• Emre Ata

NEO Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

NEO Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


NEO, Çin'de ortaya çıkan ve dağıtılmış uygulamalar (dApps) oluşturmak için ölçeklenebilir bir ağ oluşturmak için geliştirilmiş bir kripto para birimidir. NEO projesinin arkasındaki geliştirme ekibinin Ethereum'a çok benzer hedefleri var. Benzerlikler nedeniyle NEO'ya bazen "Çin Ethereum" da deniyor. Ancak ETH blok zincirinin aksine, NEO blok zinciri iki jetonlu bir model kullanıyor: NEO jetonu ve GAS jetonu. NEO, temel varlıktır ve ağdaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılan GAS tokenleri üretir. İşlemler NEO blok zincirinde gerçekleşirse, işlem ücretleri, örn. Akıllı Sözleşmenin veya merkezi olmayan bir uygulamanın (dApp) yürütülmesi için, NEO'da değil, GAS'ta ödenir. NEO projesi Şubat 2014'te Erik Zhang ve Da Hongfei tarafından "Antshares" adı altında kuruldu. Haziran 2017'de NEO olarak yeniden markalaşma gerçekleşti. Solidity ile kendi programlama diline sahip olan Ethereum'un aksine NEO, Java, C ++, Python ve Javascript gibi tüm yaygın programlama dillerini desteklemektedir. Amaç, dünya çapındaki geliştiricilerin NEO blok zinciri üzerindeki uygulamaları programlamasını kolaylaştırmaktır. NEO projesinin amacı, 2020'de yeni NEO 3.0 ile “1 Numaralı Blok Zinciri Projesi” olmaktır.NEO Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
NEO Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


NEO Teknolojileri


Daha önce belirtildiği gibi NEO, dağıtılmış uygulamalar (dApps) oluşturmak için ölçeklenebilir bir ağ oluşturmayı amaçlamaktadır. NEO blok zinciri böylece dijital varlıkları, dijital kimlikleri ve akıllı sözleşmeleri birleştiren dağıtılmış bir ağın temelini oluşturur. NEO, fiziksel varlıkları dijitalleştirme ve NEO ağı aracılığıyla eşler arası değişim olanağı yaratır. Çekirdek teknolojiler, daha önce bahsedilen dBFT, NeoContracts, NeoVM, NeoFS, NeoX ve NeoQS'dir.


NEO Akıllı Sözleşmeleri


NeoContracts adı verilen NEO Akıllı Sözleşmeleri, mükemmel bir temel teknolojidir. Geliştiricilerin yeni bir programlama dili öğrenmesine gerek yoktur, ancak akıllı sözleşmeler geliştirmek için tanıdık geliştirme ortamlarında (IDE) C ++, Java ve diğer popüler programlama dillerini kullanabilirler.


NeoVM


NeoVM, mimarisi Java Virtual Machine (JVM) ve .NET çalışma zamanı ortamına çok benzeyen bir sanal makinedir. Akıllı Sözleşme talimatlarını sırayla işleyen ve talimatların ve mantıksal işlemlerin işlevselliğine dayalı olarak süreç kontrolü gerçekleştiren sanal bir CPU'ya benzer şekilde çalışır.


NeoFS


NeoFS, Dağıtılmış Karma Tablo (DHT) teknolojisini kullanan dağıtılmış bir depolama protokolüdür. Teknoloji, veriyi hash üzerinden indeksler. Bu, büyük dosyaların birçok farklı düğümde dağıtılan ve depolanan veri bloklarına bölünmesine izin verir. Bu, Akıllı Sözleşmelerin blok zincirinde daha büyük dosyaları depolamasına ve bu dosyalara verimli bir şekilde erişmesine olanak tanır.


Ek olarak, NeoFS, NEO'nun dijital kimliği ile birleştirilebilir, böylece dijital sertifikalar, yönetim için merkezi bir sunucu olmadan atanabilir, gönderilebilir ve iptal edilebilir.


NeoX


NeoX, dijital varlıkların çoklu blok zincirleri arasında takas edilmesini sağlamak için blok zincirler arası birlikte çalışabilirliği uygulamak için tasarlanmış bir protokoldür.


NeoQS


NeoQS (Quantum Safe), NEO blok zincirinin kuantum bilgisayar saldırısına karşı savunmasız hale gelmesini önlemek için tasarlanmış bir kriptografik mekanizmadır.


NEO Coin


NEO ağının Genesis bloğuyla, aynı zamanda maksimum NEO arzını temsil eden 100 milyon NEO üretildi. DBFT ile madencilik olmadığından, daha fazla NEO Coin üretilmez.

Bununla birlikte, şu anda dolaşımda yalnızca 70,5 milyon NEO var. Bunun nedeni, kitle fonlaması sırasında NEO destekçilerine başlangıçta yalnızca 50 milyon NEO'nun dağıtılmış olmasıdır. Toplam teklifin ikinci yarısı NEO Konseyi tarafından yönetiliyor veya NEO ağının uzun vadeli gelişimini, işletimini ve bakımını desteklemek için Akıllı Sözleşmelere entegre edildi.


Kalan NEO'lar buna göre NEO Konseyi veya Akıllı Sözleşmeler tarafından adım adım serbest bırakılacak. NEO'nun resmi bilgilerine göre bunun için aşağıdaki yönergeler bulunmaktadır;


NEO geliştiricilerini ve NEO Konseyi üyelerini finanse etmek için 10 milyon NEO kullanılacak.

NEO ekosistemindeki geliştiricileri motive etmek için 10 milyon NEO kullanılacak.

NEO ekosisteminde aktif olan diğer blok zinciri projelerini desteklemek için 15 milyon NEO kullanılacak.


  • 15 milyon NEO, olası yükümlülükler için bir koruma olarak tutulacak.

  • NEO'nun yıllık sayısı 15 milyon jetonu geçmemelidir.

  • NEO madeni paranın bir başka özelliği de NEO'nun en küçük biriminin her zaman 1 NEO olmasıdır. Bir NEO bu nedenle bölünemez.


GAS Jetonu


Temel olarak açıklandığı gibi, GAS, NEO blok zincirindeki ağ ücretlerini ödemek için kullanılır. NEO Coin'de olduğu gibi, GAS tokenlerinin toplam aralığı 100 milyondur. Bununla birlikte, GAS Genesis bloğu tarafından üretilmedi, ancak yaklaşık 22 yıl içinde yalnızca kademeli olarak bir algoritma tarafından üretildi.


Sürüm, NEO Coin'lerin sahipliğiyle orantılı olarak her yeni blokla yapılır. NEO sahipleri, Cüzdan GAS'ları aracılığıyla "hak talebinde bulunma" imkanına sahiptir. Binance gibi seçilmiş borsalar, hesabınıza otomatik olarak GAS'ı kredilendirir. Ancak, borsalarda, bunların hesabınıza GAS kredisi vereceğine dair herhangi bir iddia yoktur.


Bilmek ilginç olan, aynı zamanda sürümün doğrusal olmamasıdır. Bunun yerine NEO, bir serbest bırakma eğrisini takip eden bir algoritma kullanır. İlk yılda, GAS tokenlerinin % 16'sı, ilk dört yılda GAS'ın % 52'si ve ilk 12 yılda GAS'ın % 80'i üretildi. Böylece, tüm GAS tokenleri üretilinceye kadar (toplam 22 yıl içinde) serbest bırakma sürekli olarak azalır.


NEP-5 Belirteci Standardı