• Emre Ata

Bitcoin SV Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: Mar 6

Bitcoin SV Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Bitcoin Satoshi Vision (BSV), orijinal Bitcoin'dir (aksi takdirde Bitcoin SV olarak anılır). Orijinal protokolü geri yükler ve Bitcoin Cash'in (BCH) hard fork'undan oluşturulmuştur. 15 Kasım'da blockchain resmen iki rakip coin'e bölündü - Bitcoin ABC (Ayarlanabilir Blocksize Cap) ve Bitcoin SV (Satoshi Vision). İkinci kripto para birimi, kriptoyu ciddiyetle bir ödeme ve ticaret yöntemi olarak kullanarak ve ağın kapasitesini artırarak orijinal Bitcoin'in değerlerini ve teknolojisini geri getirmeyi amaçlıyor. BSV zinciri lideri, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright. Wright, Roger Ver ile birlikte ünlü Bitcoin Cash hash savaşında yer alan başlıca medya figürlerinden biridir. Bitcoin Cash iç savaşı sadece söz konusu para birimini etkilemekle kalmadı, aynı zamanda büyük pazar değişikliklerine de yol açtı. Protokol güncellemesi sırasında, hem BCHABC hem de BSV madencilik güçleri tamamen harekete geçirildi ve BTC'den BCH'ye kaydırıldı, bu da Bitcoin fiyatının düşmesine ve genel piyasa mücadelesine yol açtı. Koşullar ne olursa olsun, çatallı BSV para birimi artık büyük kripto para birimi borsaları tarafından destekleniyor.Bitcoin SV Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?
Bitcoin SV Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?


Bitcoin SV Nasıl Ortaya Çıktı?


Ağustos 2017'de Bitcoin blok zincirinde Bitcoin Cash'i oluşturan bir çatal vardı. Çatallamanın nedeni, bazıları Bitcoin'in verimli, eşler arası dijital nakit yaratma amacından uzaklaştığına inanan geliştiriciler arasındaki vizyon farklılığıydı. Böylece Bitcoin'i çatalladılar ve Satoshi Nakamoto'nun orijinal vizyonuyla daha uyumlu olduğunu düşündükleri yeni bir versiyon oluşturdular.


Bitcoin SV'nin arkasındaki topluluk, Kasım 2018'de Bitcoin Cash'ten aynı nedenlerden dolayı çatallandı, ancak bu çatal, daha agresif bir bölünme olması nedeniyle biraz farklıydı. Bitcoin Cash'in çatallanmasını izleyen ilk günlerde, yeni Bitcoin SV topluluğu, başkalarını vizyonlarını zorla izlemeye zorlarmış gibi davrandı.


Çatal, Bitcoin SV'nin arkasındaki iki kuruluş olan nChain ve CoinGeek'in, Bitcoin Cash'in protokolünde o kadar çok değişiklik yaptığını ve Bitcoin'in başlangıçta olması gerekenden çok uzaklaştığını iddia etmesinden sonra ortaya çıktı. Bu grupların takipçileri Bitcoin Cash'i çatallamayı ve Bitcoin'in orijinal vizyonuna geri dönmeyi seçti. Ancak çatal oluştuğunda, Bitcoin SV topluluğu Bitcoin Cash'te uygulanan değişiklikleri basitçe geri almadı ve Bitcoin SV'nin orijinal Bitcoin protokolüne geri döndüğünü ilan etmedi, bunun yerine aktif, açık ve agresif bir şekilde Bitcoin'i yok etmeye çalıştı.


Sonunda bu hash savaşı, hem Bitcoin Cash hem de Bitcoin SV tarafından tekrar korumasının uygulanmasıyla sona erdi. Bu, iki blok zinciri arasındaki ayrımı kalıcı hale getirdi ve her ağ, birbirini yok etmeden hayatta kalabilmek için yeterli topluluk desteğini gösterebildi. Bitcoin SV topluluğunun, fiili liderleri Craig Wright'ın Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettikten sonra bir bütün olarak blockchain topluluğu içinde büyük bir çatlağa neden olmasıyla o zamandan beri tartışmalı olduğunu belirtmek ilginçtir. Bu iddia asla kanıtlanmadı, ancak bir gün olursa, Bitcoin SV'nin lider kripto para birimi olarak devralması gerektiğine dair çok az şüphe var. Öte yandan, iddia asla kanıtlanamazsa, Bitcoin SV agresif ve kontrol edici davranışları nedeniyle küçümsenebilir.


Ana Fikirler Neler?


Bu platformun arkası