• Emre Ata

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: 3 Ara 2020

Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Tezos, Kathleen ve Arthur Breitman tarafından Ethereum ile aynı rolü yerine getirecek bir platform olarak tasarlandı: merkezi olmayan uygulamaları destekleyebilen programlanabilir bir blok zinciri. Bununla birlikte, Tezos aynı zamanda mevcut fikir birliği mekanizmaları, yönetişim modelleri ve yükseltme uygulamaları üzerinde yenilik yapma girişimiydi. Kısacası, Tezos, sorunsuz ve sürekli çalışacak esnek bir blok zinciri anlamına geliyordu. Tezos, Breitman'ların proje için para toplamak için bir ICO düzenlediği 2017'de nihayet ortaya çıktı. Bu ICO kampanyası 232 milyon dolar topladı ve Tezos'u o zamanın en büyük ICO'su yaptı. Proje aynı zamanda PolyChain Capital gibi firmalardan ve Tim Draper gibi bağımsız yatırımcılardan yüksek profilli yatırımlar kazandı. Ancak Tezos, yakında projenin başarısını tehdit edecek yasal sorunlarla karşı karşıya kalacaktı.Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
Tezos Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Tezos'un Arkasındaki Teknoloji


Tüm blok zincirleri gibi Tezos, işlem verilerini ve diğer bilgileri yönetmek için bir dizi blok kullanır. Aynı zamanda, tümü aşağıda açıklanan benzersiz bir fikir birliği mekanizmasına, yükseltme sistemine ve programlama diline sahiptir.


Liquid Proof-of-Stake Mutabakatı


Fikir birliği, blok zinciri katılımcılarının bir blok zincirindeki blokların geçerliliği konusunda bir anlaşmaya varma biçimidir. Tezos'un fikir birliği mekanizması, geleneksel ve delege edilmiş hissenin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir.


Ethereum’un yaklaşan Casper protokolünde kullanılan geleneksel proof-of-stake, düğüm operatörlerinin blokları doğrulama ve jeton ödülleri kazanma şansı için kendi jetonlarını kilitlemelerine izin veriyor. Bu sistem, sınırsız sayıda düğümün blok doğrulaması üzerinde kontrol için rekabet etmesine izin verir ve sayısız stakerın var olabileceği gerçeği, modeli oldukça merkezi olmayan hale getirir.


Ne yazık ki, stake etmek birçok temel kullanıcı için çok pahalı: Ethereum