• Emre Ata

Monero Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

Monero Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Monero, XMR sembolü, 18 Nisan 2014'te "thankful_for_today" takma adıyla çalışan bir Bitcointalk forum kullanıcısı tarafından kuruldu. Başlangıçta "Bitmonero" olarak adlandırılan proje, kod tabanlarını kullanan ByteCoin ve CryptoNote protokollerinin yeni bir lansmanıydı.

ByteCoin ve dayandığı CryptoNote teknolojisinin kusurları olmasına rağmen, o zamanlar mevcut olan en iyi gizlilik çözümlerinden biriydi ve daha sonra birçok geliştirici ve araştırmacının ilgisini çekti. CryptoNote’un yaratılmasından kısa bir süre sonra çekirdek ekip, projeyi topluluğun geri kalanının katılmadığı şekillerde devam ettirmek isteyen orijinal yaratıcısından ayırdı. Monero, zayıf madencilik kodu, nispeten zayıf gizlilik ve diğer birçok sınırlama ile piyasaya sürüldü. Yıllar geçtikçe Monero, protokolünü daha sağlam hale getirmek için geliştirdi. Monero, daha iyi gizlilik için RingCT'yi ekledi, minimum halka boyutlarını belirledi, bir güvenlik açığı yanıt süreci oluşturdu.


Şimdi Monero, blok zincirindeki en büyük açık kaynak topluluklarından birini oluşturmayı başardı ve gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek için sürekli iyileştirme zihniyetini geliştirdi. Bitcointalk forumundaki mütevazı başlangıcından bu yana, piyasa değeri açısından kendisini en iyi 10 kripto para birimi arasında saymak için sıralamalarda yükseldi ve belki de bugüne kadarki en başarılı gizlilik parası. Peki, geliştiriciler, ekip üyeleri ve daha geniş topluluk, Monero'nun bu kadar başarılı bir proje olmasına nasıl katkıda bulundu?Monero Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
Monero Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Geliştiriciler ve Topluluk


Monero, en aktif geliştirme ekiplerinden ve topluluğundan birine sahiptir. Monero, birleştirme taleplerini yöneten ve temel topluluk altyapısını koruyan kayıtsız bir kuruluş olan Çekirdek Ekip tarafından yönetilmektedir. Çekirdek Ekip tartışmalara katılsa ve vizyonun belirlenmesine yardımcı olsa da, tek taraflı kararlar vermezler. Kararlar genellikle GitHub sorunlarında alınır, GitHub istekleri ve IRC toplantılarını alır.


Topluluk, işleve göre yarı özerk çalışma grupları halinde organize olur. Örnekler arasında Topluluk Çalışma Grubu, Araştırma Laboratuvarı, Kötü Amaçlı Yazılım Müdahale Çalışma Grubu, Yerelleştirme Çalışma Grubu ve Sosyal Yardım Çalışma Grubu sayılabilir. Kullanıcılar, mevcut çalışma gruplarına katılmaya veya kendi çalışma gruplarını kurmaya teşvik edilir. Monero projesinin yardıma ihtiyaç duyduğu iş sıkıntısı yok! Kullanıcılar ve geliştiriciler, Monero StackExchange ile ilgili soru sormaya teşvik edilir. Monero, yalnızca Bitcoin ve Ethereum'un arkasında, herhangi bir kripto para biriminin üçüncü en aktif StackExch