top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır?

Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır?


Selamlar Kripto para TR takipçileri, bugün sizlere kripto para sektöründe AYI Sezonu yaşanırken nasıl yatırım yapılabileceğinden bahsedeceğim. Özellikle yeni bir yatırımcıysanız ve ayı sezonu içerisinde kripto sektörüne giriyorsanız çok şanslı olabilirsiniz. Bitcoin ve sisteme bağlı olan diğer altcoin ve kripto paraların fiyatlarının dibe vurduğu bu sancılı dönem yatırım yapabilmek için çok iyi bir fırsattır. Birçok yatırımcı adayı Google'da '' Ne zaman kripto para alınır? '' şeklinde arama yapmaktadır. Dünya devi Binance borsasında bir hesabınız yok ise makalemizdeki %20 komisyon indirim kodu ile bir hesap açabilirsiniz. Gezegendeki en iyi kripto paralar bu borsada listelenmiş durumdadır, en yüksek hacimli oranlara buradan erişebilirsiniz. Ayı sezonu kimileri için zenginliğe giden yoldur, kimileri için ise büyük bir yıkım anlamına gelmektedir. Ayı sezonunda ucuz fiyattan satın aldığınız kripto para, boğa sezonu başladığında %100 veya üzeri oranlarda değer kazanabilir, bu yüzden 2013 yılından beri bu sektörde olan yatırımcılar servetlerine servet katmaktadır. Bu makalemizde bendeniz Emre Ata 3.5 yıllık deneyimlerimi siz değerli Kripto Para TR takipçileri ile paylaşacağım.


Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır?
Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır?

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U


Binance Futures vadeli %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505


Öncelikle Ayı sezonu nedir?


Kripto para dünyasında Ayı sezonu ile tabir edilen dönem, kapital ve para babalarının, büyük balinaların kar almak için satış yaparak piyasadan çıkış yaptığı dönemdir. Bu dönemde Bitcoin ağırlıklı olarak çoğu altcoinden kar alınarak çıkış yapılır ve nakite geçilir. İçerde kalanın canı yanar, kar alıp çıkan için bayram başlar.


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır?


Şimdi sizlere Ayı sezonu başlangıç ve bitiş dönemi hakkında bilgiler vereceğim. Bitcoin üzerinden gidelim. Birçok kişi hatırlar, 2017 - 2018 yılını, Bitcoin'in benimde dahil birçok kişinin hayatına girdiği o dönem. 2010'lu yılların başlarında kulaktan kulağa veya küçük adımlarla tüm dünyaya yayılan bu sistemden haberdar olanlar risk alarak veya şans eseri, veya herhangi bir forum sitesinde, alışveriş mağazasında ne olduğunu bilmeden ücretsiz, airdrop olarak ilk Bitcoinlerini almışlardır. Bundan yıllar önce Bitcoin ile bir video dosyası veya herhangi birşey satın alarak bunu hesabında unutan kişiler, veya direkt olarak sistemin içerisinde olan arkadaşından dijital dosya olarak Bitcoin alan kişiler. Hatırlarsınız bu insanlar 2017 döneminde bir anda zengin oldular. Peki nasıl?


Burada gördüğünüz tabloda coinmarketcap web sitesinde Bitcoin'in geçmiş yıllardaki verilerini görüyoruz.


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 1
Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 1

Dikkat ettiyseniz 06.05.2013 tarihinde bitcoin fiyatı 112.3 USD olarak görünmektedir. 2017 - 2018 dönemine kadar uzun yıllar küçük inişler çıkışlar yaşanmıştır, ama sosyal medyanın hayatımızda ciddi bir yer tutması kaçınılmaz olunca, bitcoin sistemide daha çk kişiye ulaşmaya başlamıştır. Size bu yükselişin nasıl olduğunu şimdi örnek ile göstereceğim.


2018 Senesinde Ayı sezonunu bitiren hamle neydi? Bunun cevabı çok ama çok net. Bu sektörde gelecek gören girişimciler ve teknoloji öncüleri gerekli algı ve reklam politikasının başarılı olduğunu düşünerek büyük yatırımlar ile Bitcoin satın aldılar. Tıpı bir havuzda para toplamak gibi.


Tam olarak şu kırmızı ile işaretli dönem arasında o dönemin en büyük yatırımları ile Bitcoin ve diğer altcoinlerden satın alındı.


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 2
Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 2

Bu dönemde Bitcoin bir anda zirve yaptığında, bu durum için güzel bir pazarlama veya reklam bütçesi ayrılmış olmalıydı, hatırlayanlar vardır neredeyse sosyal medyada birçok fenomen, kripto para ile ilgisi alakası olmayan kişiler, en önemlisi haber kaynakları ve medya Bitcoin'in yükselişinden bahsediyordu. Kolay para kazanma amacı ile durumun ne olduğunu bilmeden, sisteme hakim olmadan, ayı boğa sezonu nedir araştırmadan binlerce kişi belki de milyonlar yeni açılmış veya son 2 sene içerisinde tam olarak bu dönem için kurulmuş kripto para borsalarından şuursuzca Bitcoin almaya başladı. İnsanlar Facebook, instagram ve diğer sosyal meyda platformlarında 3000 dolardan 17000 dolara bir anda ulaşan bu cevherden daha fazla alınması ve daha da artacağı konusunda diyaloglar kurmaya başlamışlardı. Sonuç olarak insanlar hızlı bir şekilde Bitcoin satın almaya başladı. Bankalardan kredi çekenler, eş dosttan borç alanlar, tefeciden borç alanlar, annesinden, babasından para alanlar, evini veya arabasını satarak 1 ay içerisinde zengin olma hayali kurarak yatırım yapanlar, bunların hepsi bilinçsiz bir şekilde yapıldı o dönemde. Peki sonra ne oldu?


Sistemin aktif demirbaşları, bundan önceki 5-6 sene içerisinde bir poker masasında kendilerinin paralarını almışlardı, ama bu sefer çok büyük bir organizasyonda birçok yeni oyuncu sisteme girmişti. Bitcoin'i 3000 dolardan satın alanlar, 9000 veya 10000 dolara çıkış olduğunda satarak çıkmışlardı. Ama sistemin asıl demirbaşlarının planları farklıydı, tüm dünyada dönen reklam, sosyal medya ve haber fırtınası artık azalmıştı, yatırımını yapan yapmış markete giriş azalmıştı. Bunu analiz eden market devleri, acımasızca, duygusuz bir robot gibi ellerindeki coinleri satarak nakite dönmeye başladılar, bunun beraberinde bitcoin hakkında daha önce insanları sisteme çekmek için kullanılan sosyal medya ve haber sistemleri bu sefer insanları ellerindeki malları satarak çıkmaya zorlayacaktı. Peki büyük market devleri piyasadan çıkınca ne mi oldu?


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 3
Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 3

Tabloda görmüş olduğunuz gibi, 6 aylık bir süreç içerisinde piyasayı kan götürdü. Batanlar, malda kalanlar, kriz geçirenler, intihar edenler ve birçok drama bu dönemde yaşandı. Malı pahalıdan yeni yatırımcılara satanlar, hele ki en başından beri elinde altcoin ve bitcoin bulunduranlar milyoner olarak nadas dönemine geçtiler. Ve bu dönemden sonra yeniden yapılanma dönemi başladı, işte biz bu döneme kripto para sektöründe ayı dönemi diyoruz. Grafikte gördüğünüz gibi zirve görüldükten sonra bir çakılış var, sonra yavaş yavaş 6 ay içerisinde geminin terk edilişi, yine yükselir ümidi ile tekrar para bulup satın alanları yolmak için yapılan yalancı yükselişler ve ardından yeniden dip bölgeye geliş.


Bir sonraki boğa yani yükseliş dönemine kadar fud, fomo ve durgunluk ile geçmekte olan bu dönem tam anlamıyla ayı sezonudur. Bu adımdan sonra yeniden yapılanma başladığında piyasaya yeterli miktarda yatırımcının girmek üzere olduğu analiz edilinceye kadar bu sistem bu şekilde durgun seyreder. Ayı sezonunda yatırımın nasıl yapılır bunu anlamak için bu satırları ve bu deneyimleri okumanız gerekiyor. Çünkü bir sistemi ve yaşanmışlıkları anlamadan o sistemden para kazanmanız pek mümkün değildir.


Gezegenimizde Bitcoin popüler hale gelip, insanları cezbetti, birilerine kazandırdı ama çok fazla can yaktı, işte bu dönemden sonra mega ultra süper boğa sezonu 60k+ üzeri yükseliş nasıl geldi? Şimdi buna değineceğiz.


Kripto Para AYI sonrası Boğa dönemi ve yatırım


2017- 2018 dönemi Boğa sezonu ve Ayı'nın başlangıcını sizlere yukarıda anlatmaya çalıştım. Bu dönemden sonra insanların %80'i ağızlarına Bitcoin adını almamaya yemin etmişlerdir. Ama sistem kölelerini veya avlarını kolayca öldürmez. Bu dönemde bu yükseliş ve çıkış dünya devlerininde dikkatini çekti, birçok kapital ve yatırım kapitalisti Bitcoin'de ve altcoinlerde yaşanan bu devasa nakit giriş çıkışı karşısında hayran kaldılar. Bu evrede birçok toplantı, birçok girişim, birçok etkinlik düzenlendi. Bu sisteme ilgili olan ve bu pastadan pay almak isteyen yüzlerce akıllı beyin blockchain, Bitcoin ekosistemlerini araştırmaya başladılar. Bugün sağda solda fenomen olarak veya büyük bir coin şirketinde çekirdek kadroda görmüş olduğunuz o kişilerin %90'ı işte tam olarak bu dönemde bu toplantılara veya etkinliklere katılan insanlardır. Tahmin bile edemeyeceğiniz kişiler arasında görüşmeler, dünya liderleri arasında toplantılar yapıldı. Eski usul borsa sistemine yatırımcı çekebilirsiniz, ama yeni bir heyecan yaratıp, hikayeler ve vaatler ile beslerseniz mükemmel şekilde vergi veya hizmet bedeli alabileceğiniz bir sektör oluşturursunuz.


Bu dönemde sistem, bugün ilah olarak veya başarılı geliştirici olarak kabul edilen birçok sistem emekçisinin yetişmesine vesile oldu. 2018 ile 2021 yılları arasında sistematik bir şekilde en önemli özelliği unutmak olan insanoğlu için yeni bir setup hazırlandı. 2 yıllık bir nadas süreci sonunda bu sefer daha büyük devlerin, yatırım kapitalistlerinin ve para babalarının hatta devletlerin topa girmesiyle muhteşem bir reklam ve tanırım furyası başladı. Ne de olsa bu sisteminde eski tip sistemlerle benzerlikleri var, bir arsa değerlenecek diye yatırım yaparsınız, ama değerlenmez, ve paranız çöp olur. Bu sizin kendinizi toparladıktan sonra yeni bir arsa satın almanıza engel değildir.


2021 öncesi ayı döneminde sistem artık daha sağlam bir hal aldı, yepyeni borsalar, daha güvenli yatırım olanakları, başlayan regülasyonlar azalan hack olayları. Eskiler bilirler pek değinmek istemedim, bu sistem bu kadar denetlenir olmadığı zamanlarda hack üzerine hack olayı yaşanıyordu. Hani bugünlerde Çin kafasına göre Bitcoin madenciliği yasaklıyor da Bitcoin düşüyor veya Trump saçını düzeltiyor da Bitcoin düşüyordu ya, o dönemler sistem bu kadar popüler olmadığı için kendi kendilerini yolan sistem aktörleri vardı. Bu dönemde yine haber sistemleri, her gün izlediğimiz tv kanalları bile kripto paralara yer vermeye başladı, kısaca vurgun için zemin hazırlanmaya başladı. Bu adımdan sonra ise Bitcoin ve altcoinler zirve yaptı, bu sefer daha güçlü bir reklam, pazarlama stratejisi ile, her ülkede her tv kanalı, her ekonomi kanalı, haber web siteleri insanların telefonlarına bildirimler düşürdü. ve neticesinde gemiye binen insan topluluğu tamamlanınca tekrar kar aldılar.


Bu süreçten sonra bir yükseliş daha geldi, normalde ayı sezonu 1 veya 2 sene sürecekti, bu sefer daha çok para sisteme girdiği için yeni giriş yapanlar çıkamadı bir sıkışma oldu. Tam bu sırada covid 19 salgını patlat verdi. Bu süreçte dünyada ekonomi durdu, ticaret işleyemez hale geldi, ABD bankası her 10 yılda 1 kez piyasaya ve gelişmekte olan ülkelere ucuz ucuz verdiği ABD dolarını daha fazla basarak tüm dünyaya dağıttı. Bu paralar sizce nerelere gitti? Birçoğu tabii ki kripto para sektörüne aktı. Bu yüzden muhteşem bir erken boğa sezonu daha yaşadık. Ardından gelen Rusya - Ukrayna savaşı haberleri, Avrupa'da ki enerji krizi, Luna'nın çöküşü ile kar alan çıktı, içerde kalan içerde kaldı.


Kripto Para Ne zaman alınır?


Artık makalemizde bu satırlara geldiyseniz ayı sezonu ve boğa sezonu hakkında bilgilere sahipsiniz, sistemin nasıl işlediğini biliyorsunuz en azından fikriniz var. Şimdi Bitcoin değil sıradan bir altcoin üzerinden ayı, boğa sezonu çizelgesi görelim ve ne zaman yatırım yapılabileceği konusunda fikir sahibi olun.


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 4
Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 4

Evet, grafikte görmüş olduğunuz gibi Ethereum için ne zamanlar yatırım yapılabilir örnekler ile görüyoruz. Her altcoin için yatırım yapılabilir mi? Tabii ki burada deneyim, tecrübe ve güvenilirlik devreye giriyor. Birçok proje 6 veya 10 ay ömürlük olabilir, veya 15 ay. Bu tür projelerde ilk önce yatırımcılar belirlenir ( Bunlar genellikle balinalar olur ) Bir proje lideri borsalarla anlaşma yapar, ve para listelenir, tohum satış dönemine denk geldiğiniz ve özel satış olarak listelenecek coinden alacak biriyseniz zaten bu makaleye uğramazsınız, bunu yakalamak çok zordur. Proje veya bir altcoin için yatırımcı olmak dına kurulmuş launchpool tarzı web siteleri mevcuttur ama buraların %80'i paranızı kaptırmanız için müthiş sahte projelerin yer aldığı ortamlardır. Lafı uzatmayayım, bir altcoin hazırlanır, litepaper, whitepaper, yol haritası hazırlanır, şahane bir web sitesi kurulur sonra bu coin x bir borsada listelenir. Bu adımdan sonra balinalar veya coinin arkasındaki yatırımcılar çok kısa bir sürede coin henüz trend olmadan, duyulmadan bir anda bu paraya girerler ve ucuza satın alarak pahalıdan satış emirlerini dizerler. Bu adımdan sonra reklam ve pazarlama başlar, sosyal medya da veya web sitelerinde para ile satın alınmış veya sosyal medyada trend neyse onun hakkında yorum yazan insanlardan şunları duyarsınız, şu coin uçacak, şu coin çok yükselecek, yok efendim grafik şunu gösteriyor, yok efendim dominans, yok efendim trend. Bu haberleri gören binlerce kişi bahsettiğim balinaların olduğu coini satın almaya başlarlar, yeteri kadar pahalı mal satışı olduktan sonra coin alıcıların elinde kalır, ilk fud döneminde yani piyasaları etkileyecek global bir sıkıntı durumunda panik satışı başlatılır. Neticesinde sizler coini pahalıdan alarak içerde kalmış olursunuz, %60 %80 zarara girersiniz ve coinin yükselmesini beklemek zorunda kalırsınız. Piyasaya yeni giren kişilerin %60'ı zararına satış yaparak çıkarlar.


Bunca detayı neden anlattım? Eğer siz ayı sezonunda sahte bir projeye girmişseniz, arkasında balinaların olduğu, malı zaten pahalıdan insanlara satmış bir projeye girmişseniz ayı sezonu sonunda boğa başladığında pek bir yükselme beklememelisiniz. Bu adımdan sonra olacak tek şey, katilin olay yerine geri dönmesi gibi bir durumdur. Boğa başlayınca yalancı bir yükseliş yaparlar, sizde paranızı daha hızlı kazanmak için destek eklemesi yaparsınız ve sonrası yine hüsran olur. Bu yüzden ayı piyasasında Bitcoin ile orantılı olarak yükselmiş ve çakışmış, likidite ve yatırımı fazla olan, geleceği olan, dev borsalarda yüksek hacime sahip altcoinlere yatırım yapmış olmanız gerekir.


Örnek verelim:


Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 5
Kripto Para Ayı sezonunda yatırım nasıl yapılır 5

Cardano ( ADA ) üzerinden örnek veriyorum. Bu coinin ilk yatırımcılarından değilseniz, aktif ayı sezonu sırasında popülerliğini koruyan bir altcoin olduğu için 0.26 cent ile Cardano'ya yatırım yapmış olsaydınız, boğa sezonunda Cardano 3 dolar veya 2.5 dolar seviyesine geldiğinde gayet güzel kazanım elde edecektiniz.


İşte ayı piyasasında yatırım yapmak veya kazanmak için yapılması gereken şeyler bunlar olabilir. Yaşayan bir proje bulmak, hacmi yüksek ve yol haritasından sapmamış, kendini geliştiren, aktif ekibi bulundan bir projeye yatırım yapmak. Yalan ve gerçek haberleri analiz etmek. Bunları bir araya getirdiğinizde kripto para ayı sezonu yatırım nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.


Bu satıra kadar gelerek deneyim ve analizlerimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu satıları okuduysanız belki de en az 30 bin dolarlık deneyim satın almış olabilirsiniz. Siz değerli Kripto Para TR okurları için makalelerimiz devam edecektir.


Sizde yatırım yapmak için kripto para hesabı açmak istiyorsanız, safu ( safu: hacklenmelere karşı para koruması ) fonuna sahip web sitemize özel %20 Komisyon indirimi ile Binance Global borsasına şimdi kayıt olabilirsiniz. Buraya tıklayın.


Video yakında eklenecektir.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U


Binance Futures vadeli %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505


Not: Bu yazıda anlatılan bütün analizler ve bilgiler bilgilendirme amaçlıdır kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kaynak göstererek bile olsa, başka bir web sitesi, forum veya videoda izinsiz yararlanılamaz. Herhangi bir telif sorunu analiz edildiğinde Hukuk departmanımız gerekeni acımasız ve kararlılıkla yapmaktan çekinmeyecektir.


Kripto Para TR, Cryptocurrency USA, kurucusu Emre Ata.


Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır? 2
Kripto Para ne zaman alınır? Ayı sezonu nedir? Nasıl yatırım yapılır? 2


Saygılarımla

49 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page