top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Tezos, Kathleen ve Arthur Breitman tarafından Ethereum ile aynı rolü yerine getirecek bir platform olarak tasarlandı: merkezi olmayan uygulamaları destekleyebilen programlanabilir bir blok zinciri. Bununla birlikte, Tezos aynı zamanda mevcut fikir birliği mekanizmaları, yönetişim modelleri ve yükseltme uygulamaları üzerinde yenilik yapma girişimiydi. Kısacası, Tezos, sorunsuz ve sürekli çalışacak esnek bir blok zinciri anlamına geliyordu. Tezos, Breitman'ların proje için para toplamak için bir ICO düzenlediği 2017'de nihayet ortaya çıktı. Bu ICO kampanyası 232 milyon dolar topladı ve Tezos'u o zamanın en büyük ICO'su yaptı. Proje aynı zamanda PolyChain Capital gibi firmalardan ve Tim Draper gibi bağımsız yatırımcılardan yüksek profilli yatırımlar kazandı. Ancak Tezos, yakında projenin başarısını tehdit edecek yasal sorunlarla karşı karşıya kalacaktı.Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Tezos'un Arkasındaki Teknoloji


Tüm blok zincirleri gibi Tezos, işlem verilerini ve diğer bilgileri yönetmek için bir dizi blok kullanır. Aynı zamanda, tümü aşağıda açıklanan benzersiz bir fikir birliği mekanizmasına, yükseltme sistemine ve programlama diline sahiptir.


Liquid Proof-of-Stake Mutabakatı


Fikir birliği, blok zinciri katılımcılarının bir blok zincirindeki blokların geçerliliği konusunda bir anlaşmaya varma biçimidir. Tezos'un fikir birliği mekanizması, geleneksel ve delege edilmiş hissenin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir.


Ethereum’un yaklaşan Casper protokolünde kullanılan geleneksel proof-of-stake, düğüm operatörlerinin blokları doğrulama ve jeton ödülleri kazanma şansı için kendi jetonlarını kilitlemelerine izin veriyor. Bu sistem, sınırsız sayıda düğümün blok doğrulaması üzerinde kontrol için rekabet etmesine izin verir ve sayısız stakerın var olabileceği gerçeği, modeli oldukça merkezi olmayan hale getirir.


Ne yazık ki, stake etmek birçok temel kullanıcı için çok pahalı: Ethereum minimum stake miktarını 32 ETH'ye düşürse bile, stake etmek yine de binlerce dolar gerektirecektir.


Bu arada, delege edilmiş hisse kanıtı (DPoS), kullanıcıların sınırlı sayıda blok üreticisine oy verebilmek için tokenlerini hisseye yatırmalarına izin veriyor. Örneğin EOS, tümü muazzam miktarda hesaplama gücü ayırması gereken büyük kuruluşlar olan yalnızca 21 blok üreticisini seçiyor. Bu model, gücü birkaç blok üreticisinin elinde merkezileştirdiği için ateş altında kaldı. Bununla birlikte, delegasyon ve oylama, daha az varlıklı kullanıcıların blok zinciri boyunca dolaylı bir söz sahibi olmasını mümkün kılar.


Tezos, bu iki modeli benzersiz "likit kazık kanıtı" mekanizmasıyla birleştiriyor. Bu model, 80.000 adede kadar blok doğrulayıcısının veya "fırıncının" delege edilmiş tokenları kabul etmesine izin verir. Fırıncılar, yine binlerce dolar olan 10.000 XTZ'ye sahip olmalıdır. Bununla birlikte, Tezos, daha küçük holdinglere sahip kullanıcıların tokenlerini fırıncılara devretmesine ve karşılığında ödüller almasına da olanak tanır. Diğer bir deyişle, likit kanıtı, kullanıcıların ya tam teşekküllü bir blok doğrulayıcı olmasına ya da yalnızca tokenları doğrulayıcılara devretmesine izin verir.


Doğrulanabilir Akıllı Sözleşmeler


Tıpkı Ethereum ve EOS gibi Tezos, otomatik işlemleri gerçekleştirebilen blockchain programları olan akıllı sözleşmeleri destekler. Ancak Tezos, Michelson adı verilen kendi programlama dilini kullanır. Michelson, Turing eksiksizdir, yani hemen hemen tüm mevcut programlama dillerinde bulunan bir karmaşıklık seviyesine sahiptir. Bu, Michelson'un neredeyse tüm modern programları programlamak için kullanılabileceği anlamına gelir.

Ek olarak, Michelson, koddaki sorunları matematiksel olarak algılayan bir süreç olan biçimsel doğrulamaya izin verir. Bu süreç mükemmel değildir, ancak bilgisayar korsanları tarafından istismar edildiğinde maliyetli olabilecek bazı hataları yakalar. Ethereum ve EOS ayrıca resmi doğrulama uygulamaya çalışan bazı üçüncü taraf projelerine de sahip, ancak Tezos bu özelliği zaten akıllı sözleşme dilinde yerleşik olarak barındırıyor. Bu arada, Cardano’nun Haskell dili de resmi doğrulama özelliklerine sahiptir.


Kendi Kendini Düzenleyen Güncellemeler


Tezos kendi kendini değiştiriyor, yani yükseltilmesi için normal sert çatallardan geçmesine gerek yok. Sert çatallar tüm bir ağ tarafından kabul edildiğinde bile, geliştiriciler ve düğüm operatörleri için çok fazla iş yaratabilirler. Tezos, blok zincirinin düzenli olarak çatallanmasını içermeyen daha sorunsuz bir yükseltme sürecine sahiptir. Bununla birlikte, ağın bir kısmının Tezos'u çatallamaya karar vermesi mümkün - aslında bu, ilk KYC tartışması sırasında zaten oldu.


Tezos Nasıl Alınır?


Tezos parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye) sitesinden aldığınız bilgiler ile kolayca edinebilirsiniz.Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.


%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

Tezos'un Avantajları


Uygun fiyatlı stake etme: Tezos, kullanıcıların tokenlerini stake etmeleri veya devretmeleri ve ödüller almaları için nispeten uygun fiyatlı bir yol sağlar. Bazı fırıncılar kendi limitlerini belirleyebilse de, bir kullanıcının yetkilendirmesi gereken minimum token miktarı yoktur. Tokenlarını delege eden kullanıcılar, her yedi döngüde bir (yaklaşık 20 gün) ödeme alır.


Erişilebilir yönetişim: Tezos, proof-of-stake ve delege edilmiş proof-of-stake'in en iyi özelliklerini birleştirir. Token ödülleri oluşturmaya ve dağıtmaya ek olarak, likit hisse senedi ispatı çoğu katılımcıya ağı doğrudan veya dolaylı olarak etkileme şansı verir.

Sorunsuz yükseltmeler: Blok zincirleri, rutin hard fork yükseltmeleri sırasında kesinti süreleri veya fiyat dalgalanmaları yaşayabilir - bu, örneğin son zamanlarda Steemit için bir sorundu. Tezos, kendi kendini değiştiren defteriyle bu sorunları önleyebilir.


Doğrulanabilir akıllı sözleşmeler: Tezos'un akıllı sözleşmeleri, resmi olarak doğrulanabilir sözleşmeleri sayesinde saldırganlara karşı gelişmiş güvenlik ve direnç sağlayabilir. Kuşkusuz, Tezos'a yönelik saldırıların olmaması kısmen, platformun şu anda çok az dApp barındırmasından kaynaklanıyor.


Eğitim girişimleri: Tezos, geliştiricileri platformu incelemeye teşvik etmek için cömert bağışlar sundu. Tezos şimdiye kadar en az 30 milyon dolar değerinde hibe verdi ve çevrimiçi eğitim sağlamak için Kingsland Üniversitesi ile birlikte çalışıyor.


Tezos Dezavantajları


Ticari destek eksikliği: Teknik olarak etkileyici olmasına rağmen, Tezos ticari işlemlerde yaygın olarak desteklenmiyor ve bu platformun ana hedefi değil. XTZ jetonları yatırımcılar, fırıncılar ve delegatörler için uygun olsa da, kriptolarını harcamak isteyenler Bitcoin, Ethereum veya başka bir önde gelen madeni paraya bağlı kalmalıdır.


Olgunlaşmamış ağ: Tezos’un geliştirme ekibinin çoğu, muhtemelen diğer alanların zararına olacak şekilde programlama dili teorisine odaklanmıştır. Ağ hatırı sayılır miktarda kullanıcı kazanmış olsa da, hala oldukça genç ve kapasitesine ulaşmış değil. Platform daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığında Tezos'un işlem ücretlerinin ve işlem hızlarının ne olacağını tahmin etmek zordur ve geliştiriciler bu konuda çoğunlukla sessiz kalmıştır.


Yetki verme sorunları: Tezos, kullanıcıların jetonlarını fırıncılara devretmesine ve yukarıda belirtildiği gibi ödüller almasına olanak tanır. Bununla birlikte, ağın büyümesi, birçok popüler fırıncının kapasitelerini aşmasına neden olarak, bir dizi kullanıcının bildirimde bulunmadan ödüllerini kaçırmasına neden oldu. Bu soruna bir çözüm Aralık 2018 itibarıyla hala belirsizdir.

Geçmiş tartışmalar: Tezos'un geçmişteki yasal sorunları, önemli Tezos figürlerinin (Johann Gevers dahil) kuruluştan ayrılmasına neden oldu. Tezos, kamuoyundaki imajını geri kazanmış ve istikrarlı bir organizasyona sahip gibi görünse de, kilit figürler arasında yeni bölünmelerin oluşup oluşmayacağı belli değil.


Kripto Para TR Kurucusu Emre Ata ( LinkedIn hesabı )Emre Ata
Emre Ata


4 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page