top of page
  • Yazarın fotoğrafıKripto Haber Editörü

Yeni teklif kabul edilirse Kore kripto borsaları sert yasalarla karşılaşabilir

Güncelleme tarihi: 29 Mar

Yeni teklif kabul edilirse Kore kripto borsaları sert yasalarla karşılaşabilir


Güney Kore'nin iktidar partisi, kripto ile ilgili şirketlerin dijital varlık ticareti yapma yeteneklerini sınırlamayı ve bir hacklenme durumunda sorumluluklarını artırmayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısı önerdi. Demokrat Parti milletvekili Lee Yong-woo tarafından sunulan ve "Sanal Varlıklar Yasası" olarak adlandırılan kanun, kripto şirketlerinin ticaret, satın alma ve fiyatları etkileyebilecekse dijital varlıkların satışı. Esasen şirketler, fiyat manipülasyonu risklerini azaltmak için piyasa yapıcı olarak hareket edemeyecekler.


Koreliler, bu ticaret kısıtlamalarına uymadıkları için bir veya daha fazla yıl hapis veya bu tür ihlallerden kaynaklanan kar veya zarar miktarının beş katına kadar ağır para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Ek olarak, yasa tasarısı, kripto borsalarının ve diğer dijital varlıklarla ilgili şirketlerin operatörlerinin herhangi bir potansiyel hacker saldırısını önlemek için yeterli önlemleri almak zorunda olacağı anlamına geliyor. Bir hack, firmanın önlemek için yeterince yapmadığı zararlarla sonuçlanırsa, sorumlu kabul edilecektir.


Lee, "Sanal varlık yatırımı dolandırıcılığı ve bilgisayar korsanlığı kazalarının sayısı hızla artıyor, ancak mevcut yasada bununla ilgili herhangi bir düzenleme yok, bu nedenle sanal varlıkların kullanıcılarını korumak için kurumsal bir mekanizma sağlamayı planlıyoruz" diye ekledi.

Daha Fazla KYC ve AML Gereksinimleri


Kanun ayrıca, kripto para birimlerinin kapıdan kapıya, telefonla talep ve çok seviyeli satışlar yoluyla satılmasını veya komisyonculuğunu yasadışı hale getirecek. Bunun ihlali, beş yıla kadar hapis cezasına veya 50 milyon won'a (kabaca 45.000 $) kadar para cezasına neden olacaktır.


Son olarak, tasarı, kripto şirketleri için müşterinizi tanıma ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerini güçlendirmeyi hedefliyor ve onları, müşterilerin kripto para birimlerini firmanın mülkiyetinden ayrı olarak saklamaya zorunlu kılıyor.


CryptoSlate'in bildirdiği gibi, Güney Kore'nin politika yapıcıları kripto para birimlerini hedefleyen bir dizi düzenleme önerisi ortaya attı. Örneğin, hükümet gelecek yıl kripto ticaretinden kaynaklanan kar üzerine bir sermaye kazancı vergisi getirmeyi planlıyor. Bununla birlikte, yakın tarihli bir anket, Korelilerin % 54'ünün gerçekten böyle bir vergiyi desteklediğini gösterdi.


Bu makalede yer alanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page