top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata Kripto

Kazakistan'da Binance Hesabı Nasıl Açılır? Kripto Para Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: 15 Ara 2022

Kazakistan'da Binance Hesabı Nasıl Açılır? Kripto Para Nasıl Alınır?


Son zamanlarda Kazakistan, ülke başına toplam kripto para birimi işlemlerinde dünya liderlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu artışın sebeplerinden biri, hükümetin kripto para madencilerini Kazakistan'da operasyonlar kurmaya teşvik etmesidir. Bu çabalar nedeniyle, dünyadaki kripto para biriminin %6,17'si Kazakistan'da çıkarılıyor. Sadece diğer üç ülke, dünyanın kripto para arzının çoğunu Kazakistan'dan daha fazla üretmektedir. Şu anda, dünya çapındaki en büyük dört kripto para üreticisi: %65 oranla Çin; %7.24 oranı ile Amerika Birleşik Devletleri; %6,9 oranında Rusya; ve %6,17 ile Kazakistan. 2020 itibariyle, on üç kripto para madenciliği operasyonu Kazakistan tarafından barındırılıyor ve dört tane daha yapım aşamasında. Bu operasyonların tutarı yaklaşık 200 milyon dolar. Bununla birlikte, Kazakistan'daki madencilik faaliyetlerinin sayısının önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artması bekleniyor. Dijital Kalkınma Bakanı'na göre, kripto para madenciliği yatırımlarını yaklaşık 300 milyar tenge veya yaklaşık 190 milyon dolar artırmak için ön anlaşmalara varıldı. Ayrıca hükümet yetkilileri, 2023 yılına kadar kripto para yatırımlarının 738 milyon dolar artacağına inanıyor.


Aynı zamanda, Çin'deki operasyonların sayısı radikal bir şekilde azalmaktadır. Haziran 2021'de Çin hükümeti, sınırları içinde kripto para madenciliğini yasakladı. Çin hükümeti bir "baskı" uyguladı ve ülke genelinde madencilik operasyonlarının kapatılması emrini vermeye başladı. 20 Haziran 2021'e kadar Çin, ülkenin madencilik operasyonlarının %90'ından fazlasını kapatmıştı.


Hükümet yetkililerine göre kripto para madenciliği ülkeye üç fayda sağlıyor. Birincisi, bu yatırım Kazakistan vatandaşlarına istihdam sağlamaktadır. İkincisi, kripto para madenciliği operasyonları %15 oranında vergilendirilir. Buna göre, kripto para madenciliği operasyonlarını Kazakistan'a çekmek, hükümet için vergilendirilebilir toplam gelir miktarını artıracaktır. Üçüncüsü, bu madencilik operasyonları, şu anda büyük ölçüde petrole bağımlı olan Kazakistan ekonomisinin çeşitlendirilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenlerle hükümet, ülke içindeki madencilik faaliyetlerini artırma politikası uygulamıştır.


Kazakistan'da Binance Hesabı Nasıl Açılır? Kripto Para Nasıl Alınır?
Kazakistan'da Binance Hesabı Nasıl Açılır? Kripto Para Nasıl Alınır?


Dijital Para Birimi – Blok Zincirleri


Kazakistan, kripto para madencileri için çeşitli rekabet avantajları sunuyor. Birincisi, Kazakistan madencilik faaliyetleri için elverişli bir yasal ortam sağlıyor. Aralık 2020'de hükümet, sınırları içinde kripto para madenciliğini resmi olarak yasallaştırdı. 6 Mayıs 2021'de Kazakistan Ulusal Bankası, kendi CBCD versiyonu olan bir "dijital tenge" yayınlama planlarını açıkladı. Bu nedenlerle Kazakistan, kripto para birimi reşit olmayanlara madencilik operasyonları kurmak için uygun bir yasal ortam sunuyor.


İkincisi, Kazakistan diğer ülkelere göre nispeten ucuz ve uçucu olmayan elektrik fiyatları sunmaktadır. Çin'in elektrik ücretleri mevsime göre değişkendir, Kazakistan'ın elektrik ücretleri yıl boyunca nispeten sabit kalmaktadır. Ucuz elektrik, madenciler için bir rekabet avantajıdır çünkü kripto para madenciliği bol miktarda elektrik arzı gerektirmektedir. Bu sebeple, daha ucuz elektrik, kripto para madencileri için daha önemli kar marjlarına yol açmaktadır. Bu nedenle Kazakistan, ülke içinde madencilik operasyonlarının sayısının önemli ölçüde artmasına neden olacak çeşitli rekabet avantajlarına sahiptir.


Bu rekabet avantajlarından dolayı Kazakistan, kripto para girişimcilerinin madencilik operasyonları kurmaları için dünya çapında en iyi yerlerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Kazakistan'daki madencilik operasyonlarının sayısının önemli ölçüde artması bekleniyor. Buna göre, ülke sonunda dünya çapındaki en büyük üç kripto para üreticisinden biri olarak ortaya çıkabilir.


Kazakistan'da Kripto Para Birimi ve Dijital Madenciliğin Yasal Düzenlemesi


Günümüzde kripto para birimi ve dijital madencilik, yatırımcılardan daha fazla ilgi görüyor. Aynı zamanda dijital madencilik, bu sektördeki yasal düzenlemelere devletlerin farklı yaklaşımlarıyla karmaşık hale gelen pahalı ve riskli bir iştir. Bu nedenle, yatırımcıların projenin maliyetlerini öğrenmeleri ve projelerinin uygulanması için karlı bir yargı alanı seçmeleri gerekir.


Bu makale ile Kazakistan'da kripto para birimi ve dijital madenciliğin yasal düzenlemesini anlatmak istiyoruz. Dijital madenciliğin yasal düzenlemesinin şu anda Kazakistan'da oluşum aşamasında olduğunu not ediyoruz. Bu nedenle, makale mevcut mevzuata dayalı bilgileri yansıtmaktadır.


Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: E68Q3TPC


Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz:48162505Kazakistan'da yaşayan Türkler nasıl kripto para hesabı açabilir? Video anlatım:
Kazakistan'da Dijital Madencilik Yasal Mı?


Evet, dijital madencilik Kazakistan'da yasaldır. Temmuz 2020'de Kazakistan mevzuatı, madencilik ve kripto para birimi için yasal bir rejim oluşturdu. Kazakistan'da yaklaşık 17 maden çiftliği resmi olarak çalışıyor.


Kazakistan'da Dijital Madencilik Yapmak İçin Özel İzin/Lisans Almak Gerekli Mi?


Evet, bu makalenin yayınlandığı tarih itibariyle Kazakistan mevzuatı, dijital madencilik faaliyeti için aşağıdaki ticari izinleri sağlamaktadır: Bir şirket, ithalat şifreleme (kriptografik) ekipmanı için Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Komitesinden izin almalıdır; Bir şirket, veri merkezlerinin (maden çiftlikleri) inşası için planlanan faaliyetler (tasarımdan önce) hakkında Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Geliştirme, Yenilik ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığını bilgilendirmelidir.


Kazakistan'da Dijital Madencilikle İlgili Özel Vergiler Var Mı?


Evet, 1 Ocak 2022'den itibaren Kazakistan'da dijital madencilik vergisi yürürlüğe giriyor. Vergi oranı – dijital madencilik tarafından tüketilen 1 kilovat saatlik elektrik enerjisi başına 1 tenge (0,0023 $).


Dijital madencilik vergisi, madencilik şirketleri için özel bir vergi olmakla birlikte, şirketin başka genel vergi yükümlülükleri de bulunmaktadır. Kazakistan'daki bazı genel vergiler şunlardır: CIT - %20, KDV - %12, PIT - %10.


Kazakistan'da Binance Hesabı Nasıl Oluşturulur?


Kripto para nereden satın alınır? Binance, Kazakistan'da 520 binden fazla aktif tüccar ile dünyanın en büyük kripto ticaret platformudur. Kazakistanlı kripto tüccarları Binance'de Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve tüm büyük kripto para satın al yapabilir ve ayrıca Kazakistan'da Binance Vadeli İşlemleri ticareti yapabilir.


Bu eğitimde, Kazakistan'da Binance ticaret hesabının nasıl kurulacağını öğreneceksiniz. Dolayısıyla, Kazakistanlı bir kripto tüccarıysanız ve Binance'e nasıl kaydolacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu kılavuz tam size göre. Kazakistan'da Binance kaydıyla ilgili adımlar:


1. Resmi Binance web sitesini ziyaret edin.

2. Sarı kayıt düğmesine tıklayın.

3. Ülkeniz olarak Kazakistan'ı seçin.

4. Kayıt formunu detaylarınızla doldurun.

5. Kutuya doğrulama kodunu yazın.

6. Ticarete başlamak için “Kripto Satın Al”a tıklayın.


Kazakistan ülkesinde yaşayan Türk ve Kazakistan ülke vatandaşları Binance global'de hesap açabilir. Binance Global'de hesap açmak için adımları takip ediniz.
Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: E68Q3TPC


Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page