top of page
  • Yazarın fotoğrafıKripto Haber Editörü

Norveç, merkez bankası dijital para birimi hakkında pratik araştırmalara başladı

Norveç, merkez bankası dijital para birimi hakkında pratik araştırmalara başladı


Norveç Merkez Bankası, kendi dijital para birimi üzerinde birkaç yıllık teorik araştırmanın ardından şimdi pratik testlere geçmek istiyor. Norges Bank'ın Cuma günü resmi bir basın bülteninde duyurduğu gibi, önümüzdeki iki yıl içinde dahili çalışma grubunun tavsiyesi üzerine bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında pratik araştırma yapmayı planlıyor. Çalışma grubu, önceki araştırmalarının daha fazla araştırma yapılması gerektiğini doğruladığına inanıyor. Merkez bankasının yazdığı gibi, birçok Merkez bankası şu anda benzer araştırmalar yapıyor ve bazıları halihazırda pratik testler yapıyor.

Norveç, merkez bankası dijital para birimi hakkında pratik araştırmalara başladı
Norveç, merkez bankası dijital para birimi hakkında pratik araştırmalara başladı

Kendi açıklamasına göre Norges Bank, dört yıldır merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor. Merkez bankası başkanı Øystein Olsen; “Merkez bankası parası, ödeme sistemi için ayrı bir CBDC yayınlayarak güçlendirilebilecek ve daha da geliştirilebilecek önemli yollar ve araçlar açıyor. Ancak bir CBDC'nin uygulamaya konması konusunda uygun bir karar verebilmek için, öncelikle bu konuda daha kapsamlı bilgiye ihtiyacımız var, ”diye açıkladı.

Norveç, “paraya ve parasal sisteme olan güvenin sürdürülmesini sağlamak” için 2018'den beri yerel para biriminin dijital bir versiyonunu düşünüyor. İskandinav ülkesi, nüfusun nakit kullanımı azalmaya devam ederken dijital para birimi üzerinde araştırma yapmaya başladı. Aslında Norveç, en az nakit kullanan ülke olarak kabul ediliyor, çünkü buradaki ödemelerin sadece % 4'ü banknot ve madeni paralarla yapılıyor.


Artık giderek daha fazla ülke kendi merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor. İngiltere Merkez Bankası, bir dijital poundun piyasaya sürülmesini incelemek için ilgili çalışmaları da başlattı.


Bu makalede yer alanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

#NorveçMerkezBankası #dijitalparabirimi #CBDC

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bu bölümdeki haberler, lider kripto para birimlerinin aylık, haftalık önemli gelişmelerine göre güncellenmektedir.

Kripto Para Haberleri

Binance 20 komisyon indirimi kodu

Türkiye'deki en iyi kripto para TR haber & bilgi platformuna hoş geldiniz. Web sitemizde en güvenilir kripto para birimleri hakkında bilgileri kolayca bulabilirsiniz . Kripto para nasıl satın alınır? Kredi kartı veya diğer ödeme sistemleri. Biz bir borsa değiliz, sadece yatırımcıların en doğru bilgiye ulaşması için gönüllü olarak çalışan bir platformuz. Yeni başlayanlar için kripto para birimi rehberi. Ücretsiz Kripto para Eğitim videoları ve kripto satın alma rehberleri. gezegenin dev borsası Binance'da nasıl %20 komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz? Bütün detaylar, ayı ve boğa sezonları hakkında detaylı bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Kripto Para TR

Kripto Para TR
bottom of page