• Emre Ata

DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


DAI coin, Aralık 2017'de Maker tarafından piyasaya sürülen eski stabilcoinlerden biridir. Sabit bir madeni paranın ne olduğunu bilmiyorsanız, değerini başka bir para birimine sabitlemek için tasarlanmış bir kripto para birimidir. DAI, diğer stabilcoinlerden farklıdır çünkü merkezi değildir. DAI'nin değerini Tether (USDT) gibi gerçek ABD doları tutarlarıyla destekleyen merkezi bir otoriteye sahip olmak yerine, DAI teminatlı kripto para birimi borcu, bu durumda Ether ile desteklenir. Bu kritiktir çünkü diğer kripto para birimleri gibi DAI'nin asla kapatılamayacağı ve merkezi bir otoriteye güven duyulmayacağı anlamına gelir.Bu önemli bir ayrımdır ve DAI'nin neden gerekli olduğunu açıklar. Fiziksel fiat para birimi ile desteklenen diğer stabilcoinlerin aksine, DAI savunmasız değildir. Maker'ın paranızı çalması, bir devlet kurumunun paranızı vergilendirmesi veya çalması mümkün değildir ve insan kaynaklı bir hatanın DAI sahipliğinizi tehlikeye atması mümkün değildir. Tamamen blockchain tabanlıdır, Ethereum blockchain üzerinde ve akıllı sözleşmeler içinde yaşar.DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


DAI Nedir?


En basit ifadeyle DAI, Ethereum'a karşı alınan bir krediden başka bir şey değildir. Biraz ETH'ye ve merkezi olmayan bir uygulamayı (MetaMask veya benzeri aracılığıyla) kullanma yeteneğine sahip olan herkes DAI oluşturabilir.


DAI oluşturmak ve onu ABD dolarına sabitlemek için perde arkasında neler olup bittiğini oldukça karmaşık, bu da bazı eleştirmenlerin DAI'nin hiçbir zaman geçerli bir stabilcoin olmayacağını söylemesine neden oldu. Gerçek şu ki, tıpkı fiat para birimi gibi, çoğu kullanıcının DAI'nin nasıl oluşturulduğunu asla bilmesine gerek kalmayacak ve kendi DAI'larını oluşturmaları gerekmeyecek.


Çoğu kullanıcı, DAI'yi bir borsada satın alacak ve 1 dolarlık değerine sahip olduğu ve kullanıcılar bunu harcayabildiği ve gerektiği gibi dönüştürebildiği sürece DAI'yi kabul etmekten ve kullanmaktan mutlu olacaklardır. Güven, DAI'nin değerini koruduğu ve kullanılabilir olmasından kaynaklanacaktır.


DAI Nasıl Oluşturulur?


Maker ekibi, DAI'yi sabit tutmanın karmaşıklığının DAI oluşturma sürecindeki karmaşıklık nedeniyle karmaşık olduğunu fark etti. Önceden, önce ETH'nizi wETH haline getirme adımlarından geçmeniz ve ardından bunu pETH yapmak için kullanmanız gerekiyordu. Ancak o zaman DAI oluşturacak teminatlandırılmış bir borç pozisyonu yaratabilirsiniz.

Şimdi bunun için bir uygulama var! Yukarıdaki adımların tümü hala gerçekleşmektedir, ancak süreç basitleştirilmiştir. Maker ekibi, ETH varlıklarınızdan DAI oluşturmak için bu dApp'ı oluşturdu. Bir cüzdanı dApp'a bağlayarak daha kolay bir şekilde CDP'ler oluşturabilir ve istediğiniz gibi özgürce harcamak ve ticaret yapmak için DAI oluşturabilirsiniz. DAI yapmak artık daha kolay, ama neden birisi bunu yapmak istesin? Aslında bu sorunun üç iyi cevabı var;


Kredi almakla ilgileniyorsunuz ve teminat olarak kullanabileceğiniz ETH'niz var.

DAI değeri 1 dolardan fazla. DAI oluşturmanın çalışma şekli, herhangi bir DAI'nin maliyetinin sadece 1 $ olmasıdır, bu da DAI'yi 1 $ karşılığında oluşturabileceğiniz ve ardından bunu bir borsada anında 1 $ 'dan fazla satabileceğiniz anlamına gelir. Bu tür arbitraj, aslında Maker'ın DAI fiyatını 1 dolara sabitlemek için kullandığı bir yöntemdir.


ETH'nin değerinin artacağını tahmin ediyorsunuz. ETH'nizi bir CDP'ye kilitlediğinizde karşılığında DAI alırsınız ve ETH'nin değerinin artacağını düşünüyorsanız, bu DAI'yi bir borsada daha fazla ETH satın almak için kullanabilirsiniz, bu da CDP'nin boyutunu daha da artırabilir. Bu, temelde merkezi bir borsaya ihtiyaç duymadan marj üzerinden ETH satın almaktır.


DAI Nasıl satın alınır?


DAI parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye) sitesinden aldığınız bilgiler ile kolayca edinebilirsiniz.DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
DAI Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır


Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.


%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U