top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

Uniswap (UNI) Token Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz

Uniswap (UNI) Token Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz


Eylül 2020'de Uniswap, platformuyla etkileşime giren her kripto para cüzdanına 400 UNI token verdi. O zamanlar airdrop yaklaşık 800 dolar değerindeydi ve kripto para birimi endüstrisinde büyük bir haber oldu. Ücretsiz UNI tokenlerini elinde tutanlar için, 400 UNI tokenleri şu anda 12.000 $ değerinde. Uniswap, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) endüstrisi ile son birkaç ayda büyüdü. Ethereum ağının önde gelen borsası ve yatırımcılar platformda bir milyar doların üzerinde kripto para yatırdı . UNI tokenleri, protokoldeki yükseltmeleri oylamak için kullanılır ve yatırımcılar, yatırımlarından faiz kazanmak için UNI tokenlerini borsada paylaşabilirler. Uniswap (UNI) Token/Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz.Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz
Uniswap (UNI) Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve Analiz


Uniswap nedir? Nasıl satın alınır?


Uniswap, Ethereum'un blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsadır. Merkezi olmayan borsalar (DEX'ler), yatırımcıların Coinbase veya Binance gibi merkezi bir kripto para birimi borsası ile hesap açmalarına gerek kalmadan kripto para birimini takas etmelerine izin verir. Platform, günlük bazda kripto para biriminde bir milyar doların kuzeyinde işlem yapıyor ve dünyada en çok kullanılan merkezi olmayan borsa.Uniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 1
Uniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 1

Uniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 2
Uniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz 2


Uniswap belirteci bir ERC-20 belirtecidir, yani kendi ağına sahip olmak yerine işlemleri işlemek için Ethereum'un blok zincirini kullanır. Çoğu kripto para birimi, çoğu fungible token (NFT) dahil olmak üzere Ethereum'un blok zincirini kullanır. Ethereum'un Bitcoin'e göre en büyük avantajı akıllı sözleşme teknolojisidir. Akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin Ethereum'un blok zinciri üzerinde Uniswap gibi değerli protokoller oluşturmasını sağlar.


Uniswap Akıllı Sözleşmeler


Esasen, Uniswap, merkezi olmayan bir değişim yapmak için birlikte çalışan bir grup akıllı sözleşmedir. Akıllı sözleşmeler, blok zincirine yüklenen koddur ve koddaki parametrelere göre bağımsız olarak para transferi yapabilirler.


Uniswap akıllı sözleşmesinin nasıl çalıştığına bir göz atalım. Yatırımcılar, varlıklarından faiz kazanmak için kripto para birimi fonlarını bir Uniswap akıllı sözleşmesine gönderir; bu yatırımcılar likidite sağlayıcıları olarak adlandırılır ve kripto para birimlerini tutan akıllı sözleşmelere likidite havuzları denir. Kullanıcılarına nasıl likidite sağlayabildikleri için Uniswap'in çalışması için likidite sağlayıcıları gereklidir.


Sipariş defterleri yerine akıllı sözleşme, her bir kripto varlığının fiyatını hesaplar. Her likidite havuzu, Ethereum ve DAI gibi her kripto varlığının eşit değerine sahip olduğundan, kod, X * Y = K sabit ürün formülünü kullanarak her varlığın fiyatını hesaplar; burada K, havuzdaki toplam fon miktarıdır ve X ve Y, likidite havuzundaki kripto para birimi belirteçlerinin miktarıdır. Bu likidite havuzları, likidite havuzundaki her bir varlığın 50-50 bakiyesini korumak için token varlıklarını sürekli olarak yeniden ayarlayacaktır.


Merkezi Olmayan Borsaların Avantajları


Uniswap kullanmanın geleneksel kripto para birimi borsalarına göre birçok faydası vardır. Uniswap kullanan yatırımcılar, kripto para birimlerini doğrudan Ethereum cüzdanlarından takas edebilirler, böylece borsanın fonları üzerinde gözetim altında bulundurmasına gerek kalmaz. Bu, saldırıya uğrama riskini önemli ölçüde azaltır ve merkezi borsaların başaramayacağı bir güvenlik katmanı ekler. Dahası, yatırımcıların Uniswap'i kullanmak için bir hesap açmalarına gerek yok, bu da anonim olarak kripto para ticareti yapmalarına izin veriyor.


Uniswap merkezi olmayan bir sistem olduğundan, değişimi tek bir kuruluş kontrol etmez. Robinhood ve WeBull gibi popüler borsa komisyoncuları, yakın zamandaki fiyat artışının ardından Gamestop (GME) ticaretini durdurduktan sonra, hiç kimse borsayı kontrol etmediği için kimse varlıkların ticaretini durduramayacağı için Uniswap'e daha fazla dikkat edildi.


Uniswap'ta Likidite Sağlama


Yatırımcılar, yatırımlarından faiz elde etmek için Ethereum tokenlerini Uniswap'e koymayı seçebilirler. Ethereum jetonları, Ethereum'un yerel jetonu olan Ether'i içerir, ancak aynı zamanda Uniswap, DAI, Wrapped Bitcoin ve ChainLink gibi ERC-20 jetonlarını da içerir. Yatırımcılar Uniswap'te likidite sağladıklarında, likidite havuzuna girmek için eşit miktarda Ether token ve bir ERC-20 token sağlamaları gerekir.


Her kripto varlığının eşit bir değerini korumak için akıllı sözleşme, jetonlardan birinin fiyatı değiştiğinde likidite havuzundaki Ethereum jetonlarının ve ERC-20 jetonlarının miktarını yeniden dengeler. Küçük bir fark olsa da, bir jeton yükselirken diğeri aynı kalırsa, her bir jetonu ayrı ayrı tutmanız daha iyi olur.


Uniswap geçtiğimiz günlerde V3 yükseltmesinin 5 Mayıs'ta piyasaya sürüleceğini duyurdu. Uniswap V3'teki en büyük yükseltmeye konsantre likidite adı verilir ve Uniswap, bu işlevi önümüzdeki 2 yıl boyunca kullanmak için özel haklara sahiptir ve bu onlara rakiplerine göre büyük bir avantaj sağlar. Konsantre likidite, yatırımcıların likidite sağlamak için belirli bir fiyat aralığı belirlemelerine izin vermek için fungible olmayan tokenler (NFT'ler) kullanır.

Örneğin, bir yatırımcı likiditesini yoğunlaştırabilir, böylece fonları yalnızca ETH-DAI havuzunda Ethereum tokenleri 1500 ila 2500 $ arasında olduğunda kullanılır. Şu anda, Uniswap likidite sağlayıcıları 0 $ 'dan sonsuzluğa kadar olan tüm fiyat aralıklarını kapsamalıdır, bu da stake edilmiş fonlarının verimli bir şekilde paylaştırılması değildir. Stabilcoinler ortalama fiyatlarına dönmeden önce nadiren her iki yönde de% 1 veya% 2'den fazla hareket ettiğinden, bu özellikle stabilcoinler için geçerlidir.


Uniswap, yatırımcıların konsantre likidite sağlayarak çok daha fazla faiz kazanmasını bekliyor ve Uniswap'in web sitesinde Uniswap V3'e kıyasla Uniswap V2'de kazanabileceğiniz faiz oranlarını görebilirsiniz.


Uniswap Güvenli Mi?


Uniswap'in borsası, kripto para alışverişi yapmanın en güvenli yollarından biri olarak kabul edilir. Uniswap, Ethereum cüzdanınızla doğrudan etkileşime girdiğinden, paranız borsa tarafından tutulmadığından bir bilgisayar korsanının kripto cüzdanınızı ihlal etmesi gerekir. Merkezi borsalar kripto para biriminizin sorumluluğunu elinde bulundurduğundan, kripto para birimi bilgisayar korsanları için çok daha büyük hedeflerdir. Bir bilgisayar korsanı bir borsanın güvenliğini ihlal edebilirse, herhangi bir kripto para birimi cüzdanını hacklemekten çok daha büyük bir fon havuzuna erişebilir.


UNI belirteci ile ilgili olarak, diğer yatırımlar gibi para kaybetme riski vardır. Kripto para birimleri, özellikle altcoinler, yüksek riskli yatırımlardır. Bununla birlikte, Uniswap'teki erken yatırımcılar, yatırımlarından büyük getiri elde ettiler.


Bazı spekülatörler, Uniswap'in sadece yaklaşık 12 çalışanı olduğu için hala değerinin düşük olduğunu, ancak şirketin Coinbase ile benzer işlem hacimlerine sahip olduğunu iddia ediyor. Uniswap'in piyasa değeri 16,7 milyar dolarken, Coinbase'in piyasa değeri 60 milyar doların üzerinde. Elbette, bu borsaların değerlemesini etkileyen işlem hacminden daha fazlası var, ancak yine de ilginç bir istatistik.


Uniswap'te Nereye Yatırım Yapmalı?


Uniswap tokenini destekleyen en popüler 2 merkezi borsa Binance ve Coinbase'dir. Bu borsalardan biriyle hesap oluşturmak kolay bir işlemdir; e-posta adresinizi girmeniz ve bir şifre oluşturmanız yeterlidir. Bir hesap oluşturduktan sonra kimliğinizi doğrulamanız gerekecek. Değişimler genellikle ehliyetinizin, Sosyal Güvenlik numaranızın, ev adresinizin ve doğum tarihinizin bir fotoğrafını sağlamanızı gerektirir.


Alternatif olarak, UNI jetonuna yatırım yapmak için Uniswap'in borsasını kullanabilirsiniz. Platformu kullanmak için tek yapmanız gereken Ethereum cüzdanınızı Uniswap'in web sitesine bağlamak. Yatırımcıların Uniswap için kullandıkları en popüler Ethereum cüzdan Metamask'tır, çünkü Google Chrome uzantısı Uniswap gibi blok zinciri protokolleriyle kullanımı kolaylaştırır.


Peki Uniswap İyi Bir Yatırım mı?


Merkezi olmayan finans endüstrisine inanıyorsanız, Uniswap portföyünüze harika bir katkı olabilir. Yalnızca en sıvı merkezi olmayan borsa değil, aynı zamanda Uniswap'in Mayıs ayında çıkacak olan V3 yükseltmesi platformunu daha da sıvı hale getirecek. Uniswap'in diğer yükseltmeleri diğer DEX'ler tarafından kullanılabilirken, V3 yükseltmesi 2 yıl boyunca korunarak Uniswap'e diğer merkezi olmayan borsalara göre büyük bir rekabet avantajı sağlıyor.

Buraya TIKLAYARAK Kolayca Binance yeni abonelik açma sayfasına erişebilirsiniz ve Uniswap satın alabilirsiniz. Binance %20 Komisyon indiriminiz tanımlanmış olacaktır.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: E68Q3TPC


Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505


Düzenleyen: Emre AtaUniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz
Uniswap (UNI) Nedir Nasıl alınır Yorum ve Analiz


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page