirdi. Tangle, esasen Bitcoin gibi blockchain tabanlı kripto para birimlerinin karşılaştığı işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözen bir Directed Acylic Graph (DAG) 'dir. Gönderenlere bir iş kanıtı kullanarak işlemlerini yapma ve doğrulama yetkisi vererek, madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak IOTA ağını tamamen merkezden uzaklaştırır. IOTA, 2015 yılında David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov'dan oluşan bir ekip tarafından kurulduğunda başladı. Popov, Serguei ve Ivancheglo, benzersiz Tangle sisteminin arkasındaki matematik ve programlamanın tamamlanmasına yardımcı oldu. David Sønstebø proje lideridir.IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
IOTA Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


IOTA Nasıl Çalışır?


Bitcoin (BTC) ve Ethereum'un (ETH) aksine, Iota bir blok zinciri üzerine inşa edilmemiştir. Bunun yerine, 'Tangle' adı verilen bir veri yapısını kullanan bir tür dağıtılmış defterdir. Karışıklık, madencilere dayanmayan ve blokları veya zinciri olmayan bir 'Yönlendirilmiş Asiklik Grafik'e veya DAG'ye dayanmaktadır.


Bunun yerine, bu fikir birliği mekanizması, her katılımcının yeni bir işlem yaptığında rastgele seçilmiş iki önceki işlemi onaylamasına dayanır. Bu nedenle, her kullanıcı, defterin mevcut durumu hakkında fikir birliğine varma sürecine aktif olarak katılır. Bu ayrıca, yeni katılımcılar katılırken ağın daha hızlı ve daha güvenli hale gelmesi gerektiği anlamına gelir.


IOTA, herkesin ağ üzerinde kendi projelerini oluşturmasına izin veren açık kaynaklı bir protokoldür. Bugüne kadar yüzlerce proje açıklandı. Diğer birçok kripto para biriminin aksine, IOTA madenciliğe tabi değildir. Bunun yerine, tüm belirteçler, genellikle 'Genesis' olarak adlandırılan Tangle'ın ilk işleminde oluşturuldu. Bu, IOTA ICO'su sırasında meydana geldi.

Toplamda 2.779.530.283 token var ve arz sonsuza kadar sabit kalacak. IOTA coinleri ücretsiz olarak temin e