top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


TRON, merkezi olmayan internette ilerlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış, merkezi olmayan bir sanal makinedir. Ethereum'a benzer şekilde TRON, Dapp geliştiricilerinin kendi yerel blok zincirinde yaşayan akıllı sözleşmeler aracılığıyla karmaşık protokoller oluşturmasına ve kullanmasına olanak tanır. Özellikle, platform saniyede 2000 işlem kapasitesine sahiptir. Bu performans, TRX'i PayPal gibi büyük ödeme işlemcileriyle aynı seviyeye getirir. Hepsinden iyisi, TRON'un sıfır işlem ücreti vardır. Saniyeler içinde dünyanın herhangi bir yerine 1 milyon dolar TRX gönderebilir ve hiçbir zaman ücret ödemenize gerek kalmaz. TRON'un geliştiricilerinin üstlenmek istediği muazzam görevi kavramak için, merkezi olmayan internet hakkında biraz bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Merkezi olmayan internet, alışkın olduğunuz internetten bazı temel şekillerde farklılık gösterir. Öncelikle hosting şirketi yok. Bunun yerine, internetin tamamı kişisel kullanıcılar tarafından yönetilir. Yakın zamana kadar, merkezi olmayan bir web kavramı imkansız görünüyordu. Dünyanın bilgi işlem gücü henüz eşit düzeyde değildi. Bununla birlikte, blockchain ağlarının şeffaf doğası, onları tam da böyle bir görev için ideal kılar. TRON'un elde etmek istediği rol tam olarak budur.TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


TRON (TRX) Tarihçesi


TRON'un tarihi 2017'nin başlarında başlıyor. O sırada, şirketin CEO'su Justin Sun, bugün TRON Vakfı olarak bilinen Singapur merkezli kar amacı gütmeyen kuruluşu resmen başlattı. Bu örgütün misyonu, merkezi olmayan bir internet altyapısını oluşturmak ve yeni ağı yönetmek için demokratik bir sistem.


Sun, Ripple’in Çin bölgesindeki baş temsilcisiydi. Bu pozisyon, onu bir gün TRON konseptini gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyacağı insan ağıyla temasa geçirdi. Ayrıca Peiwo adında oldukça popüler bir canlı yayın uygulaması kurdu. Şu anda uygulamanın Çin genelinde 10 milyondan fazla kullanıcısı var. Daha da etkileyici olanı, Sun'ın TRON'u satın alımdan sadece aylar sonra Peiwo'ya entegre etmesi. Bu entegrasyon TRON’un bölgedeki konumunu güçlendirmeye yardımcı oldu. Ek olarak, strateji TRON’un aktif kullanıcı tabanını önemli ölçüde genişletti.


TRON (TRX) ICO Yükseltmesi


TRON’un lansmanı çok önemliydi. 2017 TRON Vakfı ICO, TRON ekosistemini daha da geliştirmek için 70 milyon dolar topladı. Etkinlik sırasında, yatırımcılar BTC veya ETH karşılığında TRX tokenleri aldı. TRX jetonları, TRON Vakfı tarafından tüm TRC tabanlı jetonlar için orta para birimi olarak verilen yardımcı jetonlardır. Bu tokenlar MainNet'te bulunur ve blok zinciri boyunca kolay işlemleri kolaylaştırır.


Sun, 2018 yılına kadar TRON'u piyasa değeri açısından ilk on kripto para birimi arasına itmişti. Bu başarı, platform geliştiricilerine kendi blok zincirlerini başlatmaları için kaynaklar, deneyim ve motivasyon sağladı. Bu karar, TRON'un platformu Ethereum ağında bulunan ERC-20 belirteçlerinden, TRON'un yerel protokolünü kullanan TRX belirteçlerine taşımasına izin verdi.


Yetki Verilmiş Teminat Kanıtı (DPoS)


TRON ağı, blok zincirini güvence altına almak için Delege Edilmiş Teminat Kanıtı (DPoS) konsensüs mekanizmasına dayanır. Bir DPoS, kullanıcıların bir ağ cüzdanında hisselerini paylaştıklarında pasif gelir elde etmelerine izin vermesi açısından bir Proof of Stake mutabakat mekanizmasına benzer.


Stake TRON (TRX)


Stake etme birkaç önemli amaca hizmet eder. Birincisi, kullanıcıların pasif gelir elde etmesine izin veriyor. Esas olarak, ağı güvende tutar. TRX ekosisteminde, kullanıcılar TRX'lerini 1: 1 oranında yatırırlar. Ne kadar çok pay alırlarsa o kadar çok TRON Gücü kazanır. TRON Power, TRON ağı içinde hayati önem taşır. Birincisi, topluluğun Süper Temsilcilere oy vermek için kullandığı şeydir. Özellikle, üç gün sonra, bir kullanıcı TRON Power'ını TRX'e dönüştürmeyi seçebilir.


DPoS ve PoS


Bir PoS sisteminden farklı olarak, bir DPoS sisteminde, yalnızca seçilen düğümler işlem bloklarını onaylayabilir. TRON ekosisteminde topluluk, bu hayati görev için her altı saatte bir 27 Süper Temsilci seçer. Bu temsilciler, TRX'lerini hisseden kullanıcılar topluluğu tarafından seçilir. Özellikle, tüm süreç bir DAO tarafından yürütülür.


Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO)


DAO'lar, sektörde popüler bir merkezi olmayan yönetim biçimi olmaya devam ediyor. DAO'yu, düğümlerin kuruluş için bir sonraki eylem planını belirlemek için oy kullanabileceği bir dizi akıllı sözleşme olarak düşünün. DAO'lar, topluluğa topluluk yönergelerine dayalı platformlar geliştirmek için merkezi olmayan ve demokratik bir yol sağlar.


Bittorrent


Temmuz 2018'de TRON Vakfı yine manşetlere çıktı. Bu sefer haberler, TRON'un dünyanın en büyük eşler arası dosya paylaşım ağını - Bittorrent'i satın almasıydı. Bittorrent gibi dosya paylaşım platformları, var olan merkezi olmayan ağların ilk biçimleriydi. Özünde, bu platformlar blok zincir teknolojisinin temelini yıllar önce attı.


TRON Vakfı


TRON Vakfı, TRX ve TRON protokolü için kullanım senaryolarını genişletmeye odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bugün TRX, dünyanın en büyük merkezi olmayan ağlarından birinde faaliyet göstermektedir. Ek olarak, TRON protokolünün tamamı açık kaynaklıdır. Açık kaynaklı platformlar daha güvenlidir çünkü topluluğun kodların herkesle birlikte test etmesine izin verir.


TRON (TRX) Nereden Alınır?


Henüz yerel benzin istasyonunuza gidip biraz TRX kapamasanız da, bu fütüristik jetona ulaşmak hala çok kolay. Neyse ki, TRON dünyadaki en büyük borsaların bazılarında mevcuttur. TRX token almanın en kolay yollarından biri Binance borsasıdır.

Binance, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Platform şu anda BTC / TRX dahil olmak üzere çeşitli TRX ticaret çiftleri sunmaktadır. Çoğu altcoinde olduğu gibi, önce itibari para biriminizi BTC veya ETH'ye çevirmeniz gerekecektir. Bu görevi tamamladığınızda, BTC'yi TRX'e dönüştürmek yalnızca bir fare tıklaması alır. Bu borsalardan birinden kredi kartınızla da satın alabilirsiniz. Tron parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye) sitesinden aldığınız bilgiler ile kolayca edinebilirsiniz.TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
TRON Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.


%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

Tron Nasıl Saklanır?


TRX Jetonlarınızı saklamanın iki ana yolu vardır. Her birinin kendi yararları ve dikkate alınması gereken riskleri vardır. Kripto alanında yeniyseniz ve yalnızca az miktarda TRX satın almayı planlıyorsanız, bir mobil cüzdan size uygun olacaktır. TRON cüzdan Dapp, iOS ve Android cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilir.


Mobil Cüzdanlar


Mobil cüzdanın iyi tarafı, kullanımının kolay olması ve size kripto para biriminize anında erişim sağlamasıdır. Olumsuz tarafı, bilgisayar korsanlarına ve dolandırıcılara daha yatkın olmasıdır. Unutmayın, mobil cüzdanınız her zaman çevrimiçidir, bu nedenle her zaman risk altındadır.


Donanım Cüzdanı


Daha büyük TRX çantalarını tutmayı planlıyorsanız veya kripto para güvenliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, donanım cüzdanı akıllıca bir seçimdir. Ledger gibi şirketler, makul fiyatlar için güvenilir ve taşınabilir donanım cüzdanları sağlar.


Donanım cüzdanları, kripto paranızı çevrimdışı tuttukları için mobil cüzdanlardan daha güvenlidir. Bu strateji aynı zamanda soğuk hava deposu olarak da bilinir. Bu cihazların dezavantajı fiziksel olmalarıdır. Hırsızlık ve yangın gibi gerçek dünyadaki risklerden korunmaları gerekir. Ayrıca, bu birimler 100 doların üzerine mal olabilir ve bu da onları pazarda yeni biri için harika bir seçenek değildir.


TRON Tartışması


Herhangi bir büyük kripto para birimi projesi gibi, TRON da tartışmalardan adil pay aldı. Projeyi rahatsız eden önemli bir endişe alanı, protokollerinin çoğunun diğer platformlardan geliyor gibi görünmesidir.


Örneğin, TRON, IPFS ve Filecoin'den (Bitswap, PoRep, PoSt) birden fazla protokol kullanır, ancak bunları teknik raporunda referans olarak listelemekte başarısız olur. Bu referans eksikliği, toplumdan bazılarının projeye karşı çıkmasına neden oldu.

Sun, sahtecilik iddialarına yanıt olarak, karışıklığın kötü çevirilerden kaynaklandığını belirtti. Whitepaper çevirmenlerinin, belgenin orijinal Çince versiyonunda bulunan önemli detayları dışarıda bıraktığını açıkladı. İddiasına rağmen, topluluktaki diğer kişiler de Çin versiyonundaki sorunlara işaret ettiler.


Kripto Para TR Kurucusu Emre Ata ( LinkedIn hesabı ) Emre Ata
Emre Ata
10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page