top of page
  • Yazarın fotoğrafıEmre Ata

The Graph (GRT) Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve analiz

The Graph (GRT) Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve analiz


The Graph, bir blok zincirinden diğerine sorunsuz veri akışını kolaylaştıran bir Dağıtılmış Defter Teknolojisidir. Ayrıca The Graph, dApp'lerin diğer dApp'lerden gelen verileri kullanmasını ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla Ethereum'a veri göndermesini sağlar. Protokol, birçok projenin ve blok zincirinin operasyonel süreçler için veri alabileceği platformu sağlar. The Graph piyasaya sürülmeden önce, kripto alanında veri sorgulamayı ve indekslemeyi kolaylaştıran başka bir API yoktu. Bu platformun yeniliği ve faydaları nedeniyle, piyasaya sürüldükten sadece bir yıl sonra milyarlarca sorguya yol açan hızlı bir benimseme oldu. Graph'ın API'si uygun maliyetli, güvenli ve kullanımı kolaydır. Aragon, DAOstack, AAVE, Balancer, Synthetix ve Uniswap gibi en iyi DeFi platformlarının tümü, veri ihtiyaçlarını karşılamak için The Graph'ı kullanıyor. Çok sayıda dApp, "alt grafikler" olarak bilinen genel API'leri kullanırken, diğerleri ana ağda çalışır.

The Graph tokeninin özel satışı 5 milyon doları, halka açık satışı ise 12 milyon doları buldu. Özel satışları finanse eden şirketlerden bazıları Digital Currency Group, Framework Ventures ve Coinbase Ventures'tır. Ayrıca Multicoin Capital, The Graph'e 2,5 milyon dolar yatırım yaptı.

Düğümler, Graph ana ağını çalışır durumda tutar. Ayrıca ortamı hem geliştiriciler hem de merkezi olmayan uygulamalar için elverişli hale getirirler. Ancak temsilciler, dizin oluşturucular ve küratörler gibi diğer oyuncular pazara katılmak için GRT jetonlarına güveniyor. GRT, ekosistemdeki kaynakların tahsisini kolaylaştıran Graph'ın yerel simgesidir. The Graph (GRT) Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve analiz


Makalemizden satır başlıkları;The Graph (GRT) Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve analiz
The Graph (GRT) Coin Nedir? Nasıl alınır? Yorum ve analiz


 

The Graph (GRT) Nasıl satın alınır?


Binance hesabınıza giriş yapın, coin arama kısmına grt yazın, satın alma ve satma sayfasında ticaretinizi yapın.The Graph (GRT) Nasıl satın alınır 1
The Graph (GRT) Nasıl satın alınır 1

The Graph (GRT) Nasıl satın alınır 2
The Graph (GRT) Nasıl satın alınır 2

 


The Graph (GRT)


Yaniv Tal, Etheruem üzerinde yeni Dapp'ler yaratmanın zorluğuyla ilk elden deneyimden sonra özel bir ilham aldı. O sırada hiçbiri olmadığı için merkezi olmayan indeksleme ve sorgulama uygulaması oluşturmak istedi.


Bu yük onu geliştirici araçlarını hedef alan birkaç çalışma yapmaya itti. Tal, araştırması sayesinde benzer vizyonlara sahip Jannis Pohlmann ve Brandon Ramirez ile temasa geçti. Üçlü daha sonra 2018'de The Graph'i yarattı.

Oluşturulduktan sonra The Graph, 2019'daki token (GRT) satışı sırasında toplam 19,5 milyon dolar kazanmayı başardı. Ayrıca, Ekim 2020'de halka açık satışlar olan Graph, 10 milyon doların üzerinde gelir elde etti.


Tal ekibi 2020'de protokolü tam olarak piyasaya sürdüğünde, Graph kripto dünyasında büyük bir dalgalanma yaşadı. Dapps kullanımını tamamen dağıtmak için ana ağa sahip olan protokol, alt grafik oluşturma miktarında bir artış getirdi. Web 3'ün kullanıcılara erişilebilirliğini sağlamanın optimum hedefi ile The Graph, herhangi bir merkezi otoriteyi ortadan kaldırarak Dapps oluşumunu kolaylaştıracaktır. 


The Graph Nasıl Çalışır?


  • Ağ, verimli sorgulama verileri sağlamak için çeşitli blok zinciri teknolojisi ve diğer gelişmiş indeksleme protokollerini kullanır. Ayrıca, her API'nin iyi tanımlanmış veriler içerdiğinden emin olmak için GraphQL teknolojisine bağlıdır. Ayrıca, kullanıcıların alt grafikleri hızlı bir şekilde taramasını sağlayan “Grafik gezgini” de bulunmaktadır.

  • Geliştiriciler ve diğer ağ katılımcıları, açık API'ler aracılığıyla farklı merkezi olmayan uygulamalar için alt grafikler oluşturur. API'ler ayrıca kullanıcıların sorgu gönderebileceği, dizine ekleyebileceği ve veri toplayabileceği bir platform görevi görür.

  • The Graph üzerindeki grafik düğümleri, alt grafiklere gönderilen sorgulara yönelik çözümler için blok zincirinden çıkan veritabanlarını taramaya yardımcı olur.

  • Alt grafikler oluşturan geliştiriciler veya diğer kullanıcılar için ağ, onlardan GRT belirteçlerinde ödeme toplar. Bir geliştirici verileri dizine eklediğinde, bundan sorumlu olur ve Dapps'in verileri nasıl kullanacağını belirler.

  • Dizin oluşturucular, temsilciler ve Küratörler, platformu çalışır durumda tutmak için birlikte çalışır. Bu katılımcılar, Graph kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu ve GRT jetonları ile ödediği küratörlük ve veri indekslemeyi sağlar.


 

The Graph Benzersiz Yapan Nedir?


Benzersiz bir yardımcı programı vardır: The Graph, verileri ve bilgileri kullanıcıları için kolayca erişilebilir hale getirir. Kripto ile ilgili belirli bilgilere kolay erişim için yer sağlar.

Dizin oluşturma sorunlarını çözer: Google'ın web'i dizine eklemesiyle aynı şekilde, merkezi olmayan pazarın dizin oluşturma ve sorgu katmanı olarak hizmet eder. Ana görevi dosya madeni para ve Ethereum gibi ağlardan blok zinciri hakkında çeşitli bilgileri derlemek olan indeksleyiciler tarafından desteklenen yapısal bir ağ tasarımına sahiptir. Bu bilgiler alt grafikler halinde gruplandırılmıştır ve herkes tarafından erişilebilir.


DeFi Projelerini Destekler: Platform Synthex, UniSwap ve Aave gibi Defi projelerine açıktır. Graph'ın kendine özgü simgesi vardır ve ayrıca Solana, NEAR, Polkadot ve CELO gibi büyük blok zincirlerini de destekler. The Graph, çeşitli blok zincirlerini ve merkezi olmayan uygulamayı (dapps) birleştiren bir ortam görevi görür.

Alt grafik özellikleri: Geliştiricilerin yanı sıra ağ katılımcıları, bir alt grafiği oluşturmak ve kullanmak için ödeme yapmak için The Graph (GRT) belirteçlerini kullanır.


The Graph Nasıl Saklanır (GRT)


The Graph (GRT) bir ERC-20 belirtecidir. Herhangi bir ERC-20 ve ETH uyumlu cüzdan, GRT'yi depolayabilir. Sahiplerin GRT'lerini depolamak için uyumlu bir yazılım veya donanım cüzdanı seçmesi kolaydır.


Uzun vadeli yatırım yapıyorsanız, donanım cüzdanı kullanmak uygun bir seçenektir. Bu, jetonu daha uzun süre tutacağınız anlamına gelir. Donanım cüzdanı, jetonlarınızı çevrimdışı modda güvende tutacaktır. Bu, varlıklarınızı korur ve olası çevrimiçi tehditleri önler, ancak yazılım cüzdanlarından daha pahalıdır.


Ayrıca, bir donanım cüzdanına sahip olmak, bakımında daha fazla teknik gerektirir ve deneyimli ve eski kullanıcılar için daha uygundur. GRT'niz için kullanabileceğiniz bazı sabit cüzdanlar arasında Ledger Nano X, Trezor One ve Ledger Nano S bulunur.

Yazılım cüzdanının ikinci seçeneği, özellikle küçük hacimli GRT ile yeni başlayanlar ve yeni kripto jeton kullanıcıları için uygundur.


Cüzdanlar ücretsizdir ve bunlara masaüstü veya akıllı telefon uygulamaları olarak kolayca erişebilirsiniz. Yazılım cüzdanları, hizmet sağlayıcınızın sizin adınıza yönettiği kişisel anahtarlara sahip olacağınız emanet olabilir.


Gizli olmayan yazılım cüzdanları, kişisel anahtarların cihazınızda saklanmasında bazı güvenlik unsurlarıyla çalışır. Genel olarak, yazılım cüzdanları kullanışlı, ücretsiz ve kolay erişilebilir ancak donanım cüzdanlarından daha az güvenlidir. Diğer bir seçenek de GRT'yi satın aldığınız platformda kullanabileceğiniz değişim cüzdanıdır. Coinbase gibi bir borsa, kullanıcılarına güvenli ve kullanımı kolay bir cüzdan sunuyor.


Bu borsalar hacklenebilse de, cüzdanlar hızlı işlemleri kolaylaştırır. Yapmanız gereken tek şey, komisyoncunuzu dikkatlice seçmektir. Güvenlik ve güvenilirlik açısından övgüye değer ve kanıtlanmış performans geçmişine sahip olanları tercih edin.


Graph, katılımcılara merkezi olmayan uygulamalar için sorgu ve dizin verileri gönderme yetkisi veren ilk platformdur. Diğer merkezi olmayan pazarların sunduğundan farklı bir çözüm getirdi. Bu yüzden fiyatını fırlayan büyük bir evlat edinme oldu. Projeyi benzersiz kılan bir başka şey de, geliştirmenin tek amacının kullanıcısını kolay erişilebilir verilerle donatmak olmasıdır.

Katılımcılar, geliştiricilere ağı çalıştırmada yardımcı olurken, dizin oluşturucular benzersiz işlevlerini kolaylaştıran pazarı oluşturur. The Graph, geliştiricilerin dizin oluşturma zorluklarını çözerek merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırır.


Ağ, değerini jeton fiyatından alır. Değere katkıda bulunan bir diğer faktör de blockchain mimarisidir. The Graph değerini artıran diğer faktörler arasında düzenlemeler, teknik özellikler, toplam tedarik, yol haritası, benimseme oranı, yükseltmeler, genel kullanım, güncellemeler vb. sayılabilir.


Graph'ın kullanıcılara ve ekonomiye sunacağı çok şey olduğunu da belirtmek önemlidir. Veri iyileştirme, veri indeksleme ve veri organizasyonu süreçlerini basitleştirerek. The Graph ayrıca içsel değerini de artırır. Ayrıca, ana ağın 2020'de kullanıma sunulmasından sonra hem kullanıcılarda hem de benimsemede hızlı bir büyüme oldu.


 

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: E68Q3TPCHazırlayan: Emre Ata


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page