top of page
 • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

MovieBloc (MBL) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2022

İçerikler

 1. 1 MovieBloc Nedir?

 2. 1.1 Mevcut Film Endüstrisinin Sorunları

 3. 1.1.1 1) Oligopol ve Dikey Entegrasyon

 4. 1.1.2 2) Birkaç Finansman Fırsatı

 5. 1.1.3 3) Gelir Sorunları

 6. 1.1.4 4) Gelir Paylaşımında Şeffaflık Eksikliği

 7. 1.1.5 5) Film Dağıtımına İlişkin Sınırlar

 8. 1.2 MovieBloc’un Çözümleri

 9. 1.2.1 Film Endüstrisini Merkezsizleştirin

 10. 1.2.2 Yaratıcıları Destekleyin

 11. 1.2.3 Garantili Karlar

 12. 1.2.4 Şeffaf Ödüller ve Tüketici Bilgileri

 13. 1.2.5 Dünya Çapında Ekran

 14. 2 MBL’yi Satın Alma ve Saklama

MovieBloc (MBL) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum


Film endüstrisine güçlü kapı bekçileri hakimdir. Bu kapı bekçileri sadece parayı değil, aynı zamanda yayın süresini de kontrol eder. Bu kurulumda, küçük, bağımsız film yapımcıları ve izleyiciler işin kısa ucunu alıyor. Ve “ana akım” film yapımcıları bile dezavantajlı durumda çünkü yalnızca ticari bir amaca hizmet eden içerikler üretebiliyorlar. Ve izleyiciler bu kısıtlamalar olmasaydı neler olabileceğini asla göremezler. Bu son derece kusurlu olay durumunun çözümü, her katılımcıyla ilgilenen merkezi olmayan bir film ve film ekosistemidir. Blok zincirinde, sektörde “kim kimdir”e dayalı bir ayrımcılık yoktur. Herkes adil bir atış yapar. MovieBloc tam da bunu başarmak isteyen bir proje. Bu yazıda, mevcut film ve film endüstrisindeki tüm yanlışları ve MovieBloc’un bunu nasıl düzeltmeyi önerdiğini ele alacağız.


MovieBloc (MBL) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum
MovieBloc (MBL) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Binance indirim ile hesap aç


MovieBloc Nedir?


MovieBloc, film deneyimini demokratikleştirmeyi amaçlayan bir blok zinciri çalışmasıdır. Hem içerik oluşturucular hem de izleyiciler için bir kazan-kazan senaryosu oluşturmayı amaçlar. İçerik oluşturucular hak ettikleri geliri elde edecek ve izleyiciler geniş ve zengin içerik çeşitliliğine erişebilecek.


MovieBloc, film ekosistemi için önceki merkezi olmayan çabalardan çok daha fazla yol kat etti. Bu projeler, aracıları ortadan kaldırmaya ve içerik oluşturucular ile tüketiciler arasında doğrudan dağıtım kanalları oluşturmaya odaklandı. MovieBloc formülü, içerik oluşturuculara tüm süreçte daha fazla rol ve katılım sağlayacaktır. İçeriklerini izleyicilere tanıtabilecek ve dışa aktarabilecekler. Ve sadece yaratıcılar ve izleyiciler katılımcı olmak yerine, çevirmenler, eleştirmenler, tasarımcılar vb. gibi diğer katılımcılar da ekosistemin bir parçası olacak.


Mevcut Film Endüstrisinin Sorunları


MovieBloc ekibi, mevcut film endüstrisi ile blok zinciri teknolojisi ile çözmeye karar verdikleri çeşitli sorunları tespit etti. MovieBloc’un sağlamak istediği çözümlere bakmadan önce bu sorunların bir anlık görüntüsünü alalım.


1) Oligopol ve Dikey Entegrasyon


Mevcut film ve film endüstrisi, aynı eski üç dikey katmanla karakterize edilir: üretim, dağıtım ve sergileme. ABD gibi ülkelerde, birkaç holding bu dikeylere bu şekilde hükmediyor ve gelecek şirketlerin şansı çok az. Aynı şekilde, izleyiciler bu büyük holdinglerin dahil olmamayı tercih ettiği içerikleri asla tüketemezler. Bu, birkaç güçlü varlığın izleyicilerin çok çeşitli içeriğin keyfini çıkarma hakkını inkar ettiği ve bu tür içeriğin yapımcılarının asla izleyicilerle bir şans yakalayın.


2) Birkaç Finansman Fırsatı


Yukarıda bahsettiğimiz holdingler tek bir şey tarafından yönlendiriliyor – gişe rekorları kırıyor. Bu nedenle, yönetmenler ve yaratıcılar, ticari merkezli fikirleri film içeriğine dahil etmelidir. Bu, film yaratıcılarının ifade özgürlüğünü engeller ve sanatlarını kısıtlar. Film piyasası da aynı standartlaştırılmış kavramlarla dolup taşıyor. Film yapımcıları bağımsız yola giderlerse, bunu düşük bütçeli bir filmde yapmak zorundalar. Ve film tamamlandığında, ekranları güvenceye almanın zorluğu ve sınırlı pazarlama kaynakları nedeniyle kârlılık garanti edilmez.


3) Gelir Sorunları


Yine filmler bağımsız yola girdiğinde, film festivalleri dışında başka yerlerde oynatılmaları son derece zordur. Talep üzerine video (VOD) hizmetleri, başka bir potansiyel karlılık yoludur. O zaman bile, bağımsız filmler gişe rekorları kıranlarla rekabet ediyor. Ayrıca, gelir paylaşımı anlaşmaları söz konusu olduğunda, bağımsız filmlerin pazarlık gücü daha zayıftır.

Başka bir para kazanma yolu olan YouTube, bir kanalın içerikten para kazanmaya uygun olması için yıllık en az 4.000 saat izlenme süresine ve 1000’den fazla aboneye sahip olmasını gerektirir. Bu koşullarla, bağımsız filmler YouTube’a ücretsiz olarak içerik yükler ve portföylerinden adil bir kazanç elde etme şansı çok fazla olmaz.


4) Gelir Paylaşımında Şeffaflık Eksikliği


Film satış raporlarının doğruluğunu doğrulamak zor. İndirimler, pazarlama veya hedef kitlenin yapısı (ör. cinsiyet ve yaş) gibi şeylerden gelirin etkilenip etkilenmediğini ve ne kadar etkilendiğini açıklayamazlar. Bu doğrulama eksikliği, endüstri için kötü bir rap yaratıyor. İçerik üreticileri kitle bilgisine sahip olmadığı için bu tür kitlelere en uygun içeriği oluşturamazlar.


5) Film Dağıtımına İlişkin Sınırlar


Görünüşe göre her yerde bulunan çevrimiçi akış hizmetlerine rağmen, dağıtım yapısı merkezi olmaya devam ediyor. Bu, daha küçük ve bağımsız filmlerin daha geniş, küresel pazara erişmesi için bir engel oluşturuyor. Her yıl dünyanın her yerindeki film festivallerinde kaliteli çalışmalarıyla tanınan film yapımcılarımız var. Ancak merkezi bir dağıtım mimarisi sayesinde bu film yapımcıları içeriklerini sınırların ötesine taşımakta zorlanıyor.


MovieBloc’un Çözümleri


Film Endüstrisini Merkezsizleştirin


MovieBloc, her katılımcıya doğru ve hak edilmiş ödüllerin verildiği şeffaf bir ekosistem yaratacaktır. İster yaratıcı, ister izleyici, eleştirmen, tasarımcı, küratör olun – rolünüz ve ekosisteme katkınız için ödüllendirilirsiniz.


Yaratıcıları Destekleyin


MovieBloc, kaliteli filmleri ve yetenekli film yapımcılarını keşfetmek için blok zinciri tabanlı film festivalleri düzenleyecek. Bu festivaller her üç ayda bir gerçekleşecek ve yarışma kazananları 10.000 $ ödül alacak. Bu, profillerini artıracak ve MovieBloc platformu için yüksek kaliteli içerik oluşturmaya devam etmelerini teşvik edecektir. Bu tür içerik oluşturucular, platformda gelecekteki filmler için kitle kaynağı da yapabilir. Bunun karşılığında, içerik oluşturucular bağışçılara sahne arkası kesintileri, ön yayınlar vb. gibi özel içerikler yayınlayabilir.


Garantili Karlar


MovieBloc’ta içerik oluşturucular gelirin %90’ına kadarını bekleyebilir. İçerik oluşturucu, fiyat, yayın süresi, yayınlanacak yerler gibi koşulları belirler ve bunlar, merkezi bir tarafın onayına gerek kalmadan uygulanacaktır. Reklam, yabancı dillere çeviri, tasarım ve pazarlama çalışmaları, filmi farklı bölgelere taşıyacak ve kazancın artmasına yardımcı olacaktır.


Şeffaf Ödüller ve Tüketici Bilgileri


MovieBloc, içerik oluşturucuları içerik yüklediklerinde ve kullanıcılar satın aldığında blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeler aracılığıyla şeffaf bir şekilde ödüllendirecek. Platform aynı zamanda içerik oluşturuculara yaş, cinsiyet, cihazlar, trafik kaynağı vb. gibi görüntüleme bilgileri de verecek. Bu, içerik oluşturucuların kitlelerine hitap eden ve onları tatmin eden içerikleri seçmelerine yardımcı olacaktır.


Dünya Çapında Ekran


MovieBloc, filmleri dünya çapındaki izleyicilere yayınlamak için KMPlayer ile birlikte çalışacak. KMPlayer, çok çeşitli formatları oynatabilen ve 150’den fazla ülkede milyonlarca aktif kullanıcıya sahip bir medya oynatıcıdır. Softonic.com’a göre şu anda KMPlayer 811 milyondan fazla indirildi. Bu işbirliği, MovieBloc’un mevcut KMPlayer kullanıcılarını hızla bünyesine katacağı için pazarlama yükünü önemli ölçüde azaltacaktır. İçerik oluşturucular, içerik oluşturucuların tek bir düğme tıklamasıyla tüketicilere içerik kullanmalarına da izin verecek.


MBL’yi Satın Alma ve Saklama


BNB, BTC, BNB, USD, USDT, ETH gibi hem kripto para hem de fiat para birimleriyle eşleştirilmiş MBL’yi çok çeşitli kripto borsalarında bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları Upbit, Binance, BitHumb, Gate.io, MXC, Coinone, HitBTC, TOKOK ve HanBitco’dur.

MBL, Ontology zincirine dayanmaktadır, bu nedenle bu standardı destekleyen herhangi bir cüzdan kullanıma uygundur. Harika seçenekler arasında Atomic Wallet, Guarda Wallet, Trust, Coinomi, Ledger ve Trezor bulunur.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505Binance indirim ile hesap aç

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page