• Emre Ata

Compound Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

Compound Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi Nasıl Alınır?


Mevcut DeFi projeleri tarafından bile henüz geliştirilmemiş olan boşluğu doldurmak için Compound protokol ortaya çıktı. Kullanıcıların varlıklardan zaman değeri kazanmasını sağlayan kripto varlıklarının sürtünmesiz ödünç alınması. Paranın zaman değeri, faiz kazandıran modellerin temelinde yatan bir kavramdır. Compound protokolü, geleneksel finansta mümkün olan arz ve talebe göre her bir varlık için faiz oranlarını algoritmik olarak hesaplayabilmek için tasarlanmıştır. Compound'dan önce, merkezi olmayan borçlanma modelleri zaten yürürlükteydi, ancak borç verenlerin teklifleri ve aktif kredileri göndermesi, yönetmesi ve teminatlı krediler durumunda denetlemesi gerektiği için maliyetleri kullanıcılara zorladı. Temel düzeyde, Compound piyasaları likiditeyi teşvik eder: Bir varlık ne kadar çok ödünç verilirse, faiz oranı o kadar yüksek olur (teknik incelemedeki formül biraz daha nüanslı olsa da). Kullanıcılar, bakiyelerinin bir kısmını teminat olarak koyarlarsa, protokole jeton tedarik edebilir veya varlıkları ödünç alabilir / satabilir / kullanabilir / yeniden ödünç verebilir. Şu anda 9 pazar var (biri - SAI - tasfiye altında): kullanıcılar, karşılık gelen bir cToken (cETH, cZRX vb.) Karşılığında ETH, 0x, Augur, WBTC, BAT, USDT, DAI, USDC sağlayabilirler.Compound Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi Nasıl Alınır?
Compound Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi Nasıl Alınır?Compound Nasıl Çalışır?


Birisi Compound'a para yatırdığında, bu fonlar kilitlenir ve karşılığında cToken alır. Yatırılan fonlardan kazanılan faiz doğrudan cToken'a tahakkuk eder. Bireyler, likidite sağlarken kripto para birimlerinde faiz kazanmak için Compound'a dönebilir ve geliştiriciler, Compound platformunu daha da güçlendirirken bir likidite kaynağı için Compound'dan yararlanabilir.

Buradaki fikir, birçok kişinin temel Compound platformuna birçok farklı uygulama aracılığıyla erişeceği ve DeFi ekosisteminin diğer birçok bölümünün altında yatan önemli bir araç haline geleceği yönündedir. Bu amaçla Compound, bir token sahipleri topluluğu genelinde yönetimini merkezden uzaklaştırarak daha esnek ve açık olmayı hedefliyor.


COMP Ne Yapar?


COMP simgesi, Compound platformunun yönetim belirtecidir. Bir tür zincir içi yönetişim uygulamak için kullanılır. En az 100.000 bilgisayara sahip kullanıcılar, ağın dikkate alması için teklifler sunabilirler. Yeterli sayıda diğer COMP sahibi öneri lehine oy kullanırsa ve gerekli asgari oy sayısı ve seçmenlerin çoğunluğu karşılanırsa, öneri kabul edilir.